Prejsť na hlavný obsah
EN

Verzia pre tlač

Otázky a odpovede

Zodpovedané otázky


Téma: Mestská polícia

Dobrý deň, hliadku mestskej polície sme volali už niekoľkokrát, ľudia na Jahodovej ulici sú asi nepoučiteľný. Možno by to zmenila zmena dopravného značenia. Je normálne, že na takejto úzkej ulici sa môže parkovať len na jednej strane alebo vôbec. Už je dosť unavujúce volať 158-čku a medzitým smetiari odídu a zase volať im, že je cesta uvoľnená a môžu sa vrátiť. Prosím vás o rozumné vyriešenie tejto situácie. Myslím, že policajná hliadka je potrebnejšia na dôležitejšie veci ako hľadanie majiteľa auta a jeho preparkovanie.

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 25.5.2018

Na jahodovej ulici sa parkovať nesmie: zákon 8/2009 Z.z. Zákon o cestnej premávke!
Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy.

Odpoveď mestskej polície tu zverejníme.

Téma: Mobilita

Dobrý deň, vychádzaní z Východnej ulice na Ul. gen. Svobodu nové vodorovné značenie zrejme cyklochodníka ústi do obrubníka so stožiarom osvetlenia a následným zvodidlom. Autá jazdia tesne pri čiare a ako cyklista musíte dávať veľký pozor, aby vás nezrazili. Zrejme sa pri kreslení čiar nikto nezamyslel nad zmyslom a bezpečnosťou značenia. Je to rovnaká perlička, ako bolo osadenie zvislého značenia parkovania v strede cesty na Východnej ulici.

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 25.5.2018

Značenie pre cyklistov bude nadväzovať na cyklistický pruh na Ulici gen. Svobodu. Toto značenie sa zrealizuje po výmene povrchu na Ulici gen. Svobodu v tomto roku. Zatiaľ je preto pruh pre cyklistov ukončený v križovatke s Východnou ulicou. Treba si uvedomiť, že značenie nie je dokončené. Nameranie a vyznačenie vodorovného značenia v takomto rozsahu trvá rádovo desať dní - v prípade sídliska Juh aj niekoľko týždňov, nakoľko vodiči ignorujú - nerešpektujú dočasné zákazy zastavenia a \"značkárska\" spoločnosť má tak znemožnenú prácu, čo v kombinácii s dažďom (kedy sa značenie realizovať nedá) neúmerne predlžuje dobu realizácie.

Téma: Životné prostredie

Dobrý deň, poprosila by som Vás o odpoveď, kto povolil výrub stromov na Brezine.. jedná sa o miesto hneď nad pozemkom, ktorý je na ceste zhora zo Saratovskej po pravej strane asi štvrtý pozemok zhora .. pôvodne záhrada.. teraz nejaké stavenisko. Výrub bol asi pred mesiacom. Ďakujem

Odpoved:

Ivan Jančička, Mestské hospodárstvo a správa lesov, m.r.o., 25.5.2018

Podľa opisu nevieme bližše špecifikovať, o ktorý pozemok ide. Na výruby v lesoparku dávam ja. Robili sa v danej lokalite výruby suchých stromov nad pozemkami, ktoré ohrozovali záhradky. Prosím, ozvite sa mi na telefón, o akom konkrétnom pozemku píšete - 0902 911 060.

Téma: Ostatné

Dobrý deň prajem. Chcela by som sa s vami podeliť o dnešnú skúsenosť a zároveň zistiť či je nejaký spôsob riešenia... Dnes som šla cez podchod pod železničným mostom (cca o 14,30 hod.) - ulica Martina Razusa smerom na námestie. Nechcela veriť som vlastným očiam - ako budúci mladí hokejisti leteli na bicykli po chodníku pre chodcov. Mamička s malým, peši idúcim dieťaťom mala čo robiť, aby sa im vyhla. A to za tak krátky moment neboli jediní cyklisti...dokonca som sa nevedela jednému pánovi kam vyhnúť a ešte bol na mňa hrubý. A verte neverte tých bicyklistov prešlo asi 10. Myslíte si, že je to normálne, aby chodec kľučkoval na chodníku medzi cyklistami a mal obavu či ho náhodou niekto nezrazí alebo mu nevylezie na chrbát? Nebolo by rozumné to nejako vyriešiť, prv než sa tam niečo stane? Pokiaľ viem tak aj cyklista je účastník cestnej premávky (aj chodec to je tiež pravda), ale asi na prejazd cyklistov tento chodník nie je určený. Podľa dopravnej značky čo som si všimla je na prejazd cyklistov určený chodník na pravej strane smerom od Sihote alebo sa mýlim... Je možné, aby napríklad mestská polícia (keď nie štátna) robila kontrolu v tomto podchode a poučila (možno aj pokutovala) cyklistov? Veď to predsa nie je normálne, aby chodci mali obavu prejsť cez podchod alebo si vyslúžili titul zato, že ide po chodníku. Je problém poslať tam hliadku, aby sa tak nedialo - veď inak, ako sústavnou kontrolou sa cyklisti nenaučia využívať chodník na druhej strane, ktorý je pre nich určený. Alebo si myslíte, že by postačila nejaká dopravná značka, tomu neverím, ale čo keď by aj to pomohlo ??? Ďakujem

