Prejsť na hlavný obsah

Verzia pre tlač

Otázky a odpovede

Zodpovedané otázky


Téma: Školstvo, vzdelávanie

Dobrý deň, prosím Vás, chcela by som sa spýtať, v akom termíne bude prebiehať zápis detí do MŠ na škol.rok 2019/2020 a či bude možné si prihlášku stiahnuť zo stránky mesta...ďakujem pekne za odpoveď

Odpoved:

Nadežda Andelová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o., 16.1.2019

Podávanie žiadostí o prijatie dieťaťa do materskej školy pre školský rok 2019/2020 bude prebiehať v materských školách mesta Trenčín v máji 2019. Presný termín bude včas zverejnený. Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti rodiča, ktorá je dostupná v každej materskej škole, na webovej stránke mesta a webových stránkach materských škôl. Miesto, termín a podmienky podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie riaditeľky materských škôl zverejnia na budove MŠ a inom verejne prístupnom mieste od 15.2.2019 do 15.3.2019.

Téma: Stavebný poriadok

Dobrý deň. Ako je možné, že vedľa cintorínu na Juhu stojí na parcele 2175/2 postavený novší rodinný dom. Neplatí v tomto prípade pre stavbu domu ochranné pásmo pohrebiska 50 metrov?

Odpoved:

Adriana Mlynčeková, vedúca útvaru územného plánovania:, 16.1.2019

Ochranné pásma cintorína sú definované platnou legislatívou - zákonom o pohrebníctve a je vo vzdialenosti 50 m od pohrebiska. Účinnosť zákona od 1.11.2005 umožňuje v ochrannom pásme pohrebiska umiestniť a povoliť tie stavby, resp. tie lokality, ktoré boli v územných plánoch pred týmto dátumom, t.j. pred 1. 11. 2005. Znamená to, že ak určité lokality v ochrannom pásme cintorínov boli určené územným plánom na výstavbu pred týmto dátumom, ochranné pásmo pohrebiska je v územných plánoch graficky vyznačené a je možné tam umiestniť stavbu. Rodinný dom je v ochrannom pásme cintorína, no zároveň bolo toto územie určené na výstavbu už pred účinnosťou zákona o pohrebníctve. Mesto Trenčín spravuje na celom svojom území 11 existujúcich cintorínov, z ktorých každý má vyznačené ochranné pásmo vo vzdialenosti 50 metrov, ale reálne väčšina okolitých pozemkov bola predchádzajúcimi územnými plánmi pred 1. 11. 2005 definovaná na výstavbu. Je to dané aj tým, že cintoríny boli umiestňované na okraji zastavaných území (jednotlivých častí Zlatovce, Záblatie a pod.) a postupným rozvojom mesta sa dostali do centrálnejších polôh.
Nový centrálny cintorín, ktorý je plánovaný v lokalite pod Východnou ulicou, má ochranné pásmo už v zmysle tejto legislatívy. V ňom žiadne stavby, okrem tých, ktoré súvisia s pohrebníctvom, nesmú byť umiestnené a postavené.

Téma: Mobilita

Musim vas pochvalit ako sa mesto postavilo k snehovej kalamite. Cesty boli ako tak zjazdne a lepsie cesty boli v meste ako na hlavnych cestach. Snezilo od vecera az do rana, ale o pol siedmej rano nebol hlavny tah cez trencin odhrnuty (Elektricna a Hasicska ul.), kde sa aj nakoniec zkrizil autobus. Na ceste bolo dobrych 25 cm snehu. Ak je tato cesta v sprave tsk tak nech si zmenia strategiu ked tento tah nie su schopny odrhnu za 10 hodin. Tu ziadna vyhovorka neobstoji. Ale ako mesto Trencin podla mna bojovalo zo snehom na jednotku.

Odpoved:

Ľubomír Kadlečík, správca miestnych komunikácií, 16.1.2019

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie.

Téma: Mobilita

Dobry den prajem, mam otazku ohladom aktualneho havarijneho stavu chodnikov v mestskej casti Zamostie - konkretne od ulíc Jana Prhacka,Na Kamenci, Okruzna az po komplet Bratislavsku ulicu. Od pana Kadlecika som dostala vyrozumenie, ze emailovou formou s konkretnou firmou sa snazi o zabezpecenie prejazdnosti viac ako tyzden. To je vsetko, co moze podniknut. Bolo by mozne s danou zlou situaciou v Zamosti nieco viac podniknut? Dakujem vopred za Vasu odpoved.
S pozdravom Darina Hoštáková

Odpoved:

Ľubomír Kadlečík, správca miestnych komunikácií, 16.1.2019

Na odstraňovaní snehu z chodníkov sa pracovalo a stále pracuje nepretržite, denne upresňujeme konkrétne miesta, kde je situácia najhoršia a je tam posielaná technika. Pretože kalamitná situácia je na viacerých úsekoch v meste, nedajú sa všetky podnety odstrániť okamžite v jeden čas. Ospravedlňujeme sa občanom za nepríjemnosti spôsobené touto situáciou, dúfame, že sa nám podarí v krátkom čase dať všetky komunikácie do uspokojivého stavu.

