Pýtate sa – odpovedáme

Dostávame od vás otázky ohľadne bývalého Kina Hviezda (Kniežaťa Pribinu 197/3, Trenčín) a ďalšieho fungovania budovy po ukončení jej rekonštrukcie. Ceníme si Váš záujem o tento ikonický kultúrny stánok. Odpovede na vaše otázky vám už od apríla 2023 prinášame v tejto sekcii. Posledná aktualizácia: 28.8 2023  

 

Bude Hviezda plniť inú funkciu po rekonštrukcii ako plnila v minulosti? 

Pre diváka zostane Hviezda naďalej kultúrnym stánkom, naviac s oveľa pestrejšou programovou ponukou. Okrem kultúrnych podujatí rôznych žánrov, na ktoré bola verejnosť zvyknutá v minulosti, do Hviezdy pribudnú zaujímavé vzdelávacie programy zamerané na rast odbornosti ako napríklad prednášky, workshopy a podobne. 

Poctivá celková rekonštrukcia tiež vrátila do života priestory v suteréne. V minulosti vďaka problémovej kanalizácii slúžili len ako sklad starého nábytku, alebo skúšobne kapiel, ktoré boli ochotné niesť riziko zaplavenej aparatúry. Po rekonštrukcii bude v suteréne kreatívna dielňa, typu Fablab, s vybavením a strojmi na výrobu rôznych produktov, ale aj tanečná sála. Do vybavenia Hviezdy pribudne kvalitná foto a videotechnika, k dispozícii bude aj podcastová režia a videostrižňa. 

 

Na čo všetko sa môžu diváci tešiť v rámci dramaturgie KKC Hviezda? 

Dramaturgia KKC Hviezda Trenčín sa okrem svojej edukačnej línie usiluje aj o vytvorenie priestoru pre prezentáciu a podporu domácej kultúrno-umeleckej scény. Budeme sa starať aj o kultúrno–umelecko-spoločenskú obsluhu väčšiny obyvateľstva Trenčína a okolia so zacielením na existujúce komunity a jednotlivcov. Tiež oslovujeme aj potenciálnych partnerov, respektíve záujemcov o spoluprácu.   

Pondelky by sme chceli byť zameraní na tzv. komunitné formáty ako napríklad kinoklub, alebo literárny klub, spolu s odbornými komentármi a besedami. A nechceli by sme zabúdať aj na dôchodcov s ich Senior klubom.  

Utorky budú zväčša patriť Divadelným atypickým formátom ako je Divadelná talkshow – Hviezdne nebo, alebo Stand-up comedy vo formátoch 3T, či Silných reči. Raz v mesiaci by sa mala objaviť aj Hviezdna kvízovica ako vedomostný súťažný kvíz, ale aj Diskusný klub s témou mesiaca, či Inkluzívny klub zameraný pre nepočujúcich, nevidomých, mamy na materskej dovolenke a pod. 

Stredy by sme radi formátovali ako priestor pre možný prenájom z externého prostredia, kde by dostali priestor umelecké agentúrny. 

Naopak vo štvrtky by sme radi pozývali renomované profesionálne divadlá zo Slovenska a Čiech v edícii Divadelný hosť Hviezdy ako napríklad: SND Bratislava, Divadlo Astorka Korzo´90, Divadlo Aréna a pod. 

Piatky by mali byť venované Klubovej scéne v tematickom ladení s kuratelou zabehnutých kultúrnych značiek ako je One Day Jazz, Festival Pohoda, Hudba sveta a pod. Súčasťou dramaturgie Klubovej scény budú tiež alternatívne hudobné žánre.

Soboty sa snažíme nastaviť na hudobný mainstream v podobe interpretov ako je Jana Kirschner, Richard Muller, Pavol Hammel, Petr Lipa, Fragile, Hex a pod. 

A nedele by mali byť rodinné v podobe dopoludňajších detských divadelných a filmových predstavení (Zahrajte sa s nami). V podvečerných hodinách by sme radi zachovali slot pre folklór a jeho trenčiansku scénu. Raz mesačne by bol vytvorený priestor pre vážnu hudbu spolu s Klubom priateľov vážnej hudby Trenčín, Komorným orchestrom Trenčín, či spolu s produkciou Konvergencii. 

 

Ako sa bude môcť verejnosť dozvedieť o podujatiach vo Hviezde? 

Naše aktivity môžete v prípade záujmu sledovať na www.hviezda.eu, alebo na našej Facebokovej, alebo Instagramovej stránke. Neskôr budeme informovať o podujatiach aj prostredníctvom klasických plagátov na verejných priestranstvách. 

 

Kde si môžem kúpiť lístky na podujatia vo Hviezde? 

Predpredaj vstupeniek bude v KIC na Mierovom námestí, ako aj online, prostredníctvom spoločnosti Maxiticket. Pred každým podujatím si bude môcť lístky zakúpiť aj v samotnej budove Hviezdy. 

 

Prečo teraz robí Hviezda workshopy a vzdelávacie aktivity? 

Grant z Európskej Únie, ktorý mesto získalo na rekonštrukciu budovy bývalého Kina Hviezda, je z programu, určeného na podporu kultúrno-kreatívneho priemyslu, ktorý má pevne určené pravidlá. Medzi ne patrí aj vykonávanie vzdelávacích aktivít, zameraných na kultúrno-kreatívny priemysel.  

