Prejsť na hlavný obsah

Verzia pre tlač

Otázky a odpovede

Zodpovedané otázky


Téma: Mobilita

Dobry den. To kvoli par opilcom, ktori si vraj nechavaju auta na Palackeho cez noc budeme vsetci platit aj cez vikend? Ludia chodiaci v nedelu rano do kostola, cukrarni ci rodiny iduce na detske predstavenia? Preco nenechate volne parkovanie aspon v nedelu napriklad od 7.00 do 18.00? Ci aj v nedelu doobeda sa privali mnozstvo zabavychtivych a budu opat blokovat parkovanie?

Odpoved:

Ľuboslava Sedláková, útvar mobility, 23.5.2019

Uvedené zmeny nie sú ešte schválené, rozhodovať o úprave VZN o parkovaní budú poslanci v stredu 29. mája 2019.

Téma: Stavebný poriadok

Dobrý deň, je možné požiadať mesto Trenčín o vyhradenie parkovacích miest pred rodinným domom v Zlatovciach? Ďakujem.

Odpoved:

Ľuboslava Sedláková, útvar mobility, 23.5.2019

Občan môže požiadať o vyhradenie konkrétneho parkovacieho miesta. Žiadosť sa podáva na Útvare mobility Mestského úradu Trenčín, kde ju posúdia a rozhodnú. Daň za vyhradenie konkrétneho parkovacieho miesta je 0,45 eur na m2 na deň, (čo je približne 1 800 eur na rok).

Téma: Kultúra

Z dôvodu opravy Zimného štadióna sú preložení Alexandrovci do Piešťan. Do PN nie je problém dostať sa, ale po 2,5 hodinovom koncerte ako domov ? Neplánuje TN mimoriadny autobusový spoj s možnosťou zakúpenia cestovného lístka ? Vrátiť lístok, ako doporučujú nemienim, je to jubilejné vystúpenie s mimoriadnym zastúpením členov zboru.

Odpoved:

Erika Ságová, hovorkyňa MsÚ, 23.5.2019

Nie, mesto takýto spoj nezriadi.

Téma: Dane a poplatky

Dobrý deň. Chcem sa opýtať aká je premlčacia doba na nezaplatene poplatky za komunálny odpad a iné zákonom stanovené poplatky. V zozname daňových dlžníkov mesta Trenčín som našiel veľa vlastne veľmi veľa firiem a osôb čo neplatia už roky. Našiel som tam osoby z môjho okolia čo sú dlžníkom za komunálny odpad od roku 2003 a spokojne si žijú a bývajú ďalej. Niektorí už ušli do zahraničia ale trvalé bydlisko majú stále v TN. Ako mesto rieši, ak vôbec rieši, týchto dlžníkov? Ak by aspoň polovica dlžníkov zaplatila myslím že cena pre poctivo platiacich by mohla klesnúť o polovicu, alebo sa za tie peniaze môžu vybudovať krajšie plochy pre kontajnery. Tak ako je to s vymáhaním poplatkov zo strany mesta? Viem, že vymáhanie pohľadávok je zložite, ale niektoré sú tu už aj 20 rokov. Ak s tým nebudete nič robiť prestanem platiť aj ja. Čo sa stane? Asi nič. Ja ušetrím za odpady a mesto na exekútoroch.

Odpoved:

Katarína Tomášková, útvar ekonomický, 23.5.2019

V zmysle zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku je právo na vymáhanie daňového nedoplatku premlčané po šiestich rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol. Ak správca dane v lehote podľa prvej vety doručí daňovému subjektu výzvu podľa § 80 uvedeného zákona, začína plynúť nová premlčacia lehota po skončení kalendárneho roku, v ktorom bola výzva doručená. Právo na vymáhanie daňového nedoplatku zaniká po 20 rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol.
Správca dane - mesto Trenčín priebežne postupuje nedoplatky z poplatku na vymáhanie súdnemu exekútorovi a tiež vyzýva občanov prostredníctvom výziev na úhradu nedoplatkov.

Téma: Mobilita

Dobrý deň. Chcem požiadať o prehodnotenie umiestnenia dopravnej značky "STOP" na Východnej ulici v poslednej križovatke. Pravdepodobne bola dopravným inšpektorátom navrhnutá v súvislosti s budúcou reguláciou parkovania v tejto časti. Bolo by ale vhodné zobrať do úvahy, že je v tejto križovatke minimálna frekvencia dopravy oproti iným križovatkám. Myslím, že by tu stačila značka "daj prednosť v jazde". Na vyťaženejšej križovatke Mateja Bela-Lavičkova-Východná je táto značka, tiež tam nie je "stopka" a cez zaparkované autá tam nie je dobrý výhľad.

