Prejsť na hlavný obsah

Verzia pre tlač

Otázky a odpovede

Zodpovedané otázky


Téma: Cestovný ruch

Dobrý deň, chcel by som reagovať na úvahy o vytvorení zákazu zastavenia na ulici Dlhé Hony od križovatky 28. októbra, nakoľko tam zastavujú autá, keď vykladajú deti do školy. Vozím do tejto školy deti každý deň. Nemyslím si, že väčšina ľudí naschvál, vozí deti do školy autom, aby tam komplikovali dopravnú situáciu. Každý kto tam vozí deti si jednoducho nemôže moc vyberať, a je rád ak sa mu podarí deti bezpečne vyložiť a odísť tak aby nezdržoval ostatných. To, že to nie je podľa niekoho predstáv, bohužiaľ. Umiestnenie školy je aké je a dopravná situácia tam vzhľadom na množstvo áut ani nemôže byť iná. To aké tam niekedy vznikajú situácie je len z toho dôvodu akí sú všeobecne ľudia na seba neohľaduplní. Ako som uviedol, vozím deti do tejto školy každé ráno v tom najinkriminovanejšom čase a nemyslím si, že by tam niekto ohrozoval deti viac ako je bežné pri doprave v meste. Vytvorenie zákazu situáciu nevyrieši a ani ľudí nezmení k inému správaniu. Chápem, že ľudia by chceli aby boli všade prázdne ulice a nikto sa im nemotal do cesty, ale to je nereálne. Tiež je naivné predpokladať, že množstvo áut sa v mestách bude znižovať. Pre úplnosť, množstvo jestvujúcich vyhradených parkovacích miest pre rodičov je v tomto ohľade absolútne nedostačujúce a ich poloha nepraktická.

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 2.12.2022

Ďakujeme za názor, nemôžeme však tolerovať porušovanie zákona. Tam, kde sú ľudia neohľaduplní, musí žiaľ nastúpiť represia. Sám vodím deti do škôlky (peši) a denno denne vidím, akí sú vodiči voči sebe neohľaduplní. Mamička na veľkom SUV dovezie dieťa do školy a pri odchode ohrozí ďalších štyroch školákov a vytrúbi dvoch rodičov. Je smutné, že porušovanie zákona je pre niekoho štandardom.

Téma: Mobilita

Dobrý deň. Na konci ulice Južná v Trenčíne sa realizujú už niekoľko týždňov stavebné práce. Vozovka je neskutočne znečistená od štrku a hliny. Ulicou prechádza často traktor veľkých rozmerov, má problém prejsť medzi zaparkovanými autami. Po celý čas stavebných prác vozovka nebola ani raz vyčistená. Na koho sa treba obrátiť, aby došlo k náprave a aby si stavebník udržiaval vozovku čistú?

Odpoved:

Mária Ďuďáková, vedúca Útvaru stavebného a životného prostredia, 2.12.2022

Budeme kontaktovať stavebníka, aby udržiaval komunikácie v čistote tak , ako to má uvedené v stavebnom povolení.

Téma: Mobilita

Dobrý deň,
chcel by som zareagovať na odpoveď pre občan (27.10.2022). Príde mi veľmi neprofesionálne, že už takmer 3 mesiace (!) nie je zhotoviteľ schopný dokončiť označníky MHD a nevnímam nejakú aktivitu zo strany mesta, že by to chcelo nejako riešiť, skôr len čítam, že niektorí zamestnanci mesta majú k tomu "špecifický" prístup ako pán Hartman, ktorý len skonštatuje, že "...Žiaľ, značenie upozorňujúce na jamy sa akosi v meste "rozkradli". " Chcem sa teda spýtať, kedy konečne budú dokončené tieto označníky respektíve dokedy budú chodci ohrozovaní dierami na chodníkoch pri týchto označníkov bez upozorňujúceho označnenia (podotýkam, že zhotoviteľ používal na prekrytie jám na základy označníkov obyčajné palety, ktoré mi teda neprídu ako adekvátne označenie).

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 2.12.2022

Výmena označníkov bude trvať ešte dlho - odhadom 3-6 mesiacov.

Téma: Ostatné

Dobrý deň,
chcel by som upozorniť na prepad vozovky na Bratislavskej ulici na oproti vstupu do Merkury Market, ktorý nie je označený a hrozí riziko zranenia, hlavne cyklistov.

Odpoved:

Erika Ságová, hovorkyňa MsÚ, 2.12.2022

Váš podnet sme preposlali Slovenskej správe ciest - organizáciu v gescii ministerstva dopravy a čakáme odpoveď.