Téma: Majetok mesta

Dobry den. Zaujimalo by ma, ako je na tom nejaka pripadna rekonstrukcia ZS Pavla Demitru. Pred casom bolo prezidentom SZLH spominane v mediach, ze by sa mal trenciansky stadion rekonstruovat, nasledne na to aj primator nieco uviedol v tomto smere do medii, tak by ma zaujimalo, ze co sa v tomto smere deje a v akom casovom horizonte by sa mohlo uz zacat nieco robit. Viem, ze v lete sa vymenilo chladenie a ladova plocha ma nove podlozie + pred 2 rokmi pribudli nove mantinely a Dukla si urobila nove muzeum a kabinu A muzstva. Chcelo by to teda konecne komplexnejsiu obnovu stadiona, aby to malo patricne parametre. Dakujem.

Odpoved:

Róbert Buchel, správca Zimného štadióna P. Demitru, 16.1.2019

Mesto Trenčín má v pláne po skončení aktuálnej hokejovej sezóny väčšiu rekonštrukciu zimného štadióna. Konkrétne by malo ísť o výmenu sedačiek a rekonštrukciu podláh v hľadisku zimného štadióna.

Téma: Dane a poplatky

Dobry den. Byvam na Sihoti a po vydatnom minulotyzdnovom snezeni som ocakavala, ze parkovacie miesta, za ktore si platime budu aj odhrnute. Je 14.1. a situacia je kriticka. Pozdlzne parkovacie miesta na ulici Povazska su odhrnute do polovice, cize auta tam bud neparkuju vobec , cize vyhovorit sa na zaparkovane auta znemoznujuce odhrnat nie je na mieste, alebo parkuju (vcera pocas hokejoveho zapasu) polovickou vozidla zasahujucou do vozovky. Nehovoriac o tom, ze bocne ulice nie su odhrnute vobec a to prestalo snezit pred par dnami. Kedy dostaneme od mesta sluzby, za ktore si riadne platime????

Odpoved:

Ľuboslava Sedláková, kancelária primátora, 16.1.2019

Pre zimnú údržbu komunikácii sa robí maximum, ľudia a stroje zabezpečujúce údržbu sú v teréne nonstop. V Trenčíne máme cca 260 km chodníkov s priemernou šírkou 1,50 metra a 140 km ciest s priemernou šírkou 6 metrov. Podľa zimného operačného plánu (https://trencin.sk/wp-content/uploads/2018/11/Zimn%C3%BD-opera%C4%8Dn%C3%BD-pl%C3%A1n-2018-2019.pdf) sa najskôr odhŕňajú hlavné ťahy, aby bola zabezpečená prejazdnosť pre záchranné zložky a MHD. Parkovacie miesta je možné odhrnúť len, ak v čase prejazdu mechanizmov nebránia zaparkované vozidlá. Momentálne ešte nie sú po výdatnom snežení úplne dočistené cesty, zaradené do tretej kategórie dôležitosti. Je však potrebná, pri tejto takmer kalamitnej situácii, aj istá súčinnosť občanov a v čase, keď vedia a vidia, že je vonku množstvo snehu a že tento sneh padal všade, aj na parkovacie miesta, aby nezvážili, či ozaj je nutné dopravovať sa napríklad v rámci mesta autom. Ak by sme chceli mať parkovacie miesta vyčistené, ideálne by bolo, uzavrieť cestu pre dopravu, nariadiť všetkým vodičom, aby na čas čistenia preparkovali. V praxi však nereálne, veď aj pri pravidelnej údržbe a čistení komunikácií, kedy je niekoľko dní vopred daný oznam, sa nájde dosť vodičov, ktorí ho odignorujú.

Téma: Rozvoj mesta

Dobrý deň. Môžete mi prosím odpovedať na otázku, či sa skutočne plánuje výstavba garáží alebo parkovacích miest na sidlisku Kvetná, vo vnútri medzi domami na detskom ihrisku? V akom je toto rozhodnutie štádiu? Ste si vedomí toho, že je to absolútne nevhodné? Jediná väčšia plocha medzi domami, kde sa nachádza detské ihrisko bude úplne zničená. Ak aj ihrisko zostane zachované, aká bude bezpečnosť detí pomedzi parkujúce autá?

Odpoved:

Erika Ságová, hovorkyňa MsÚ, 16.1.2019

Na stavebný úrad nebola doteraz žiadna takáto žiadosť doručená. Keďže ide o mestský pozemok, k takejto veci by museli zaujať stanovisko poslanci mestského zastupiteľstva.

Téma: Cestovný ruch

Dobrý deň. Plánuje mesto riešiť parkovanie v mestskej časti Noviny, konkrétne pre bytové domy oproti Hossa komplex? Je tu parkovisko pre cca 30 áut na približne 120 bytov, čo je absolútne nedostatočné. A naviac sú na parkovisku umiestnené odpadkové kontajnery. Nehovoriac o pokutách, ktoré tu obyvatelia dostávajú, aj ja osobne za to, že nie je kde parkovať a parkuje sa popri chodníku.

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 16.1.2019

Samozrejme, mestský úrad má v pláne riešiť aj parkovanie (regulované parkovanie) pri bytovkách na uliciach Karpatskej a Jána Zemana. Rozšírenie parkovísk je možné uskutočniť len s podporou mestského zastupiteľstva, ktoré schvaľuje rozpočet. Aké budú priority zastupiteľstva, v súčasnosti nevieme predpokladať.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!