Prejsť na hlavný obsah

Verzia pre tlač

Otázky a odpovede

Zodpovedané otázky


Téma: Ostatné

Dobrý deň. Chcem sa spýtať,nemôžem nikde nájsť záznam z MZ zo dňa 5.02.2020.

Odpoved:

Erika Ságová, hovorkyňa MsÚ, 26.2.2020

Nech sa páči - záznam nájdete tu: https://trencin.sk/aktuality/videozaznam-z-februaroveho-zastupitelstva/

A doplníme ho - ešte dnes - aj na web pod multimédiá - video.

Téma: Mobilita

Dobrý deň, žiadam o vyjadrenie na koho podnet a z akého dôvodu boli osadené značky zákazu zastavenia na ulici Partizánska. Bývam na tejto ulici 40 rokov a nikdy nebol problém s parkovaním. Kde mám teraz parkovať, keďže nemám garáž ani dvor, kde by som mohol parkovať? Myslíte si, že je normálne parkovať cca 200 metrov od domu? Ak mi neviete odpovedať, dajte mi kontakt na zodpovedného, ktorý mi túto otázku zodpovie. Ďakujem

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 26.2.2020

Značky boli osadené na podnet obyvateľov Partizánskej ulice, ktoré boli úradu tlmočené aj prostredníctvom volených zástupcov obyvateľov, teda poslancov mestského zastupiteľstva. Značky boli osadené tak, aby bola v každom čase zabezpečená prejazdnosť ulice, nakoľko svojvoľným a hlavne nezákonným parkovaním dochádzalo k situáciám, keď sa niektorí majitelia domov a pozemkov nevedeli dostať k svojmu majetku, nehovoriac o prejazdnosti pre záchranné zložky. V zmysle platnej legislatívy je možno parkovať len tam (ak to značkami nie je určené inak), kde pre každý jazdný smer zostane voľná šírka cesty 3m a voľná šírka chodníka 1,5m. Zastaviť je možné len tam, kde zostane voľná šírka cesty pre oba smery aspoň 3m. Z toho vyplýva, že na hornej časti Partizánskej ulice parkovať nemožno a zastaviť možno po jednej strane v zmysle osadeného dopravného značenia. Taktiež podľa platných právnych úprav si parkovacie miesto má zabezpečiť majiteľ nehnuteľnosti, pri ktorej sa parkuje.

Téma: Mobilita

Dobrý deň, dňa 21.2.2020 boli na Partizánskej ulici v časti rodinných domov, osadené dopravné značky ZÁKAZ ZASTAVENIA. Ide o ulicu, kde je zakázaný prejazd, to znamená, že ulica plní funkciu "slepej ulice" a nie je zaradená k bežným dopravným uzlom, ale ide o komunikáciu, ktorá je určená na obsluhu a prístup ľudí, ktorí tam bývajú. Týmito dopravnými značkami, ste nám majiteľom domov (aj ich návštevám), znemožnili zastavenie pred vlastnou nehnuteľnosťou na nevyhnutný čas vyloženia a naloženia osôb a tovaru, čím sa nám komplikuje a strpčuje život. Žiadam Vás o zmenu značenia na ZÁKAZ STÁTIA, ktorý je akceptovateľný pre danú lokalitu. Ďakujem za pochopenie a ústretovosť.

