Získali sme príspevok na revitalizáciu verejných priestorov

1. 6. 2022

Finančný príspevok 15 tisíc eur poskytne mestu Nadácie EPH. Pôjde o účelovo viazané peniaze na skultúrnenie podchodu na sídlisko Noviny a nasvietenie reliéfu Jána Jiskru na hradnej skale.

Reliéf vojvodcu Jána Jiskru z Brandýsa,  niekedy mylne pokladaný za Matúša Čáka Trenčianskeho, bol vytesaný na severnej strane hradného brala v roku 1921 na mieste staršieho reliéfu z rokov 1915 – 1916. Pôvodne zobrazoval námet Víťaznej Hungárie, symbol hrdinstva bývalého Uhorska, spolu s maďarským nápisom. Hlásal “vďaku, obdiv i lásku ľudu k legendárnym hrdinom 1. svetovej vojny, ktorí sa obetovali za víťazstvo …” a bol na podnet plukovníka Jozefa Síra vytesaný sochárom Michalom Karom v roku 1916. 

Zobrazoval Hungáriu, národný symbol Uhorska, v podobe ženskej postavy, opierajúcej sa o dlhý meč. Pod reliéfom bol nápis „Höseink emlékere”, čo znamená „Na pamiatku našim hrdinom”. Dnes už o  existencii pôvodného reliéfu svedčia len archívne materiály. Jedným z nich je fotografia, ktorá sa nachádza v zbierkach Záhorského múzea v Skalici. 

relief hungaria na hradnej skale

Krátko po vzniku Československej republiky v roku 1921 reliéf ako nehodiaci sa vtedajšej ideológii nahradili reliéfom Jána Jiskru z Brandýsa, ako symbolom bratstva dvoch národov. Jeho autorom je akademický sochár František Ducháč – Vyskočil spolu s Kamenárskou školou z Hořic. Inšpirovaný bol motívom z  Jiráskovho Bratstva a pripomínal dobu, kedy Ján Jiskra z Brandýsa prišiel s vojskom na Slovensko a obsadil hrad Trenčín, ktorý sa stal oporou jeho moci. Pri premene reliéfu bol ponechaný pôvodný rámec a iba postava Jána Jiskru a vedľajšia postava boli nanovo vytesané. Do roku 1952 zostala však pri reliéfe pôvodná tabuľka s letopočtom 1914 – 1917. Odstránená bola až po upozornení profesora Štefana Pozdišovského, vtedajšieho riaditeľa Okresného múzea v Trenčíne, ktorý požiadal vtedajší Mestský národný výbor v Trenčíne o jej odstránenie. Jeho list je uchovaný v Štátnom archíve v Trenčíne a nájdete ho aj v Archívnom okienku.

Reliéf na hradnej skale je v súčasnosti úplne nenápadný a mnoho turistov a návštevníkov mesta si ho ani nevšimne, nakoľko splýva zo skalou. Preto ho plánujeme dať vyčistiť z vlastných zdrojov a vďaka finančnému príspevku následne nasvietiť.

Druhá časť financií bude použitá na skultúrnenie vonkajšieho vzhľadu podchodu na Noviny, ktorý predstavuje frekventovaný peší a cyklistický tranzitný bod, spájajúci južnú časť mesta s územím okolo rieky Váh. Ako jediný peší bod v tejto časti mesta poskytuje mimoúrovňové križovanie s hlavnou dopravnou tepnou mesta Električnou ulicou a Bánoveckou železničnou traťou. Obidva vstupy do podchodu budú riešené obkladom z oceľových profilov.

Časový harmonogram oboch projektov plánujeme zrealizovať do septembra 2022. Tieto aktivity sa uskutočnia vďaka podpore z Nadácie EPH.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!