Prejsť na hlavný obsah

Verzia pre tlač

Otázky a odpovede

Zodpovedané otázky


Téma: Ostatné

Chcela by som sa objednať na očkovanie vakcínou Sputnik V. Bude mať aj nemocnica Trenčín túto vakcínu?

Odpoved:

Martina Holecová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Trenčín, 3.3.2021

Zatiaľ ešte nedisponujeme vakcínou Sputnik- V, o prípadnom spustení očkovania budeme verejnosť informovať.

Téma: Životné prostredie

Dobrý deň,na koho sa mam obrátiť ked za nasim bytovým domom na Osviencimskej ulici sa nachádza vyschnuta breza. Hrozia padajice konáre. Strom je vysoky. Je potrebne ho odstranit.
Ďakujem

Odpoved:

Erika Ságová, hovorkyňa MsÚ, 3.3.2021

Prosíme Vás o pre bližšiu špecifikáciu alebo môžete aj priamo kontaktovať správkyňu verejnej zelene: anna.hanincova@trencin.sk alebo 0902 925 003.

Téma: Životné prostredie

Dobrý deň , môžem sa spýtať - ako hodnotí mesto , alebo teda kompetentní zber BIO odpadu za funkčné 2 mesiace ? Ja za našu domácnosť môžem pozitívne odpovedať , že je to veľký rozdiel . Je to super vidieť ako sa to ,,DÁ,, až na mastné , mazľavé kaluže okolo BIO smetiakov. Konkrétne ulica Mateja Bela - JUH .To je asi jediné negatívum . Ja som si objednala cez e -shop KINEKUS kompostovateľné vrecká na BIO odpad, pretože som predpokladala takýto humus pod kontajnermi . Mali ste to trošku viac premyslieť . Smetiaky , ktoré sa vyprázdňujú pravidelne nemuseli mať otvory . Ale je to super vec . Všetko sa dá , keď sa chce . Lenka

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 3.3.2021

Mesto hodnotí zber kuchynského odpadu zatiaľ pozitívne. Za január bolo vyzbieraných 75 ton tohto odpadu, ktorý neputoval na skládku, ale na kompostáreň. Ak niekde sú nejaké individuálne problémy, treba to konkretizovať a obrátiť sa priamo na príslušný útvar stavebný a životného prostredia - 032/6504 418, enviro@trencin.sk. Preto, aby sa minimalizovali podobné problém, sme systém nastavili na kompostovateľné vrecká, ktoré minimalizujú zápach, spomaľujú znečistenie nádoby a zároveň by mali minimalizovať podobné problémy, ako uvádzate.
Čo sme mali viac premyslieť? Aký typ nádob je možné používať na bioodpad veľmi prísne upravuje vyhláška k zákonu o odpadoch. Ak samospráva nepoužíva bionádoby s odvetrávacím otvormi, s mriežkou na dne nádoby, so systémom vetrania na veku, musí vykonávať takmer dvojnásobne viac vývozov, čo je ekonomicky veľmi nákladné a znamenalo by to pre občanov výrazné zvýšenie poplatkov. Výslovne odvetrávacie otvory Ministerstvo životného prostredia SR odporúča. Navyše, so zberom kuchynských odpadov nie sú v rámci celej Európy nejaké výrazné skúsenosti z praxe, mnohé samosprávy majú problémy s koncovým uložením tohto odpadu, takže treba, samozrejme, počítať s tým, že rôzne nedostatky zberu tohto odpadu sa budú postupne ešte odhaľovať.

Téma: Životné prostredie

Jedna reakcia k odpovedi na situacia so smetnymi nadobami na Liptovskej - ano developer moze postavit pristresok vacsi, ale nemalo by to by sucastou stavebneho povolenia, resp, nemohlo mesto kontaktovat monolit ze poskytne polopodzemne nadoby a len ich treba umiestnit? Staci sa prejst tyzden po odvoze papiera, vsade sa valaju krabice, a ked zafuka, vsade aj lietaju, a to este nebyvaju vsetky byty... co sa s tym da urobit? este stale nie je dostavane....