Našou úlohou je umožniť ľudom zlepšovať svoj talent a naučiť sa také zručnosti, aby premenili svoje hobby na zárobkovú činnosť. Talentovanému fotografovi možno chýba skúsenosť s kvalitnejšou technikou, potrebuje zlepšiť svoj digitálny marketing a prekonzultovať svoj podnikateľský zámer, aby uspel na trhu. A naučiť sa, ako na to, nájde práve na workshopoch Hviezdy. 

 

Aké priestory bude Hviezda pre verejnosť ponúkať? 

Hviezda ako Kultúrno-kreatívne centrum (KKC) ponúkne väčšie možnosti využitia ako ponúkala v minulosti. Niektoré priestory svoj účel nezmenili, sú však vynovené a doplnené o moderné technológie, ktoré reflektujú na požiadavky súčasnej doby. Ďalšie priestory sú naopak úplné novinky a skvele dopĺňajú komplexnosť využitia Hviezdy tak, aby si tam návštevníci a kreatívni ľudia našli všetko, čo naozaj potrebujú.

Prízemie 

Na prízemí budovy zostáva k dispozícii Veľká sála, vybavená novým pohodlným sedením, klimatizáciou a najmodernejšími audiovizuálnymi technológiami. Na menšie podujatia bude Malá sála, bývalá „zrkadlovka“, ktorá bude okrem svojho pôvodného účelu slúžiť aj ako koncertná sála. Okrem zrkadiel tu nájdete aj mobilné pódium, scénické svetlá, zvukovú aparatúru a réžiu. Na prízemí poslúži návštevníkom aj foyer so šatňou a Kaviareň/Klub, kde taktiež nájdete pódium, scénické svetlá a zvukovú aparatúru.

Prvé poschodie

Na prvom poschodí je prístup na balkón, patriaci k Veľkej sále. Novinkou je Galéria/showroom, ktorý bude slúžiť predovšetkým pre diela vytvorené účastníkmi workshopov organizovaných naším Kultúrno–kreatívnym centrom, ako aj na prednášky a výstavy diel umelcov, či už prostredníctvom vzdelávacích podujatí alebo tematicky v nadväznosti na aktivity KKC Hviezda. Ďalej je tu k dispozícii Učebňa, teda miestnosť pre vzdelávanie, vybavená projektorom, stolmi a stoličkami pre maximálne 29 ľudí.

Druhé poschodie

Druhé poschodie ponúkne priestor pre Coworking, flexibilné kancelárske prostredie pre 7 nezávislých pracovníkov v kultúrno-kreatívnom priemysle. Hybridlab bude vybavený profesionálnou technikou pre grafické práce, produkciu a postprodukciu audiovizuálnych diel, ale napríklad aj 3D tlačiarňou, 3D skenerom, plotrom a rôznou elektrotechnikou. Univerzálny Ateliér bude miestnosťou na vzdelávacie a umelecké aktivity. Vybavený je QLED obrazovkou, flipchartom a stolmi a stoličkami pre 6 ľudí. 

Suterén

Najväčšiu novinku ukrýva suterén budovy. Okrem Tanečného štúdia vybaveného zrkadlami, projektorom a zvukovou aparatúrou, situovaného pod priestormi Kaviarne/Klubu, pribudla aj nová Kreatívna dielňa/Fablab. Ide o 3 priestory v suteréne budovy, vybavené nielen dielenským náradím na obrábanie, dreva, kovu alebo textilu ale aj sofistikovanými technológiami a drahými strojmi, ako napríklad 3-osý a 5-osý obrábací stroj, 3 rezacie a gravírovacie lasery, formovačka plastu alebo šijací a vyšívací stroj.

Ak máte záujem využívať niektorý z priestorov pre svoje aktivity, prosíme o vyplnenie krátkeho formulára, aby sme vás vedeli zaradiť do nášho harmonogramu využívania priestorov.

Mám záujem využívať priestory v KKC Hviezda

Pre podrobnejšie informácie o jednotlivých priestoroch a cenách prenájmov prikladáme dokument obsahujúci bližší popis miestností a cenník krátkodobých a jednorazových prenájmov.

 

Čo je to ten Fablab? 

Fablab /z anglického Fabrication Laboratory/ je výrobné laboratórium, zdieľaná dielňa určená verejnosti na vzdelávanie, prototypovanie alebo výrobu produktov na špecializovaných zariadeniach, ku ktorým nemá každý prístup.  

Naša kreatívne dielne, alebo budú vybavené množstvom profesionálnych strojov ako je napríklad 5-osá a 3-osá CNC fréza, rezací a gravírovací laser, 3D tlačiarne a skener, stroj na vákuové formovanie plastu, ploter, profesionálny šijací a vyšívací stroj a iné. 

V podstate sa jedná o koncept dielní s rovnakými, alebo podobnými technológiami pre drobných, alebo začínajúcich tvorcov. Napríklad ak ste priemyselný dizajnér/ka a chcete si vyrobiť prototyp svojho dizajnu stoličky – mali by ste byť schopný to urobiť ako u nás, tak aj napríklad vo Fablabe v Barcelone, alebo Neapole, atď. 