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 26.2.2020

Značky boli osadené na podnet obyvateľov Partizánskej ulice, ktoré nám boli tlmočené aj prostredníctvom volených zástupcov obyvateľov, teda poslancov mestského zastupiteľstva. Značky boli osadené tak, aby bola v každom čase zabezpečená prejazdnosť ulice, nakoľko svojvoľným a hlavne nezákonným parkovaním dochádzalo k situáciám, keď sa niektorí majitelia domov a pozemkov nevedeli dostať k svojmu majetku, nehovoriac o prejazdnosti pre záchranné zložky. V zmysle platnej legislatívy je možné parkovať len tam (ak to značkami nie je určené inak), kde pre každý jazdný smer zostane voľná šírka cesty 3m a voľná šírka chodníka 1,5m. Zastaviť je možné len tam, kde zostane voľná šírka cesty pre oba smery aspoň 3m. Z toho vyplýva, že značky zákaz státia, ktoré požadujete, sú bezpredmetné, nakoľko zákaz státia v hornej časti Partizánskej ulice vyplýva priamo zo zákona o cestnej premávke. Zastaviť môžete na protiľahlej strane ulice oproti svojej nehnuteľnosti.

Téma: Mobilita

Dobrý deň, prosím Vás, je v pláne na novovybudovaných parkoviskách na Strojárenskej ulici nejak doriešiť umiestnenie smetných nádob? Teraz sú niektoré umiestnené na svahu výjazdu/vjazdu na parkovisko, čo nie je veľmi bezpečné. Dnes v noci (24.2.2020) bol prvý silný vietor a kontajner na papier bol vyvalený mimo cesty. Ďalej by ma zaujímalo, či sa budú zatrávňovať plochy okolo týchto parkovísk? Ďakujem

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 26.2.2020

Kontajnery majú byť uložené na prvých 2 parkovacích miestach, a to až do doby, kým sa nevybudujú polopodzemné kontajnery - v súčasnosti doba výstavby nie je známa. Plochy v okolí parkovísk sa majú zatrávniť. Nakoľko však výstavba skončila koncom jesene, pristúpi sa k vegetačným úpravám až na jar.

Téma: Mobilita

Dobry den, od 20.2. sa ulica Odbojarov a nasledna ulica Pod Ceresnami stali jednosmernou, co bude myslim prospesne doprave na tejto ulici, len si myslim ze tato zmena je nedostatocne oznacena dopravnymi znackami lebo opakovane stretavam auta ktore jazdia v pohode v protismere. Pri domoch Pod Ceresnami 14 a 30 su sice umiestnene dopravne znacky zakaz vjazdu vsetkych vozidiel ale tieto si vodici mozno vsimnu az po odboceni dolava a moze zbytocne dochadzat ku koliznym situaciam. Asi by bolo dobre pri domoch Pod Ceresnami 1 a 19 umiestnit znacky prikazany smer jazdy vpravo alebo zakaz odbocenia vlavo a zaroven osadit znacky daj prednost v jazde, lebo ked idete jednosmernou ulicou Odbojarov a nasledne Pod Ceresnami na vyjazd na Tichu ulicu tak musite dat prednost sprava od oboch bocnych ulic Pod ceresnami prislo by mi to ako taky prirodzeny okruh plynulejsie aj bezpecnejsie. Mate iny nazor ? Dakujem za odpoved.

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 26.2.2020

Kontrola značenia zo strany mestského úradu zatiaľ neprebehla, nakoľko sa ešte stále nedoznačilo. Podľa schválených projektov dopravného značenia všade v križovatkách mali byť osadené aj značky o zákaze odbočenia. Situáciu prekontrolujeme. Vodiči potrebujú na zmenu čas, veľa ľudí jazdí po pamäti a nové značenie si všimnú až na poslednú chvíľu. Čo sa týka prednosti v jazde - platí prednosť sprava v neoznačených križovatkách. Takto je to aj na uliciach Pod čerešňami a Odbojárov. Vyznačenie hlavných ciest v priamom smere zvyšuje rýchlosť vozidiel, čo je v obytných uliciach nežiadúce.

