Prejsť na hlavný obsah

Verzia pre tlač

Otázky a odpovede

Zodpovedané otázky


Téma: Životné prostredie

Dobrý den.
Chcem sa spýtať, či neviete nájsť lepšie miesto pre zberové nádoby pred KD Zlatovce. Je smutné, že si občania robia na tomto mieste malý "zberový dvôr". Je tam nádoba na drobný elektroodpad a teraz aj nádoba na šatstvo a dnes s0m tam videl veľa odpadu po zemi okolo nádob. Absolútne sa to nehodí pred kultúrny stánok a teraz tam bude aj nový polyfunkčný dom a je pekne upravené okolie zastávky MHD. Vhodné miesto by bolo na druhej strane na trávnatom pozemku kde je kríž a hlavne aspoň 1x týždenne to kontrolovať.

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 30.11.2023

Žiaľ, nepodarilo sa nám nájsť iné vhodnejšie miesto v tejto lokalite pre tieto nádoby. Miesto, ktoré navrhujete pri kríži na trávnatej ploche, určite vhodné nie je, a to ani z etických dôvodov. Nádoby by mali byť umiestnené na spevnenej ploche, nemôžu tvoriť prekážku v zornom uhle v križovatke, mali by byť na dobre prístupnom mieste z vývozných dôvodov, ako aj pre občanov. Nádoby však problémom nie sú, ale ľudia. Nádoby sa vyvážajú pravidelne. Majú v sebe senzory, ktoré firmám, ktoré realizujú zber, v dostatočnom predstihu signalizujú, že sú plné. Problémom ale je, že občania vyhadzujú odpady mimo nádoby alebo na miesto vyhadzujú iné odpady, ktoré sa z tohto miesta nezbierajú. Ak nastane takáto situácia, stačí poslať podnet s foto na enviro@trencin.sk a mesto sa bude snažiť situáciu podľa okolností vyriešiť.

Téma: Ostatné

Dobrý deň, chcem sa opýtať či môžem starú chladničku vyložiť pred dom a bude mi odvezená v rámci služby odvozu nadrozmerného odpadu, ktorá je každé 2 týždne na našom sídlisku. ďakujem

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 30.11.2023

Chladnička nie je nadrozmerný odpad, preto nemôže byť vyhodená v rámci zberu nadrozmerného odpadu. Je to elektroodpad a možnosti na odovzdávanie elektroodpadu nájdete tu: https://trencin.sk/pre-obcanov/odpady-zivotne-prostredie/komunalny-odpad/nakladanie-s-odpadom/#elektroodpad

Téma: Mobilita

Dobrý deň, dňa 24. 10. 2023 som položil otázku zaevidovanú pod číslom 22550. Do dnešného dňa som nedostal žiadne stanovisko. Preto sa opätovne pýtam: Na mesto chodí množstvo otázok aj na tému, kedy sa bude môcť platiť platobnou kartou aj na ostatných čítačkách okrem prednej pri vodičovi. Mňa, ako občana Trenčína, zaujíma práve opačná otázka. Kedy sa zruší možnosť platiť platobnou kartou a prejde sa na dopravné karty TD Transport. Do kedy bude mesto sponzorovať MHD v takejto miere a ukracovať o peniaze obyvateľov mesta? Je to nemysliteľné aby obyvatelia miest a obcí Slovenska prichádzajúci do Trenčína čerpali výhody obyvateľov platiacich tu dane. Mám za to, že uplynula dostatočne dlhá doba na to, aby si všetci obyvatelia vybavili dopravnú kartu TD Transport s. r. o. a čerpali výhody takto.

Odpoved:

Miloš Minarech, útvar mobility, 30.11.2023

Takúto možnosť riešiť nebudeme.

Erika Ságová, hovorkyňa MsÚ:
Možnosť zaplatiť cestovné platobnou kartou nebudeme rušiť, je to jedna z vítaných alternatív platby cestovného. Trenčín nie je tak veľké mesto, aby sme mali rozličné cestovné pre domácich a ostatných. Ak aj niekto príde z iných miest do Trenčína napríklad vlakom, prejde len kúsok a je v centre. Vôbec nepotrebuje použiť MHD. A ak aj prídu návštevníci mesta autom, je opäť len vítané, ak ho odparkujú a po meste sa pohybujú MHD, ktorú ale naozaj používajú z 99 % Trenčania. Je naozaj zbytočné v tomto prípade pristúpiť k odlišnému cestovnému pre domácich a ostatných.

Téma: Mestská polícia

Dobrý deň,
Chcel by som sa obrátiť na vás s otázkou, v súvislosti s parkovaním taxíkov v blízkosti obchodnej pasáže Zlata Fatima na Palackého ulici. Je mi známe, že mestská polícia presadzuje prísny prístup voči občanom, ktorí porušujú parkovacie pravidlá, a to nielen svojimi pokutami, ale aj zodpovednosťou za svoje konanie pred verejnosťou. Sám som občanom mesta a významne prispievam svojimi daňovými poplatkami na jeho fungovanie.