 

Pre koho sú určené workshopy?  

Hlavným cieľom grantu je pripraviť účastníkov programov na výkon povolania v kreatívnych oboroch. Centrum bude prístupné pre všetkých záujemcov, ich počet bude obmedzený len kapacitou priestorov. Na svoje si tak prídu nielen budúci profesionáli, ale aj amatérski nadšenci, ktorí sa chcú venovať svojim záujmom, ako aj ľudia, ktorí chcú objavovať svoje doteraz nepoznané talenty. 

Grant je zameraný na fyzické a právnické osoby podnikajúce v kultúrno-kreatívnom priemysle (KKP), alebo osoby, ktoré uvažujú nad začatím podnikania v KKP. Vekové obmedzene je 18+, vrátane poslucháčov štvrtých ročníkov stredných škôl, a to aj v prípade, ak ešte nedovŕšili vek 18 rokov. Budeme sa snažiť v rámci možností vyjsť v ústrety aj mladším ročníkom, pretože veríme, že talent treba uchopiť už v ranom veku. 

 

Ostane tam popri všetkých tých vzdelávacích programoch priestor aj pre nácviky napríklad tanečných zoskupení ako v minulosti? 

Áno, tanečné skupiny, ako aj iní umelci a kreatívci sa budú môcť do Hviezdy vrátiť, veď aj oni sú súčasťou kultúrno-kreatívneho priemyslu, či už na amatérskej alebo profesionálnej úrovni. Konkrétne pre tréningy tanca sú určené dve krásne zrkadlové sály. 

Ak ste to práve vy, kto máte záujem vykonávať aktivity kultúrno-kreatívneho charakteru vo Hviezde – dajte nám prosím vedieť prostredníctvom tohto dotazníka:

Chceli by ste využívať priestory Hviezdy po ukončení jej rekonštrukcie? 

Podmienky používania priestorov, ako aj cenník zverejníme hneď ako to bude možné a samotné priestory Vám radi ukážeme po skolaudovaní budovy akonáhle to bude možné. 

V rámci kapacít budovy sa budeme snažiť vyjsť v ústrety všetkým záujemcom. Našou filozofiou je ponúknuť transparentné a férové podmienky na používanie priestorov budovy tak, aby bol každý záujemca „meraný rovnakým metrom“. Žiadny súbor, organizácia, o.z., alebo akýkoľvek iný subjekt nebude mať v KKC Hviezda výhradné právo na využívanie priestorov budovy.

 

Stále počúvam skratku KKP – čo to je to KKP? 

Kultúrno-kreatívny priemysel (KKP) nie sú iba herci, spisovatelia, alebo maliari. Existuje veľké množstvo zamestnaní v KKP, ktoré nie je vidieť, ale sú rovnako dôležité. Bavíme sa o zvukároch, osvetľovačoch, grafikoch, ľudí pracujúcich v reklame, tlačiaroch, editoroch novín a časopisov, ale aj rezbároch, architektoch, módnych dizajnéroch a podobne. Produktmi KKP sme teda fakticky v našom každodennom živote obklopení.   

Podľa Štatistického úradu SR: kultúrny a kreatívny priemysel v Európskej únii 5 miliónov pracovných miest a predstavuje cca 2,6 % jej HDP. Na slovenskom trhu bolo identifikovaných takmer 4 000 podnikov kreatívneho priemyslu, čo tvorí až 6,2 % podnikateľského sektora.  

Tržby v oblasti kreatívneho priemyslu na Slovensku sú na hranici 5,5 mld. eur, čo sú 4 % všetkých tržieb hospodárstva SR. 

V KKP je na Slovensku zamestnaných viac ako 45-tisíc ľudí, čo predstavuje 4 % celkovej zamestnanosti SR. Keďže štatistika nezahŕňa živnostníkov, či osoby v slobodnom povolaní, ktoré pôsobia v oblasti kreatívneho priemyslu, práve oni by počet ešte zvýšili. 

 

Prečo sa stále rieši len kultúrno-kreatívny priemysel? 

Pretože nechceme, aby Slovensko bolo len montážnou dielňou Európy. Napríklad je skvelé, že sme automobilovou veľmocou, ale nebude to naveky. Keď sa naučíme súčasti automobilov napríklad aj dizajnovať, programovať pre ne navigácie, robiť pre ich výrobcov výnimočné reklamy alebo produktové fotografie, získame oveľa viac peňazí ale aj zaujímavej práce, práce v kultúrno-kreatívnom priemysle. 

  

Je Hviezda súčasťou EHMK Trenčín 2026? 

Trenčín 2026 a KKC Hviezda sú dva samostatné projekty. KKC Hviezda organizačne spadá pod mesto a tím ľudí Trenčín 2026 je samostatná nezisková organizácia zriadená mestom Trenčín a Trenčianskym samosprávnym krajom a podporovaná aj zo zdrojov Európskej komisie a Ministerstva kultúry SR. V porovnaní s Hviezdou je Trenčín 2026 podstatne väčším projektom, pretože zahŕňa aj viaceré infraštruktúrne investície do mesta a obrovské množstvo programov. 

KKC Hviezda má s Kreatívnym inštitútom Trenčín n.o. (subjekt, ktorý sa stará o realizáciu víťazného projektu EHMK Trenčín 2026) mnoho programových, ako aj hodnotových prienikov. 

