Výlety do okolia

Čachtice

Čachtický hrad smutne preslávila grófka Alžbeta Báthoryová svojou krutosťou. Pôvodne gotický strážny hrad z  prvej polovice 13. storočia, prestavaný a rozširovaný v 15. a 17. storočí spustošili v roku 1708 vojaci Františka II. Rákociho, dnes sú z neho len ruiny. V obci Čachtice sa nachádza gotický kostol z konca 14. storočia, gotická kaplnka zo 14. storočia, renesančný kaštieľ z roku 1668, renesančná kúria zo začiatku 17. storočia. V kaštieli je múzeum.

viac info na http://www.bathory.sk/

Trenčianske Teplice

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice leží 15 km od Trenčína. Kúpele sú vhodné na liečbu pohybového ústrojenstva a nervovej sústavy. Prírodné, liečivé vápenato – sírne pramene s teplotou 36 – 40°C vyvierajú priamo v kúpeľných bazénoch  / piscínach / a sú využívané bez akéhokoľvek zásahu. Najznámejšou a najcharakteristickejšou budovou kúpeľov a mesta je kúpeľný dom Sina s kúpeľom Hammam, postavenom v orientálnom štýle. Najstarším pamiatkovým objektom je tzv. kaštieľ, postavený začiatkom 18. storočia šľachtickou rodinou Ilešháziovcov. Kúpeľný dom Tri srdcia, Vlára a Viktória  z 19. storočia majú výrazné znaky secesie alebo neoslohov.

Ďalšími zaujímavými objektmi v meste sú: romantický kostol zo začiatku 20. storočia  s dreveným vyrezávaným stropom a hudobný pavilón z roku 1932. V pôvodnej klasicistickej kúpeľnej budove z polovice 19. storočia sa nachádza múzeum. Okrem kúpeľnej liečby môžu návštevníci využiť možnosti športového vyžitia tenis, minigolf, kolky, cykloturistiku, pešiu turistiku alebo venovať sa rybolovu a jazde na koni. Trenčianske Teplice žijú bohatým kultúrnym životom. Počas letnej sezóny sa tu uskutočňuje medzinárodný festival vážnej hudby Hudobné leto, koná sa tu medzinárodný filmový festival ART FILM. Možnosti lyžovania a turistiky v Strážovských vrchoch.

viac na www.teplice.sk

Piešťany

Svetoznáme kúpeľné mesto je vzdialené od Trenčína 45 km. Kúpele sú zamerané na liečenie pohybového ústrojenstva a nervových porúch. Na kúpeľnom ostrove vyviera sírno-uhličitanová, vápenato-horečná mineralizovaná voda s teplotou 67 – 69ºC a ťaží sa sírne bahno. Mesto s Kúpeľným ostrovom spája krytý Kolonádový most. Historickú hodnotu majú objekty areálu Napoleonských kúpeľov a Thermia Palace, zachované časti niekdajšieho gotického kostola a kláštora johanitov a klasicistický kostola sv. Štefana s hodnotným interiérom. Na Kúpeľnom ostrove si môžete prezrieť sochy, plastiky a fontány, tiež sa okúpať v termálnom kúpalisku Eva. V meste sa nachádza Balneologické múzeum. Symbolom kúpeľov je barlolamač, socha muža lámajúceho barlu. Známe umelé jazero Sĺňava ponúka široké možnosti rekreácie, vodných športov a rybolovu. 

viac na www.piestany.sk

Tematín

Jeho zrúcaniny ležia na západnom úpätí Považského Inovca v chotári obce Hrádok, juhovýchodne od Nového Mesta nad Váhom. Hrad sa prvý raz spomína až v roku 1270, je však staršieho pôvodu. Postavili ho pravdepodobne už v prvej polovici 13. storočia ako strážny hrad pohraničných priesmykov. Stredoveký hrad tvorila štvorboká veža a palác, obklopené hradným múrom. V druhej polovici 16. storočia zosilnili jeho opevnenie. V 17. storočí opravili a rozšírili. V bojoch počas Rákocziho povstania (1704 – 1708) ho vážne poškodili a od tej doby je v ruinách.

