Dva zberné dvory budú otvorené, ale v obmedzenom režime

23. 3. 2020

Od zajtra, utorka 24. marca 2020, budú v pracovných dňoch otvorené Zberný dvor na Soblahovskej a Zberný dvor Sever, a to v čase od 8.00 do 15.00 hodiny.

Do areálov zberných dvoroch budú môcť ľudia vchádzať po jednom. Povinné je rúško a rukavice.

Dvor na Zlatovskej ulici zostáva z preventívnych dôvodov zatvorený, nakoľko ide o depo spoločnosti Marius Pedersen, v ktorom sa stretávajú všetci zamestnanci a technika zvážajúca odpad.

Otváracie hodiny zberných dvorov sa budú v závislosti od situácie priebežne meniť, predpokladáme, že sa postupne predĺžia.

Buďme ohľaduplní

V dôsledku situácie spôsobenej koronavírusom oceňme i prácu ľudí, ktorí majú na starosti odvoz a ďalšie spracovanie odpadu.  Buďme k nim ohľaduplní a trpezliví, robia významnú činnosť a ani oni nie sú imúnni voči nákaze. Prosím, neukladajme odpad vedľa kontajnerov, nevystavujme ich tak ďalšej manipulácii s odpadom, a tým znížme riziko ich prípadnej nákazy.

Čím menej, tým lepšie

Väčšina ľudí si chvíle, počas ktorých ostali uväznení vo vlastných domácnostiach, kráti upratovaním. Skúsme však toto jarné upratovanie odložiť na neskôr, aby sa zbytočne v tejto situácii nepreplňovali kontajnery.

Snažme sa tvoriť čo najmenej odpadu. Nakupujme len naozaj nevyhnutné veci, aby sme čo najviac predchádzali vzniku odpadu. Dbajme na to, aby sme triedili správne a do triedeného zberu vyhadzujme len poriadne stlačené plastové fľaše, krabice, plechovky či nápojové kartóny.

Rúško nepatrí do triedeného zberu

Mnohých ľudí zaujíma to, že ako vlastne naložiť s použitým rúškom či respirátorom. Zákon o odpadoch so situáciou, akou je takáto pandémia, nepočíta. Podľa vyjadrenia Ministerstva životného prostredia SR, ktorý v tejto veci oslovil aj Úrad verejného zdravotníctva SR, treba s jednorazovými rúškami nakladať tak, ako s potenciálne infikovanými.

Teda najlepšou možnosťou je ich po zložení vložiť do plastového vrecka, umyť si ruky, odhodiť vrecko do zmesového odpadu a opätovne si poriadne umyť ruky a postupovať podľa hygienických pravidiel.

V žiadnom prípade tieto rúška nepatria do triedeného zberu!

Ak máte rúško šité, tak ho nezabudnite po každom použití oprať a vyžehliť, aby ste zlikvidovali potenciálnych nosičov nákazy.

Čo s odpadom, ak som v karanténe?

Aj ľudia, ktorí sa už ocitli v karanténe z dôvodu návratu zo zahraničia alebo tí, u ktorých je podozrenie, že by mohli byť nakazení, tvoria vo svojich domácnostiach odpad. Je nevyhnutné, aby s odpadom nakladali veľmi zodpovedne.

Odpad je potrebné vložiť do plastového vreca na odpadky a po každom ďalšom použití ho riadne zviazať. Po naplnení je treba vložiť toto vrece do ďalšieho vreca a takto uložený odpad držať doma, až kým nie sú známe výsledky testov alebo najmenej 72 hodín. Až po uplynutí 72 hodín alebo oznámení negatívnych výsledkov je možné tento odpad umiestniť do zberných nádob, aby sa čo najviac predišlo ďalším možným nakazeniam.

Pripomíname, že organizované jarné upratovanie sa zatiaľ neruší, je iba pozastavené.

Pre aktuálne informácie sledujte www.trencin.sk a facebooku mesta Trenčín.

Ďakujeme, spolu to zvládneme!

zberne-dvory-plagat

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!