EHMK Trenčín 2026 bude teda prirodzene jeden z našich najväčších partnerov, s ktorými budeme spolupracovať. Podmienky na spoluprácu však budú mať nastavené úplne rovnako ako všetky iné subjekty. 

  

Kto financoval rekonštrukciu Hviezdy? 

Hviezda sa rekonštruuje s výraznou finančnou podporou Európskej únie.  Podiel prostriedkov je nasledovný: 85 % tvorí príspevok z Európskeho Fondu regionálneho rozvoja, 10 % z Integrovaného regionálneho operačného programu Ministerstva kultúry SR a 5% do rekonštrukcie vkladá mesto Trenčín. 

 

Na ako dlho sa mesto zaviazalo Hviezdu prevádzkovať za podmienok tohto grantu?  

Mesto Trenčín bude musieť prevádzkovať Hviezdu za týchto podmienok minimálne 10 rokov. Projekt má byť naviac udržateľný, čo znamená schopnosť projektu pokračovať v poskytovaní služieb a dosahovať svoje ciele aj po skončení financovania zo strany európskych fondov.  

Udržateľnosť sa zameriava na dlhodobý a trvalý vplyv projektu na spoločnosť a budúce generácie. Zabezpečenie udržateľnosti projektu je dôležité, aby sa maximalizovala dlhodobá hodnota investície a aby sa dosiahli trvalé pozitívne zmeny v kultúrno-kreatívnej oblasti, ktorú projekt ovplyvňuje.  

V najhoršom prípade by budúce generácie mali dostávať minimálne rovnakú službu a možnosti ako pri začatí projektu, optimálny stav by bol ak by sa služby a možnosti KKC Hviezda časom zlepšovali a rozširovali. 

 

Muselo mesto Trenčín minúť prostriedky z európskeho grantu práve na Hviezdu ? Prečo to mesto radšej nerozložilo medzi rôzne škôlky, školy a parkoviská? Kto kontroluje ako boli minuté tieto prostriedky? 

EU má množstvo podporných programov, každý z nich má svoje presné pravidlá a určenie. Trenčín získal už veľa peňazí z únie na detské ihriská, cyklotrasy, školy a mnoho iných projektov 

Finančné prostriedky, ktoré mesto dostalo na rekonštrukciu Hviezdy a viažu striktne iba na Hviezdu a projekt s tým spojený. Tento grant má svoje prísne pravidlá, ktorými sa mesto musí riadiť a je im prispôsobené fungovanie Hviezdy.  

Kontrolu nad dodržiavaním týchto pravidiel má Ministerstvo kultúry SR. V prípade, ak by sme pravidlá porušovali, príde penalizácia v podobe zníženia sľúbených finančných prostriedkov od 5% až do výšky 100% z celkového objemu.  

 

Musí Hviezda za získaný grant na jej rekonštrukciu robiť niečo na oplátku? Ak áno, o aké aktivity pôjde? 

Áno, granty fungujú na princípe zmluvných záväzkov v štýle „niečo za niečo“. Za obrovskú službu verejnosti v podobe nákladnej rozsiahlej rekonštrukcie Hviezdy sa mesto zaviazalo, že Hviezda bude obyvateľov Trenčína a okolia rôznymi formami vzdelávať, podporovať dopyt po kultúrno-kreatívnom priemysle a zamestnanosti v ňom.  

Pôjde o rôzne formy vzdelávacích inkubátorov a eskalátorov. Tie umožnia ľudom vycibriť ich talent a zručnosti. Ďalej to budú prenájmy priestorov určené pre kultúrno-kreatívnu komunitu, kreatívne dielne a podobne.  

KKC Hviezda bude poskytovať aj služby, pri ktorých poskytne ľudom know-how v oblastiach  marketingu, účtovníctva, podnikateľské poradenstvo, alebo aj v tvrdých zručnostiach ako prenájom práca s profesionálnou technikou ako napríklad kamera, foto/video technika, či 3D tlač, CNC fréza a podobne.  

Grant mesto zaväzuje, aby Hviezda slúžila na takéto účely minimálne 10 rokov. 

   

Čo sú to tie inkubátory a eskalátory? Prvé slovo patrí do pôrodnice a druhé do nákupného centra. 

V podstate je to tak – tieto slová boli vybraté z praxe. 

Inkubátor slúži podnikateľskému nápadu, ktorý sa ešte len narodil a treba ho „vypiplať“. Hviezda mu môže pomôcť základným vzdelávaním, napríklad v oblasti zostavenia podnikateľského zámeru, prieskumu trhu, základov marketingu a podobne. 

Eskalátor, tak ako aj v reálnom živote pohyblivé schody, slúži na to, aby už rozbehnutý podnik pomohol vyviezť na vyššiu úroveň – napríklad konzultáciami s odborníkmi, pomocou s prienikom na zahraničný trh a podobne. 

 

Ako sa môžu uchádzači prihlásiť na workshopy? 