Môj dotaz vychádza z môjho osobného pozorovania, že taxíky pravidelne parkujú na miestach, kde nie sú pridelené oficiálne státia, a to aj napriek jasným zákazom parkovania signalizovaným vodorovným značením. Toto konanie vzbudzuje dojem, že vodiči taxíkov nie sú podrobení rovnakým pravidlám, akými sú ostatní občania, čo môže viesť k nespokojnosti v radoch daňových poplatníkov.
Rozumiem, že spravodlivý prístup a dodržiavanie zákonov sú základnými hodnotami mestskej samosprávy, a preto sa pýtam, aké konkrétne kroky sa plánujú prijať, aby sa predišlo porušovaniu pravidiel parkovania taxíkmi v uvedenej lokalite. Zaujíma ma, ako má v úmysle mesto informovať vodičov taxíkov o pravidlách parkovania, aby sa minimalizovalo ich nelegálne parkovanie na miestach, kde to nie je povolené.
Touto otázkou sa nezaoberám s cieľom kritizovať, ale skôr s cieľom prispieť k vytvoreniu prostredia, kde sú pravidlá spravodlivo a konzistentne uplatňované na všetkých občanov. Verím, že spoločné úsilie môže prispieť k zlepšeniu verejného poriadku a spokojnosti občanov.

Odpoved:

Zdeno Marousek, mestská polícia, 30.11.2023

Plne rozumieme Vášmu konštatovaniu a len dopĺňame, že k porušovaniu dopravných predpisov dochádza hlavne počas víkendov a to v nočných hodinách. Samozrejme, to nevylučuje a ani neoslobodzuje vodičov taxislužby, aby porušovali dopravné predpisy. Mestská polícia pravidelne upozorňuje a aj rieši vodičov taxislužby za porušovanie zákona č. 8/2009 o cestnej premávke. V tejto činnosti budeme aj naďalej pokračovať. V prípade, že vodiči taxislužieb nebudú rešpektovať dopravné predpisy, budú riešení aj formou uplatnenie správneho deliktu - objektívnej zodpovednosti.

Téma: Školstvo, vzdelávanie

Dobry den,
radi by sme sa u Vas ako zriadovatela skoly informovali ci je v poriadku, ze skola prebrala vzdelavacie poukazy ale uz dlhodobo (min. mesiac a viac) nezabezpecuje kruzok pre deti. Jedna sa o skolu na ul. Dlhe Hony 1. Nase deti mali absolvovat keramicky kruzok ale ten sa uz niekolko tyzdnov nekona a skola vobec nezabezpecila ziadnu adekvatnu nahradu. Pride mi to neseriozne vziat peniaze za vzdelavacie poukazy od statu a potom nic nerobit. Zial samotna skola asi nema zaujem tuto temu s rodicmi riesit pretoze nas nijakym sposobom neinformovala kedy sa kruzokm bude zase konat. Preto sa obraciam na Vas ako na zriadovatela aby ste zasiahli a pomohli nam rodicom znovu rozbehnut kruzok, na ktory sa nase deti prihlasili a maju nan narok. V pripade, ze sa stale dlhodobo nebude nic diat oslovime Ministerstvo skolstva nech celu vec presetri. Vdaka. S pozdravom a zelanim pekneho dna.

Odpoved:

Michal Galko, riaditeľ ZŠ, Dlhé Hony, 30.11.2023

Predpokladám, že ide o krúžok, ktorý vedie p. učiteľka, ktorá bola 3 týždne PN. Po návrate do práce oznámila všetkým rodičom detí z krúžku, že vzhľadom k jej zdravotnému stavu bude krúžok prebiehať až v decembri. V škole máme 8 skupín na keramickom krúžku, ktoré vedú dve p. učiteľky. Z časového hľadiska nie je možné, aby krúžky prebrala druhá učiteľka. Čo sa týka príspevku na vzdelávacie poukazy, škola ich môže využiť aj v školskom klube, aj keď dieťa nenavštevuje krúžok. Predpokladám, že deti sú na prvom stupni a navštevujú školský klub.

Téma: Ostatné

Chcel by som vas upozornit ze osvetlenie podchodu v zlatovciach ani po tyzdni od oznamenia nesvieti

Odpoved:

Ľuboš Cvečka, Mestské hospodárstvo a správa lesov, 30.11.2023

Poruchu na osvetlení sme boli riešiť po nahlásení, pričom bola diagnostikovaná porucha po niekoľkých výjazdoch, nakoľko osvetlenie striedavo fungovalo a nefungovalo. Bol objednaný náhradný diel a až po naskladnení sme boli schopní problém na osvetlení podchodu odstrániť. Od včera je osvetlenie v podchode plne funkčné.

Téma: Mobilita

Mám otázku na kompetentných prečo autá odpadkovej spoločnosti M.P pravidelne stoja pred garážami na ulici g.Svobodu a bránia majiteľom výjazd z garáží . Stoja na tráva kde robia koľaje ,vyhadzujú odpadky/použité vreckovky /pre poriadok tá cesta slúži pre majiteľov garáži osobných áut /a nie pre veľké ťažké nákladné / cestu sme si museli zaplatiť .Stáva sa to pravideľne pri odvoze smetí .

Odpoved:

Ľuboš Cvečka, Mestské hospodárstvo a správa lesov, 30.11.2023

Podnet sme preverili u dodávateľa vývozu odpadu, pričom osádky vozidiel boli upozornené na parkovanie pred garážami. Uvedená situácia sa už nebude opakovať.

Téma: Mobilita

Dobry den, v priebehu leta mal byt zverejneny novy CP a reorganizacia MHD. Doposial sa tak nestalo. Mesto od tejto iniciativy ustupilo alebo je to nadalej v stadiu rieseni? Dakujem.

Odpoved:

Miloš Minarech, útvar mobility, 30.11.2023

Je to v štádiu riešenia. Veci sa nevyvíjali tak, ako sme očakávali. Vás i ostatnú verejnosť budeme informovať o prípravách a navrhovaných zmenách CP. Prosíme ešte o trpezlivosť.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!