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 25.5.2018

Cyklistom je určený pravý chodník smerom zo Sihote. Ľavý chodník je určený výlučne chodcom - podľa platných predpisov ho môžu použiť aj deti do 10 rokov jazdiace na bicykli.

Téma: Ostatné

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako máme riešiť vývoz smetí z Kukučínovej ulice (prikladám mapu). Pravidelne tu parkujú autá a smetiari sa nemôžu dostať do ulice a tým pádom nám nevyberú smetné nádoby. Keď som volala na mestskú políciu, tak mi povedali, že to mám riešiť so štátnou políciou. Po privolaní hliadky to síce vyriešili, ale stav sa zas a znova opakuje. Hliadka mestských aj štátnych policajtov chodí pravidelne okolo a nič s tým nerobia. Táto ulica je úzka, keď autá parkujú na ceste nezostáva dostatočný priechod, keď parkujú na chodníku, zase sa tu nedá prejsť. Prosím o vyriešenie tejto situácie, ktorá sa každý týždeň opakuje.

Prílohy:
scan046 (PDF, 106 KB)
Odpoved:

Peter Sedláček, zástupca náčelníka mestskej polície, 24.5.2018

Ak budú vozidlá brániť vývozu smetí, treba to bezprostredne oznámiť na bezplatné tel. číslo 159, ale ideálne na číslo 158, nakoľko zistiť majiteľa (za účelom preparkovania) takéhoto vozidla môže len Policajný zbor SR. V každom prípade preveríme situáciu na mieste a ak sa vodiči budú dopúšťať priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, budeme postupovať v zmysle platnej legislatívy.

Téma: Rozvoj mesta

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, kedy budú ukončené práce na uliciach Na dolinách a Hlavná v mestskej časti Zlatovce? A taktiež sa chcem spýtať, kedy bude spravený výtlk (jama) pri kultúrnom dome Zlatovce? Nakoľko to tam je niekedy veľmi nebezpečné. Ďakujem pekne

Odpoved:

Ľubomír Kadlečík, správca miestnych komunikácií, 24.5.2018

V časti mesta Zlatovce - kultúrny dom a priľahlé ulice - priebehajú rekonštrukčné práce, resp. výmeny potrubia vodovodov a kanalizácií. Keďže túto akciu realizuje spoločnosť TVK a.s., Vašu otázku sme im preposlali. Odpoveď tu zverejníme.

Téma: Životné prostredie

Dobrý den, kedy sa chystáte pokosiť detské ihrisko na Sihoti, pri tenisových kurtoch, pri Lidli, na Považsej ulici? Deti tam máju trávu už po pás.

Odpoved:

Patrícia Omachelová, Mestské hospodárstvo a správa lesov, m.r.o., 24.5.2018

Toto detské ihrisko nie je v správe mesta. Stará sa oň prevádzkovateľ susedných kurtov - p. Martiška.

Téma: Dane a poplatky

Ako môžem znížiť poplatok za komunálny odpad? Nie je možne zrušiť kontajner a nahradiť ho kúpou vriec na odpad? Cena 56,95 je pre jednu osobu vysoká.

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 25.5.2018

Nakladanie s odpadmi a poplatok za komunálne odpady upravujú príslušné Všeobecne záväzné nariadenia. Poplatok v rodinnom dome sa neplatí za osobu, ale podľa rozsahu využívaných služieb. Úľava z poplatku je iba pre osamelo žijúceho občana v rodinnom dome nad 62 rokov. Nádobový systém nie je možné nahradiť vrecovým. Vrecový systém je ako náhrada nádobového systému zavedený len v lokalitách, kde nie je možné umiestniť nádobu.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!