Dôležité dokumenty
Stiahnite si naše strategické dokumenty a iné materiály týkajúce sa verejného priestoru:
Manuál verejných priestorov
Manuál reklamy a označovania prevádzok
Graffiti & street art
Čo je to verejný priestor?
Verejný priestor je každé miesto v meste, kam môžeme voľne vojsť – bez vstupenky, odomknutia brány či potreby si niečo kúpiť. Sú to ulice, námestia, parky, ihriská, vnútrobloky, alebo aj schody, podchody či pasáže. Verejný priestor však nedefinujú veci, ale ľudia. Je to otvorený priestor na stretávanie sa, oddych, pohyb aj kultúru. Ovplyvňuje naše duševné i fyzické zdravie, vzťah k mestu a k jeho obyvateľom. Aby bol príjemný a prístupný pre všetkých, mal by byť čistý, bezpečný, estetický a bezbariérový. Kvalitný verejný priestor je znakom kvalitného mesta a života v ňom. Pre Trenčín má zásadný význam – aj v súvislosti s titulom Európske hlavné mesto kultúry 2026.
Kto sa stará o verejný priestor?
O verejné priestory v meste Trenčín sa stará množstvo odborníkov z rôznych oblastí, či už sú to pracovníci Mestského hospodárstva a správy lesov, alebo zamestnanci viacerých útvarov Mestského úradu – mobility, investícií, životného prostredia či územného plánovania.
Od októbra 2023 má Trenčín svojho mestského kurátora – na Slovensku stále ojedinelú funkciu. Tento špecialista na verejný priestor sa venuje vizuálnej kvalite mesta: od umenia vo verejnom priestore cez reklamu a vizuálny smog až po mestský mobiliár či placemaking. Jeho dlhodobým cieľom je vytvárať funkčné a estetické prostredie pre všetkých obyvateľov a návštevníkov mesta.
Kontakt:
Mag. phil. Omar Mirza – omar.mirza@trencin.sk, 0902 911 027
Poradný orgán mestského kurátora:
Rada pre umenie vo verejnom priestore mesta Trenčín
Kde nájdem umenie vo verejnom priestore?
Mesto Trenčín dlhodobo spolupracuje s občianskym združením Projekt Hlava 5. V roku 2024 sme aktualizovali súpis umeleckých diel vytvorených v období od 50. rokov až po rok 1989. Momentálne pracujeme na kompletnom zozname všetkých diel vo verejnom priestore, ktorý po dokončení zverejníme.
Sochy Trenčína nájdete aj vo vizuálne krásne spracovanej knihe od Čiernych dier. Mimochodom, celý náklad sa vypredal zhruba za dve hodiny – teší nás, že vás umenie v Trenčíne tak zaujíma!
Ak hľadáte vo verejnom priestore súčasné vizuálne umenie, tak vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 si ho v Trenčíne užijete dosýta a na špičkovej úrovni. Sledujte aktuálny program na: www.trencin2026.eu.
Čo je to placemaking?
Placemaking (miestotvorba) je mnohostranný prístup k plánovaniu, dizajnu a správe verejných priestorov, ktorý kladie dôraz na ľudí, nie len na architektúru. Cieľom placemakingu je namiesto priestorov (spaces) vytvárať miesta (places).
V Trenčíne tento prístup využívame – aj vďaka titulu Európske mesto kultúry 2026 – pri dočasných či trvalých zásahoch do verejného priestoru: od umeleckých inštalácií cez taktický urbanizmus až po komunitné aktivity. Nejde len o to, ako dané miesto vyzerá, ale aj o vzťah obyvateľom k nemu.
Snažíme sa o zapájanie komunít do plánovania, úprav a využívania priestorov tak, aby sa z nich stali živé miesta, kde sa cítime dobre, kde radi trávime čas a ktoré podporujú zdravie i pohodu. Dôležitú úlohu v našej snahe zohráva aj Inštitút participácie.
Trenčín je súčasťou programu Cities in Placemaking
Cities in Placemaking je medzinárodný vzdelávací program pre mestské samosprávy, ktorý od marca 2023 prepája mestá z celej Európy v oblasti miestotvorby. Jeho cieľom je zdieľať skúsenosti, rozvíjať praktické zručnosti a vytvárať tak funkčnejšie, bezpečnejšie, zdravšie, krajšie a inkluzívnejšie verejné priestory. Program združuje inovatívnych a zapálených zástupcov miest, ktorí chcú meniť ich mestá cez kvalitný verejný priestor.
Prečítajte si viac o zapojení Trenčína do tohto programu v článku Trenčín: Placemaking as a compass for city-wide cultural activation.