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 23.5.2019

Slovenská technická norma striktne určuje, kedy je možné umiestniť značku "daj prednosť v jazde" a kedy značku "stoj-daj prednosť v jazde". To, kedy je daná dopravná značka použitá, je závislé od rozhľadových pomerov bez ohľadu na frekvenciu dopravy. V križovatke na Lavičkovej ulici je rozhľad dostatočný aj pre značku P1 - daj prednosť v jazde, kým v križovatkách Halalovka a poslednej na Východnej takýto rozhľad nie je, a teda tam musí byť umiestnená značka P2 - stoj, daj prednosť v jazde (tzv. STOP-ka).

Téma: Životné prostredie

Dobry den, neviem ci som spravne. S vymerom platieb za odpad mi prisiel letak o triedeni odpadu. Super. Som rada, ze sa informuje o tychto veciach. Vela informacii chyba ludom o tom ako, co a preco triedit. Napr. mne tam chybalo, PRECO UMYVAT PLASTY, preco treba, aby boli ciste??? Dalej.
Doteraz som vzdy videla, ze chodia rozne auta, ktore odvazaju rozny odpad napr. jedno na plasty, jedno na papier... No teraz som videla, ze vsetko dali do jednoho a to ma sokovalo. Aj z tych velkych podzemnych blokov. No toto snad nie je pravda! Aj kamaratka, co poctivo triedi, to tiez videla. Mozno to zle chapeme, ale toto odradza ludi vobec o nejaku snahu, ked potom vidia, ze to vsetko hodia do jednoho a odvezu. Naco triedit, ze? Ako to mame chapat? Ako to mame riesit? Je to normalne ? Ked to triedia nasledne, tak naco to budeme my. Nerozumiem. Aka je tu tansparentnost v kontrole? Moze bezny obcan nahlasit a skontrolovat firmu co to robi, aby si overil, ze jeho snaha a peniaze (lebo ved za to platime ze mame triedeny odpad) nevychadza nazmar? Na koho sa treba obratit? Ja by som rada sla pozriet ako to funguje v realite. Su to verejne veci, tak si myslim, ze by mala byt moznost kontroly spravneho vykonavania. Dakujem.

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 23.5.2019

Plasty je vhodné vyplachovať z viacerých dôvodov, aby to nepáchlo ani Vám v domácnosti ( z rodinných domov vyvážame plasty vrecovým systémom 1 x za 28 dní), a z dôvodu, že plasty po vyzbieraní z nádob putujú na triediaciu linku (nakoľko sú rôzne druhy plastov a pre každý druh je iný spracovateľ), kde sa zamestnancami roztrieďujú (nie všade a všetko dokáže roztriediť optická linka). V krátkom videu sme nedávno zdokumentovali aká je cesta plastového odpadu. Tu je: https://www.youtube.com/watch?v=rBz7sr-gVIA

Triedený zber nefinancuje mesto, ani občania, ale financujú ho organizácie zodpovednosti výrobcov. Napriek tomu samozrejme zberová spoločnosť nemôže zbierať jednotlivé vytriedené odpady spoločne. Toto môže urobiť len, ak je v nádobe na triedený odpad 45 % znečistenie iným odpadom pre rok 2019, pre rok 2020 40 % znečistenie a pre rok 2021 len 35 % znečistenie. Takže keďže ste neuviedli ani lokalitu, ani termín kedy sa malo stať to, že zberová spoločnosť Marius Pedersen vysypala viaceré druhy odpadov dokopy, nevieme to preveriť. Pre druhý raz ak takéto niečo zistíte, je dobré si to natočiť, príp. nám to obratom nahlásiť, aby sme situáciu mohli aktuálne preveriť. Častokrát sa stáva, že v nádobe na papier sú aj plasty, alebo opačne, či v kovoch sú tetrapaky a potom inú možnosť zberová spoločnosť nemá.

Občania sú zo zákona povinní triediť, je zakázané vyhadzovať do nádob iné odpady, ako odpady pre ktoré je nádoba určená. Keďže triedenie odpadu mesto nestojí nič, je v záujme občanov čo najpoctivejšie triediť, aby znižovali množstvá komunálnych odpadov, ktoré ukladáme na skládku za vysoké poplatky.

Téma: Mobilita

Dobrý deň. Nehnevajte sa, ale ja mám dojem, že niektoré chodníky na sídlisku Juh, hlavne v okolí Južanky sú ponechané na to, aby sa opravili samy. Na fotografii je chodník, ktorý je na tom najhoršie a mal by byť opravený prednostne.

Odpoved:

Ján Korienek, vedúci útvaru investícií, 23.5.2019

V rozpočte na r. 2019 nemáme žiadnu rekonštrukciu chodníka v blízkosti Južanky. Jeden z nich patrí majiteľom Južanky, ale chýba tá fotografia - nevieme identifikovať, ktorý konkrétne máte najmä na mysli.

Téma: Ostatné

Dobrý deň, chcem sa len informovať, kedy budu tohto roku Trenčianske historické slávnosti. Ďakujem

Odpoved:

Janka Sedláčková, vedúca útvaru kultúrno - informačných služieb:, 21.5.2019

Trenčianske historické slávnosti budú od 24. do 27. júla 2019.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!