Ten proces je, žiaľ, z dôvodov kontrolovateľnosti spĺňania merateľných ukazovateľov  poznamenaný byrokraciou. Uchádzač musí vyplniť prihlášku s niekoľkými prílohami. Pracujeme na tom, aby v budúcnosti vďaka autofillu pomohla vyplniť prihlášku naša webstránka. V tomto momente vám  s prihláškami radi pomôžeme my. Pokiaľ budete potrebovať pomoc – neváhajte nás kontaktovať na hviezda@trencin.sk 

  

Prečo musia záujemcovia o workshopy vypisovať komplikované prihlášky s tak veľa prílohami? 

V rámci kontrolovateľnosti činnosti, ku ktorej sa mesto Trenčín na oplátku za prostriedky získané na rekonštrukciu Hviezdy zmluvne zaviazalo, sa musíme držať predpísanej administratívy, ktorú nastavilo a kontroluje ministerstvo kultúry.  

Je to pomerne veľké množstvo byrokracie, pravidiel a kontrolných mechanizmov, ktorých sa musíme držať. Azda najhlavnejšími z nich sú merateľné ukazovatele. K ich dodržaniu sa mesto zmluvne zaviazalo. K nim patria aj počty ľudí a subjektov, ktoré musia za splnenia  určitých podmienok prejsť službami KKC Hviezda v najbližších 10 rokoch. Kontrola prebieha práve pomocou prihlášok. 

  

Čo sú to merateľné ukazovatele? 

Sú to čísla, ku ktorým sa mesto zmluvne zaviazalo a ktoré musí Hviezda preukázateľne splniť do určitých dátumov. Prostredníctvom nich je možné zmerať naplnenie projektu.  

KKC Hviezda je povinné otvoriť určitý počet programov a služieb (kreatívny inkubátor, kreatívny akcelerátor) na podporu zamestnanosti v KKP. Rovnako je povinné naplniť určitý počet účastníkov, ktorí vzdelávacími programami prejdú.   

 

Znamená to, že rekonštrukcia Hviezdy bude mestu preplatená iba v prípade, ak sa splnia všetky merateľné ukazovatele a ich plnením mesto neporuší žiadne pravidlá dané grantom? 

Áno. Mesto uzatvorilo s Ministerstvom investícii a regionálneho rozvoja SR Zmluvu o nenávratných finančných prostriedkoch, ktorú musíme splniť.  

Úlohou vedenia KKC Hviezda je teda splniť všetky zmluvne záväzky mesta, a to za podmienok určených MK SR. Dokument so základnými pravidlami, ktoré boli časom doplnené a aktualizované rôznymi príručkami, sa dá v prípade záujmu nájsť tu: Priloha_7_Model_centralizovanej_podpory2.pdf (gov.sk) 

  

Čo budú mať z Hviezdy a jej aktivít Trenčania? 

Trenčania dostanú vynovené a skutočne reprezentatívne priestory bývalého Kina Hviezda. Dostanú možnosť obohatiť svoj život vzdelávaním v zaujímavých oboroch. 

Naviac bude Hviezda naďalej ponúkať širokú škálu kultúrnych podujatí rovnako, ako to bolo v minulosti.  

  

Ako môžu ľudia v prípade záujmu tento projekt podporiť, prípadne pomôcť k naplneniu zmluvných záväzkov? 

Ďakujeme za záujem o podporu. V prvom rade budeme radi, ak sa s vami uvidíme na kultúrnych podujatiach organizovaných vo Hviezde. Budeme sa snažiť o to, aby boli naše programy čo najprístupnejšie pre každého. 

Radi vás uvidíme na našich workshopoch, a keďže nám na vašom názore záleží, budeme si ceniť ak nám posuniete svoju spätnú väzbu, poprípade poviete o podujatiach KKC Hviezda svojim známym. 

 

Som podnikateľ a rád by som podporil aktivite vo Hviezde. Ako tak môžem spraviť a čo za to dostanem? 

Ceníme si Váš záujem o podporu KKC Hviezda. Momentálne zisťujeme možnosti spoluprác na akomsi “bártrovom princípe” podľa toho, čo nám umožnia pravidlá grantu. Napríklad Vy nám dodáte materiály a my Vám za to umožníme zaučenie zamestnancov, tímbuildigovú aktivitu, pod.  

  

Pribudnú vo Hviezde nejaké priestory pre verejnosť? 

Áno, pribudne veľa priestorov, ktoré sa doteraz nedali využiť pre ich zlý technický stav. Naviac, väčšina z nich bude vybavená umne vybraným nábytkom a technickým zariadením tak, že priestory budú flexibilné a ľahko prestaviteľné na mnoho účelov. 

Okrem hlavnej a zrkadlovej sály, ktoré budú slúžiť najmä hudobným, tanečným a divadelným vystúpeniam a nácvikom, budú vo Hviezde k dispozícii aj ďalšie priestory na praktické využitie. 

Predovšetkým pôjde o otvorené ateliéry a dielne zamerané najmä na audiovizuálne a vizuálne umenie, respektíve aj na technické disciplíny, na ktoré budú určené priestory kreatívnych dielní s bohatým príslušenstvom zahŕňajúcim IKT technológie, 3D a laserové tlačiarne, CNC frézy a pod.  

Ďalej budú k dispozícii aj zdieľané kancelárie (coworking), učebňa, tanečné štúdio, klub/kaviareň a  výstavné priestory, primárne určené na propagáciu a prípadný predaj produktov vyrobených kreatívcami a umelcami v KKC Hviezda. 