Téma: Mobilita

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, ako riešiť nevhodne vyznačené parkovacie miesto pri ZŠ Novomeského, na ktorom pri zaparkovaní dané vozidlo výrazne obmedzuje prechod zo schodov na parkovaciu plochu. Vzhľadom na strmý svah nie je obchádzanie mimo chodník bezpečné. Svoj podnet som už dvakrát poslal emailom na Útvar mobility MÚ, bohužiaľ, aj po dvoch týždňoch bez akejkoľvek odozvy. A to napriek tomu, že tento podnet tam preposlal aj zástupca náčelníka Mestskej polície - tá riešila presunutie dodávky, ktorá na tomto mieste príchod na parkovisko celkom blokovala. Ešte raz ďakujem za odpoveď ako postupovať, keď kompetentní nereagujú.

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 24.2.2020

Váš podnet sme dostali 12. 2. 2020 a urgenciu na odpoveď 14. 2. 2020, t. j. po 48 hodinách. Obdobných podnetov dostávame denne niekoľko a každý jeden je potrebné preveriť na mieste, navrhnúť riešenie a dať ho schváliť / neschváliť na dopravný inšpektorát. Všetky tieto činnosti ešte neprebehli. Prosíme o trpezlivosť. Určite Vám odpovieme.

Téma: Dane a poplatky

Dobrý deň, Chcem Vás požiadať o informáciu, či vedenie mesta podniká nejaké kroky ohľadne prehratého súdneho sporu vedeného so súkromnou spoločnosťou (jama pred Okruhovým domom armády) o ktorom rozhodol Ústavný súd Slovenskej republiky? Pamätám si ako pán primátor rozprával pred médiami, že zvažujú odvolanie sa na najvyššom súde voči tomuto rozhodnutiu. Odvolalo sa mesto Trenčín voči tomuto rozhodnutiu a s akým výsledkom? Totiž v posledným dňoch (týždeň pred voľbami) sú v médiach zverejňované informácie o tom ako niektorí ústavný sudcovia evidentne diplomaticky povedané "sa nesnažia o spravodlivosť a nehovoria pravdu". Dlh, ktorý spôsobil Ústavný súd (dvaja z troch sudcov) svojím rozhodnutím o už spomínanom spore s mestom so súkromnou spoločnosťou, je niekoľko miliónov euro. Som občan tohto mesta a platca daní a preto sa zaujímam o vyriešenie tohto problému. Taký objem peňazí, ktoré mesto bolo nútené zaplatiť tejto súkromnej spoločnosti sa dalo použiť v prospech občanov mesta ako aj napríklad nezvyšovania daní za nehnuteľnosti. Ďakujem za odpoveď.

Odpoved:

Katarína Mrázová, vedúca útvaru právneho, 24.2.2020

Ano, Mesto podalo dovolania na Najvyšší súd SR, o ktorých zatiaľ ale nebolo rozhodnuté. Mesto využíva všetky prostriedky na svoju obranu a v kauze ho zastupuje skúsená advokátska kancelária.

Téma: Mestská polícia

https://trencin.sk/pre-obcanov/otazky-a-odpovede/?questionId=16362
Dobrý deň, reagujem na odpoveď k mojej otázke, zatiaľ sa nič nezmenilo, práve naopak, projekt resocializácie asi nevychádza, keďže obyvateľ dočasného príbytku je späť.

Odpoved:

Patrik Čech, terénny pracovník mestskej polície, 24.2.2020

Žiaľ, máte pravdu. Aj napriek tomu, že dotyčná osoba spočiatku prejavovala záujem, dobrovoľne spolupracovala a žiadala o pomoc s riešením nepriaznivej životnej situácie, nakoniec sa neprispôsobila novým podmienkam a životu v zariadení sociálnej služby. Po tom, ako si z igelitového prístrešku zoberie osobné veci, bude z miesta odstránený a priestranstvo očistené. Mesto Trenčín vynaložilo maximálne úsilie a snahu zameranú na pomoc seniorovi, ktorý sa nachádzal na okraji spoločnosti a nakoniec túto šancu nevyužil z jemu známych dôvodov. Na základe uvedeného je možné usudzovať, prečo je problematika bezdomovectva celosvetový a tak ťažko riešiteľný fenomén.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!