Otázky a odpovede

Téma: Mobilita

Dobrý deň!
Nedávno vedúci útvaru mobility p. Hartmann na moju otázku ako sa majú cyklisti bezpečne a predpisovo dostať z námestia na Sihoť odpovedal tak, že treba čakať na prekládu hl. cesty, ktorá pôjde popred železničnú stanicu, čo s najväčšou pravdepodobnosťou najbližších 10 rokov určite nebude. A čo dovtedy? Vraj, keď niekto denne dochádza do práce na bicykli, prípadne ak bol na konci námestia (napr. v múzeu, prípadne v galérii) a chce ísť na Sihoť napr. do parku do knižnice, tak sa má vrátiť až k Štatistickému úradu a po hrádzi prejsť okolo ekonomickej školy na Sihoť. Keď sa človek ponáhľa a túto trasu musí absolvovať nielen raz za čas, tak je to pre neho pomerne veľká zachádza a strata času a určite to nie je pár sto metrov ako píšete, ale niekoľko kilometrov, ktoré musí absolvovať. To Vami odporúčané riešenie je vhodné možno keď ide rodinka na výlet a má čas. Ale čo ostatní cyklisti, ktorí dochádzajú do prace, pripadne za povinnosťami, majú čakať na prekládka o ktorej ešte ani nechyrovnať? Nedávno som čítal v "Infe" vyhodnotenie sútaže "Do práce na bicykli", myslím si, že cyklisti to majú v TN veľmi ťažké a to ešte nespomínam jazdu na bicykli po Štefáničke....

Odpoved:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru mobility, 5.8.2022

Neprekrúcajte, prosím, moju odpoveď. Reagoval som totiž na Vašu otázku: "poraďte mamičkám, ktoré majú na bicykli v detskej sedačke dieťa alebo ženám na bicykli s nákupom, pripadne cyklistkám na ťažkých e-,ako sa majú bezpečne a predpisovo dostať z námestia, pripadne z ul. Palackého na Sihoť? Samozrejme, že prenášanie bicyklov do podchodu vôbec neprichádza do úvahy." Takže som poradil mamičkám s deťmi, ženám s nákupom a cyklistkám s ťažkým e-bicyklom tak, aby neprenášali bicykel. Ostatní, ktorí sú pri silách, určite, do doby, kým sa situácia vyrieši, zvládnu prejazd s bicyklami podchodom pod Hasičskou ulicou. Nie je to síce komfort, ale zvládnuť sa to dá. Ja to zvládam s dvoma deťmi (4 a 6 rokov) a ich bicyklami.
Ako som napísal, situáciu riešime, ale - žiaľ - jednoduché riešenie tu neexistuje. Keby existovalo, už je zrealizované.
Za komunizmu, keď sa búralo centrum a mesto preťala štvorpruhová magistrála, na cyklistov nikto nemyslel. Pri neskoršej výstavbe výťahov pri Elizabeth opäť na cyklistov nikto nemyslel. Bez opätovného poľudštenia ulíc v centre, t.j. bez zásadnej prestavby, sa žiadne zákonné riešenie zatiaľ nenašlo (to sa týka aj Štefánikovej ulice).

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!