  

Budú vo Hviezde aj skúšobne pre hudobne skupiny? 

Pre nácviky akustických hudobných telies sa vo Hviezde priestor určite nájde. Rockové kapely, žiaľ, priestor kvôli možným akustickým problémom vo vzťahu s nácvikmi, vzdelávacími aktivitami, alebo predstaveniami literárno-dramatického charakteru, nedostanú. 

Vedľa budovy Hviezdy však mesto plánuje postaviť novú budovu zo zatiaľ pracovným názvom “Štúdio“, ktorá by na takéto aktivity mohla slúžiť. 

 

Bude KKC Hviezda podporovať aj lokálnych umelcov? 

Akýkoľvek kultúrny stánok je postavený na základoch skladajúcich sa z lokálnej kultúrnej komunity. A inak to nie je ani v prípade KKC Hviezda. V rámci pravidiel grantu sa preto bude vedenie KKC Hviezda snažiť podporovať domácich umelcov a kreatívcov.  

Akákoľvek podpora lokálnych umelcov nesmie byť aj napriek bohatej tradícii založená na diskriminácii umelcov z iných častí Slovenska. Tak je grant postavený. V dramaturgii KKC Hviezda, ako aj v rámci služieb, však na nich budeme myslieť v maximálnej možnej miere.   

 

Škoda že pre klub Lúč nie je miesto. Ako Trenčanke mi v Hviezde bude chýbať. Možno by sa patrilo vysvetliť Trenčanom prečo Lúč vo Hviezde nebude. 

Áno – máte pravdu, Klub Lúč bol od svojho vzniku v roku 1973 naviazaný na budovu Hviezdy. Prevádzkovalo ho veľa osobností, ako napríklad páni Šurik, Vlk, Andel, Žáčik, alebo Juraj Konečný. V roku 2005 začalo prevádzkovať Klub Lúč o.z. Kolomaž a nadviazalo na dobrú prácu ich predchodcov.  
V roku 2008 si však ochrannú známku Klub Lúč zaregistroval vtedajší prenajímateľ týchto priestorov na seba, a neskôr, v roku 2020, na o.z. Kolomaž. Klub Lúč sa teda stal privátnou značkou a mesto Trenčín, v ktorého objekte Klub Lúč vznikol, s ňou už nemôže narábať. Po začiatku rekonštrukcie Hviezdy sa Klub Lúč presunul do nájmu v súkromných priestoroch, avšak podporu v podobe dotácií na činnosť dostáva od mesta aj naďalej. 
Dlhodobý prenájom týchto priestorov, tak ako v minulosti v prípade Klubu Lúč, by bol možný len na základe verejnej súťaže, nie napriamo, takže ani tak by sme nevedeli garantovať návrat značky Klub Lúč do priestorov, kde sídlil takmer 50 rokov.  
Klub Lúč (o.z. Kolomaž) ale od nás dostal ponuku spolupracovať na dramaturgii klubových večerov. O.z. Kolomaž sa však rozhodli kráčať vlastnou cestou, čo akceptujeme, ale- zároveň  dúfame, že v budúcnosti nájdeme priestor na spoluprácu. 
Naviac, dlhodobým prenájmom však nie sú regule grantu priaznivo naklonené, pretože by to nebolo v súlade s pravidlami o udržateľnosti projektu, ku ktorým sa mesto zaviazalo preto, aby sa zrekonštruovala Hviezda. 

 

Čo to znamená, že dlhodobým prenájmom však nie sú regule grantu priaznivo naklonené? 

Pravidlá grantu, z ktorého bola rekonštruovaná Hviezda definujú aj pravidlá udržateľnosti projektu a podiel možných komerčných nájmov, ktorý je obmedzený na 20% kapacity času a priestoru Hviezdy.  
Podlahová plocha priestoru, kde v minulosti sídlil Klub Lúč má aj s príslušenstvom (sklad, upratovacia komora a chodba) 126 m2, čo predstavuje 6 % celkovej podkladovej plochy Hviezdy.   

Znamená to, že z pohľadu grantu by takýto prenájom časti Hviezdy súkromnému subjektu  by svojím objemom z možných 20% celkového komerčného prenájmu objemu ukrojil 6%, a to za podmienok, ktoré by sa nedali obhájiť ako najlepšie možné hospodárenie v rámci udržateľnosti projektu.  

Je to hlavne preto, lebo týchto 6% by pri ich plnom možnom prenájme všetkých priestorov Hviezdy predstavovalo čiastku až do 120 000,-EUR, zatiaľ čo samotný prenájom klubových priestorov by podľa platného cenníku mesta Trenčín dosiahol 22 400,-EUR.  

Ide o pomerne markantný rozdiel (cca 100 000,-EUR) v prostriedkoch, ktoré by Hviezda mohla získať. Z ekonomického hľadiska ale KKC Hviezda musí nakladať s týmito 20%   komerčných prenájmov čo najvýhodnejšie tak, aby preukázateľne zabezpečovala udržateľnosť projektu.  

Argument ohľadne preukázateľne dobrého hospodárenia a udržateľnosti projektu, kedy by sme dobrovoľne priestor prenajali o až do 100 000,-EU lacnejšie by sme v takomto prípade ťažko obhájili. 

