Otázky a odpovede

Téma: Mobilita

Chcem sa opýtať, ako chce vedenie mesta motivovať ľudí jazdiť na bicykloch a zároveň redukovať autá, keď narážame na obrovskú bariérovosť pre cyklistov v rámci širšieho centra. Príklad 1. - dostať sa z hrádze na námestie sv. Anny okolo gymnázia (nevyhovujúce). Príklad 2. - zo smeru Mládežnícka do centra (znovu bariéry - podchody pri Kolibe a ZUŠ). Súčasný stav nikoho nemotivuje, skôr odrádza. Mať hrádzu pre rekreačných cyklistov je fajn. Ale, aké sú reálne kroky mesta pre zvýšenie počtu cyklistov, ktorí nevnímajú bicykel len ako rekreáciu, ale formu dopravy? Vzor pre Trenčín môže byť Trnava, ktorá buduje
stavebne oddelené cyklotrasy v rámci centra, integrované do križovatiek. Takto sa to v Trenčíne žiaľ robí len veľmi málo.

Odpoved:

Martin Beďatš, hlavný architekt mesta, 14.7.2026

Budovanie cyklotrás je postupný a dlhodobý proces za veľké množstvo peňazí, pričom v Trenčíne sa cyklotrasy postupne realizujú hlavne tam, kde majú najväčšiu opodstatnenosť v súvislosti s reálnymi možnosťami. Problematické miesta, ktoré popisujete, súvisia s ťažkými, drahými až nerealizovateľnými technickými a priestorovými možnosťami a hlavne s tým, že Bratislavská, Hasičská a ul. Gen. M. R. Štefánika je cesta 1. triedy vo vlastníctve a správe štátu, kde je cyklodopravu veľmi obtiažne riešiť. V spolupráci so štátom pracujeme na projektovej dokumentácii Prieťah udržateľnej mobility, ktorý rieši práve tieto problematické úseky tak, aby bolo možné riešiť kvalitnejšiu verejnú a cyklistickú dopravu.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!