viac na www.hrady.sk/tematin.php

Zelená Voda

Rekreačnú oblasť Nového Mesta nad Váhom tvorí areál Zelená voda. Rozloha jazier, aj vzájomná prepojenosť poskytujú možnosť využitia a relaxu pri vodných športoch, kúpaní a rybolove. V areáli je vybudovaných veľa športovísk. Môžete si zahrať tenis, volejbal (beachvolejbal), futbal, minigolf, zajazdiť na koňoch. Sú tu vhodné podmienky na windsurfing alebo kajaking a máte možnosť požičať si vodné bicykle, člnky, vyskúšať tobogán. Pre najmenších sú k dispozícii preliezačky i kolotoče.
Scenériu okolia dotvárajú vence Bielych Karpát a Považského Inovca, zdobené historickými hradmi – Čachtice, Tematín, Beckov. Rozmanitosť okolia poskytuje oddych po celý rok. Pešia turistika, cykloturistika (Vážska cyklomagistrála) a zimné športy.

Bojnice

Dominantou Bojníc je národná kultúrna pamiatka a zároveň sídlo múzea Bojnický zámok. Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Okrem zámockých expozícií čakajú na návštevníkov Bojnického zámku každoročne aj ďalšie atrakcie a prekvapenia. Jednou z nich je Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Bojnice sú známe termálnymi a liečivými prameňmi. Areál kúpeľov má mimoriadne výhodnú polohu, je situovaný samostatne, mimo osídleného územia mesta v chránenej kotline lesoparku. V Bojnických kúpeľoch sa liečia choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby. K dnešnému obrazu Bojníc patrí termálne kúpalisko Čajka. V Bojniciach sa nachádza aj najstaršia zoologická záhrada na Slovensku.

viac na www.bojnicecastle.sk

Pominovec

Podľa povesti po ničivej povod­ni z obyvateľov Pominovca prežili len štyri rodiny, ktorých členovia z rozbúrených vín zachránili sedem oviec. Zachránení obyvatelia si ne­skôr vybudovali novú osadu a po­menovali ju Sedmerovec. Z Pomi­novca sa do dnešných čias zachoval len rímskokatolícky Kostol sv. Jána Krstiteľa. V minulosti sa kosto­ly zvyčajne stavali na vyvýšených miestach, avšak tento je výnimkou, a tak zvedavý návštevník asi ostane prekvapený, keď kostolík nájde na rovine uprostred polí. Pôvodne ro­mánska stavba pochádza z polovice 12. storočia, v 18. storočí ju baro­kovo upravili. Ako nemý svedok člo­veka a jeho pominuteľnosti sa okolo kostolíka zachoval cintorín.

Kostol v Pominovci v roku 1965 vyhlásili za kultúrnu pamiatku. V súčasnosti patrí k farnosti v Bolešove a dvakrát ročne sa v ňom slúži Svätá omša. Kostolík leží bokom od hlavnej cesty z Nemšovej smerom na Lednické Rovne a vedie k nemu úzka cesta medzi poliami. Ku kosto­líku sa možno dostať aj na bicykli. Koncom leta sa pri kostolíku uskutoční cyklistická púť.

Uhrovec

Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka

Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci je národnou kultúrnou pamiatkou. Prvá expozícia tu bola otvorená r. 1965 pri príležitosti osláv 150. výročia narodenia jednej z najvýznamnejších osobností dejín národa, Ľudovíta Štúra. Začiatkom 70. rokov bol dom renovovaný. Expozícia zachytáva životné osudy, dielo a odkaz Ľ. Štúra, mysliteľa a politika, spoluzakladateľa spisovnej slovenčiny. O 106 rokov po Ľ. Štúrovi sa v tom istom dome narodil aj Alexander Dubček (1921-1992), významný európsky politik. Časť expozície je venovaná aj jeho životu a dielu.

Adresa/Kontakt
Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka
956 41 Uhrovec, tel.: 038/7694247

viac informácií nájdete na www.uhrovec.sk

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!