Téma: Mestská polícia

Dobrý deň,obraciam sa na Vás s otázkou ako to je s pitím alkoholu na verejnosti?

Odpoved:

Zdeno Marousek, mestská polícia, 2.12.2022

Mesto Trenčín má platné VZN mesta Trenčín č. 11/2018 o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Vo všeobecností platí, že na verejnom priestranstve je podávanie a požívanie alkoholických nápojov na verejnom priestranstve zakázané. Horeuvedené VZN nájdete na web stránke mesta Trenčín. Vo VZN pod písmenom e/ je výnimka zo zákazu, a to sú príslušné príležitostné trhy (napr. aktuálne vianočné trhy).

Téma: Mobilita

Dobry den, pri matrskej skole Povazska su dve parkoviska Na jedno sa ide cez chodnik a na druhe je parkovanie z casti na chodniku. Ani jedno nema spraveny najazd pre auto. Kazdy den sa tam vystrieda niekolko desiatok aut, ktore musia pri parkovani vyjst cez vysoky obrubnik. Nedalo by sa prosim s tym nieco robit?

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 2.12.2022

Prevýšenie obrubníkov nedosahuje 10 cm, čo je približne hraničná výška na prejazd obrubníkov - čiže z tohto pohľadu je nájazd funkčný, nie však komfortný. Znížiť výšku obrubníkov samozrejme možné je - úpravou odtokových pomerov na ceste. Túto úpravu je potrebné riešiť naraz na celej ploche cesty - čiže sa v princípe jedná o preasfaltovanie celej ulice - čo vo finančnom vyčíslení znamená niekoľko desiatok ba možno i viac ako stotisíc eur. Takáto investícia v súčasnosti na danej ulici nie je plánovaná.

Téma: Mobilita

Dobry den. krizovatka pri hoteli Elizabeth by mala byt vybavena senzormi na riadenie dopravy. No zo smeru sihot smer centrum tato krizovatka absolutne nereaguje na cyklistov. Cakal som ( postupne sme tam stali 4ks cyklistov) a nas smer nebol vobec pusteny pritom auta v smere sihot-elektricna pustilo 4x. prosim viete mi povedat preco tato (inteligentna) krizovatka nereaguje na cyklistov ? Dakujem

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 2.12.2022

Križovatka je v smere zo Sihote vybavená aj extra senzorom pre cyklistov. Pravdepodobne došlo k nejakej technickej poruche. Ďakujeme za upozornenie, preveríme to spolu s dodávateľom technológie.

Téma: Cestovný ruch

Dobrý deň.
Chcem sa spýtať či je možné osadiť dopravnú zančku "zákaz zastavenia" na ulicu Dlhé Hony. Od križovatky 28.oktobra.
Každé ráno pred Základnou Školou zastavuje vela aút a vykladajú deti do škôl, niektorý vodiči sa neunúvajú vyjsť čiastočne na chodník, prípadne majú potrebu trúbiť... V časti sú dva prechody pre chodcou do toho autá ktoré zastavujú a vykladajú deti. Podla môjho názoru tam vznikajú nepríjemné situácie, nakolko denne v tomto čase tadial jazdím. Zároveň sa chcem spýtať či je v poriadku ak počas združení autá parkujú na chodíku pred Základou Školou ? Parkujú na chodníku od 28.oktobra až po Legionársku. Neviem aká má zostať šírka chodníka... Nech parkujú na vyznačených parkovacích miestach a zaplatia parkovné. Ďakujem

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 2.12.2022

Umiestnenie zákazu zastavenia sa javí vzhľadom na bezpečnosť detí správne. Rodičia majú vyhradené miesta na parkovisku oproti škole a parkovať majú tam. Nie je prípustné, aby bezohľadní rodičia doviezli vlastné dieťa do školy a ohrozili pri tom ďalších 20 cudzích detí - čo je, žiaľ, na dennom poriadku pred takmer každou školu. Umiestnenie značenia zvážime po prerokovaní s dopravným inšpektorátom.

Zdeno Marousek, mestská polícia:
Plne Vám dávame za pravdu. Preto zabezpečujeme počas školského roka bezpečnosť na priechodoch pre chodcov pri ZŠ svojou činnosťou a prítomnosťou. Žiaľ, nájdu sa aj takí vodiči, ktorí prítomnosť policajta ignorujú využívajúc okolnosti, že pri takto zhustenej doprave ich policajt riešiť nebude. Samozrejme, nie vždy sa dá všetko riešiť, ale v rámci možnosti takého priestupky v doprave riešiť budeme, a to vrátane konania rodičovských združení.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!