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 3.3.2021

Mesto nemá kompetenciu nadiktovať investorovi, aký typ prístrešku alebo stojiska má vybudovať. V zmysle stavebného zákona má projektant a investor povinnosť zabezpečiť dostatočne veľké miesto potrebné pre umiestnenie nádob. Polopodzemné kontajnery sú pomerne náročná investícia, takéto stojisko mesto buduje pre veľký počet pôvodcov odpad (250 – 400) a nie je vo finančných možnostiach mesta podporovať súkromného investora takýmito investíciami. Malo by byť v prvom rade v záujme investora vybudovať obytnú zónu, ktorá spĺňa všetky podmienky, aké sa v dnešnej dobe vyžadujú.
Pokojne si môžete dať vybudovať prístrešok, ktorý bude zabraňovať rozfúkavaniu odpadov. Alebo stačí dodržiavať podmienky VZN, nevykladať odpad mimo nádob, počkať s vyhodením odpadu do vývozu nádob, využiť zberné dvory, ak mám vytriedeného odpadu viac ako z bežného chodu domácnosti. No a pri papieri je v 80 % problém práve to, že krabice nie sú rozložené, potrhané a nádoby sa javia preplnené, hoci sú len plné vzduchu.

Téma: Rozvoj mesta

Zdravim.Co je to za budu na konci Sihote a podjazdom do kubrej.Dakujem

Odpoved:

Mária Ďuďáková, poverená vedením Útvaru stavebného a životného prostredia, 3.3.2021

Boli sme to obhliadnuť. Je to kontajnerová stavba - osadená na betónových prefabrikátoch (paneloch), je pripojená na el. energiu. Preveríme, či stavba bola povolená, ak nebudeme evidovať, vykonáme štátny stavebný dohľad.

Téma: Ostatné

Prosím Vás, budú sa v Trenčíne ešte očkovať učitelia II. stupňa a stredných škôl? Alebo sa treba nahlasovať do Považskej Bystrice alebo na Myjavu?

Odpoved:

Erika Ságová, hovorkyňa MsÚ, 26.2.2021

Žiaľ, Fakultná nemocnica Trenčín, ktorá zabezpečovala aj očkovanie učiteľov MŠ a 1. stupňa ZŠ, nemá k ďalšej vakcinácii učiteľov (okrem preočkovania už zaočkovaných) žiadne informácie a ani pokyn od ministerstva zdravotníctva. Akonáhle sa veci pohnú, budeme o tom informovať.

Téma: Životné prostredie

Dobry den,
chcem sa spýtať na kontajnery na ulici Za Liptovskou,pribudlo 9 nových bytoviek s cca 300 bytmi a pri každom z nich su len 2 nádoby na odpad!!!a pri niektorých žiadne.obyvatelia sa začínajú sťahovať a na ulici Liptovskej sa hromadí pri nádobách odpad,je tam kopa papierových škatúľ mimo nádoby,ked fúka vsetko je porozhadzované po okoli.Preco nie su nádoby na papier aj pri nových bytovkách?Asi to súvisí s počtom prihlásených obyvateľov,teda by bolo načase rozmýšľať o zmene VZN,ze budú za smeti platiť aj ti majitelia,ktorí nemajú trvalý pobyt v TN,ale vlastnia tu byty?Nam ostatným sa zvyšujú poplatky,je neustály neporiadok pri nádobách a doplacame na týchto majiteľov bytov.Taktiez by mohlo mesto uvažovať o vybudovaní polopodzemnych kontajnerov v lokalite Liptovska.Dakujem za odpoved.

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 26.2.2021

Každý bytový dom má svojho správcu alebo zástupcu vlastníkov bytov, a ten by mal riešiť uvedené problémy. VZN sú vytvorené v zmysle zákonov a mesto nemôže vyberať poplatok za odpad od niekoho, koho zákon neurčuje. Správca však vie dostatok nádob zabezpečiť aj bez prihlásenia dostatočného počtu poplatníkov, a to systémom množstvového zberu. Prideľovanie nádob na triedený zber má úplne iné špecifiká. Triedený zber neplatí ani mesto, ani občania a počet nádob má mesto síce obmedzený, ale v prvom rade treba, aby sa príslušný správca spomínaných bytových domov o možnosti riešenia zaujímal.
Liptovská je nový bytový komplex, takže investor pokojne mohol vybudovať miesto stojísk, resp. prístreškov pre nádoby, polopodzemné stojiská.

Téma: Ostatné

Dobrý deň,
prosím Vás kedy by malo byť preočkovanie Seniorov nad 75 rokov v športovej hale? Ďakujem

Odpoved:

Martina Holecová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Trenčín, 26.2.2021

Preočkovanie v Mestskej športovej hale sa bude konať 6. a 13. marca, termín a čas bude oznámený prostredníctvom SMS.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!