Otázky a odpovede

Téma: Životné prostredie

Dobrý deň. Prosím Vás bolo by možné nejak riešiť stojisko s nádobami na KO na ul. 28.októbra 1173? Neustále sa tam hromadí odpad (stavebný odpad, nadrozmerný odpad, odpad zo starých domov a bytov, a pod.), ktorí tam vyhadzujú neznáme, cudzie osoby. Obyvatelia súpravy 1173 sa už na to nemôžeme pozerať a odmietame neustále upratovať cudzí odpad! Viete nám s týmto problémom pomôcť? Aj vyvezenie a vyčistenie okolia tohto stojiska by pomohlo. Ďakujeme

Odpoved:

Zuzana Čachová, útvar stavebný a životného prostredia, 26.5.2023

A máte nejaký návrh ako tento problém riešiť? Lebo my sme, žiaľ, zatiaľ žiadny účinný nástroj nenašli. Takýto problém nie je len na stojisku na ul. 28. októbra, ale aj na mnohých iných stojiskách.
Je to o ľuďoch a ich zodpovednosti pri dodržiavaní stanovených pravidiel. Pravidlá pre vykladania nadrozmerného odpadu sú jasne dané, len ich treba dodržiavať. Nadrozmerný (objemný) odpad sa môže vyložiť len v predvečer dňa vývozu. V ostatnom čase je to zakázané a ide o priestupok. Na ostatné odpady sú k dispozícii občanom 3 zberné dvory, ktoré sú otvorené od pondelka do soboty do 17.30 h. Ak niekto vyhadzuje odpad na stojisko nelegálne, treba volať bezodkladne mestskú políciu, odporúčame urobiť nejaké foto, napr. ŠPZ vozidla, aby bolo možné identifikovať pôvodcu odpadu. Čistenie stojiska sa vykonáva pravidelne 1 x za 14 dní v rámci zberu nadrozmerného odpadu, na ul. 28. októbra je to párny týždeň v piatok.
V minulosti (v r. 2021) sme mali v tejto lokalite pripravenú aj investičnú akciu - stojisko s polopodzemnými kontajnermi, ale z dôvodu petície občanov, ktorí boli proti stojisku, sa táto investičná akcia zrušila.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!