Práve pre toto sme sa rozhodli, že v najbližšom období (minimálne jeden rok) nebudeme dlhodobo prenajímať žiadne priestory. V budúcnosti budeme vedieť podľa reálnych výsledkov a počte prenájmov analyzovať príjmy z prenájmov priestorov, ktoré nám budú slúžiť ako indikátor toho, že ako bude najlepšie nastaviť komerčné využitie infraštruktúry tak, aby sme s verejným majetkom narábali čo najlepšie a v súlade s pravidlami grantu, vrátane už spomínanej udržateľnosti projektu. 

 

Neboli tam aj nejaké iné dôvody? 

Áno boli. Mesto Trenčín sa výmenou za nefinančný finančný príspevok, ktorý umožnil rekonštrukciu budovy taktiež zaviazalo splniť určité merateľné ukazovatele, tzn ponúkať špecifické služby v rámci kultúrno-kreatívneho priemyslu určitému počtu ľudí.  

Keďže projekt, ktorý umožnil rekonštrukciu Hviezdy bol nastavený na 3 roky, ale kvôli neskorému odovzdaniu stavby, ako ja iných faktorov, ako napríklad pandémia koronavírusu musíme tie najzákladnejšie ukazovatele splniť za jeden rok, teda za 1/3 pôvodne plánovaného času, čo je veľmi náročná úloha.  

Na plnenie týchto záväzkov bude preto KKC Hviezda v nadchádzajúcom období potrebovať každú piaď priestorov Hviezdy, aby zabránila potencionálnej penalizácii od MK SR. Priestory, kde v minulosti sídlil Klub Lúč preto nebudú minimálne najbližší rok prenajaté žiadnemu externému subjektu. Vrátane dramaturgie bude mať pod kontrolou KKC Hviezda, aby mohla v období plnenia merateľných ukazovateľov využiť plný potenciál budovy. 

Naviac, potencionálny dlhodobý prenájom týchto priestorov subjektu s vlastnou dramaturgiou, by mohol viesť k tomu, že by sa dve podujatia (jedno zorganizované KKC Hviezda a druhé externým dlhodobým, nájomníkom ako napríklad o.z. Kolomaž) by sa mohli mohli navzájom rušiť čo sa v minulosti už niekoľkokrát udialo.  

Aby sa návštevníci mohli v KKC Hviezde občerstviť, mesto Trenčín vyhlásilo verejnú súťaž o službu prevádzky kaviarne externým prevádzkovateľom. Priestor ako taký, vrátane dramaturgie však ostane v réžii KKC Hviezda a víťaz súťaže sa bude starať iba o bar. 

 

Znamená to koniec klubovej scény vo Hviezde?  

Vedeniu KKC Hviezda záleží na kontinuite klubových večerov vo Hviezde bez ohľadu na názov tohto priestoru. Naviac plánujeme, aby bol klub/kaviareň po rekonštrukcii otvorený na dennej báze, pričom v minulosti klub nemal dennú prevádzku. Okrem toho chceme, aby sa tieto priestory otvorili pre všetkých návštevníkov Hviezdy.  

Je nespochybniteľné, že o.z.Kolomaž, ako aj ich predchodcovia urobili v Klube Lúč naozajstný kus roboty pre alternatívnu kultúru v Trenčíne. Na kontinuite Klubu Lúč a s ním spojenou komunitou nám preto samozrejme záleží. Opakovane deklarujeme, že aj v budúcnosti budeme hľadať spôsob, ako s o.z. Kolomaž v spolupracovať, napríklad formami koprodukcie, respektíve spolupráce s o.z. Kolomaž, pokiaľ to bude možné.  

V každom prípade, dramaturgia KKC Hviezda bude myslieť aj na cieľovú skupinu divákov preferujúcich alternatívnejšie žánre a kontinuitu klubových večerov. Budeme to však robiť s citom tak, aby sme nevytvárali konkurenciu iným subjektom s rovnakou cieľovou skupinou divákov napríklad tým, že budeme v rovnaký deň organizovať žánrovo podobné podujatie. 

 

Prečo máte na plagátoch Centrum kultúrno-kreatívneho potenciálu Hviezda a voláte sa Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda? 

CKKP Hviezda je názov, pod ktorým nás pozná MK SR ako kontrolný orgán grantu. Slovo potenciál v názve by mohlo naznačovať, že nám ide iba o nových “potencionálnych” zamestnancov v KKP, ale nám ide aj o už existujúce subjekty z trenčianskej kultúrnej a kreatívnej komunity. Preto sme zvolili kratší a z tohto uhlu pohľadu výstižnejší názov KKC Hviezda 

Okrem toho treba spomenúť, že na Slovensku vzniká ďalších 9 centier z toho istého grantu. Len my však máme v názve kultúru, pretože chceme v maximálnej možnej miere zachovať kontinuitu aktivít tak, ako si ich Trenčania pamätajú spred rekonštrukcie Hviezdy. 

  

Budú všetky workshopy vo Hviezde zadarmo? 

Do konca roku 2023 budú všetky workshopy vo Hviezde zadarmo, do tohto termínu sú kryté z európskeho grantu. Od januára 2024 však už budeme za workshopy vyberať poplatky tak, aby čiastočne pokryli náklady, ktoré s nimi budeme mať. 

  

Aké budú ceny prenájmov jednotlivých miestností vo Hviezde? Zdražie prenájom napríklad zrkadlovej sály pre nácviky tanečných skupín? 

Navrhovaný cenník prenájmov sme vypočítali podľa nákladov spojených s prevádzkovaním budovy. V rámci pravidiel grantu, musí Hviezda nastaviť ceny podľa trhu tak, aby ho za “európske” peniaze nekrivila a nevytvárala tak nekalú konkurenciu iným subjektom podnikajúcim v rovnakom segmente.  

 

Ako ste vypočítali ceny prenájmov? 

Cenník prenájmov musí v prvom rade zodpovedať trhovým cenám, aby sme nevytvárali nekalú konkurenciu iným subjektom. Čo sa metodiky výpočtu cien týka – do nami navrhovaných cien sme podľa pravidiel grantu museli započítať všetky náklady spojené s konkrétnym podujatím, respektíve s jeho prevádzkou. To znamená, že náš cenník zahŕňa energie, upratovanie, ľudské zdroje (ktoré sú priamo naviazané na konkrétne podujatie), použité technológie a ich amortizácia, atď. Nami navrhovaný cenník nezráňa zisky.  

 

Nemal by cenník počítať aj s nejakým ziskom? 

Z podnikateľského pohľadu by to bolo určite správne. Rozhodli sme sa ale urobiť ústretový krok smerom ku kultúrnej obci a nezapočítavať do cenníku profit, aby boli priestory Hviezdy pre aktívnu verejnosť prístupnejšie, pretože ako všetci dobre vieme – za posledné obdobie išli ceny takmer všetkých komodít na Slovensku neuveriteľne hore. 

 

Bude KKC Hviezda poskytovať aj nejaké zľavy na nájomnom? 

V rámci podpory zamestnanosti v KKP a KKP nám grant pri splnení určitých podmienok uchádzača umožňuje poskytnúť nefinančnú pomoc subjektom z KKP, vrátane nácvikov napríklad tanečných skupín a pod., z takzvanej schémy de minimis 

V praxi to znamená, že ak sa prihlásite do našich programov ako členovia KKC Hviezda a budete spĺňať určené podmienky tykajúce sa vášho záujmu o KKP a vašich aktivít s tým spojených – tak vám budeme vedieť poskytnúť nefinančnú pomoc v podobe zľavy na nájomnom až do výšky 50%. 

 

Čo to je tá schéma de minimis?  

Grant nám povoľuje dávať nefinančnú pomoc účastníkom našich programov, do ktorých sú zahrnuté aj prenájmy priestorov v rámci KKP aktivít. Žiadateľ, ktorý s nami uzavrie zmluvu o nepriamej pomoci tak bude de facto čerpať nefinančnú pomoc, ktorú budeme my následne pre každého individuálneho uchádzača nahrávať do systému Protimonopolného úradu SR (SEMS). Schéma, ktorá nám umožňuje poskytovať “zľavy” účastníkom programov sa v prípade Hviezdy volá de minimis. 

 

Nebudú takéto zľavy na nájomnom spôsobovať nekalú konkurenciu? Napríklad pre subjekty ako Piano Club, alebo galéria Vážka? 

Túto podporu môžeme vykonávať cez schému o nefinančnej pomoci (schéma de minimis), ktorú môžeme uplatniť iba v prípade, ak pôjde o nehospodársku činnosť. To znamená,  v prípade nácvikov tanca či vytvárania diela, na ktoré sa nevyberá vstupné. 

V prípade akejkoľvek zárobkovej činnosti (s výnimkou napríklad premiéry literárno-dramatického diela vzniknutého na pôde KKC Hviezda, kedy pôjde o prezentáciu diela), budú všetky podujatia považované za komerčné a budú musieť platiť komerčnú, teda trhovú cenu. 

 

Môže KKC Hviezda prenajímať svoje priestory aj komerčne? 

Pravidlá grantu nám takúto činnosť obmedzili na 20%, a to práve preto, aby Hviezda neohýbala trh nízkymi cenami a neohrozovala tak hospodárske výsledky iných subjektov podnikajúcich v rovnakom sektore. 

 

Ako by ste zhrnuli o čom KKC Hviezda je pár viet? 

V kultúrno – kreatívnom centre Hviezda podporujeme záujem o kultúru a kreatívny priemysel. Hľadáme skryté talenty a prostredníctvom sieťovania s umelcami, pedagógmi a inovátormi im poskytujeme optimálne podmienky pre rozvoj ich potenciálu. V priestoroch centra zároveň pravidelne ponúkame kvalitný a programovo vyvážený kultúrny program pre všetky cieľové skupiny. 

 

Čo bude s Hviezdou o päť, alebo viac rokov? 

Našou víziou však je vybudovať značku Kultúrno-kreatívneho centra, ktoré je v regióne všeobecne vnímané a uznávané pre svoju kvalitu, odbornosť a nadčasovosť. Prostredníctvom našich kultúrno-vzdelávacích programov chceme docieliť to, aby sa Hviezda stala najlepším miestom pre kultúrne a spoločenské vyžitie obyvateľov celého trenčianskeho regiónu a zároveň byť aj centrom, kde sa inšpiratívne veci nielen dejú, ale kde aj vznikajú. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!