Do priemyselnej zóny v Trenčíne vstúpil strategický investor

20. 7. 2007

          Investície v hodnote 2,7 miliardy Sk a minimálne 900 pracovných miest, to je prísľub holandskej developerskej spoločnosti CTP Invest po jej vstupe do trenčianskej priemyselnej zóny. Stalo sa tak včera, keď poslanci mestského zastupiteľstva veľkou väčšinou odsúhlasili tejto spoločnosti predaj 28 ha pozemkov v katastri mestskej časti Záblatie, v území priemyselnej zóny.


          Prvý kontakt s holandským strategickým investorom CTP Invest nadviazalo Mesto Trenčín začiatkom roku na veľtrhu Urbion v Brne, počas prezentácie trenčianskej priemyselnej zóny. Onedlho prezentovala spoločnosť svoj záujem o vstup do Trenčína. Holandský developer CTP Invest, pôsobí v Česku od polovice 90-tych rokov a svojim klientom ponúka kompletnú výstavbu a financovanie priemyselných i skladových areálov. Do projektov, ktoré spĺňajú individuálne požiadavky zákazníkov, vložil okolo 850 miliónov EUR. CTP Invest má v Českej republike 20 priemyselných zón s kancelárskymi, skladovými, výrobnými a obchodnými priestormi. Medzi inými je to napríklad logistické centrum v Divišově, priemyselná zóna Central Trade Park D1 v Humpolci, i Central Trade Park Brno Modřice alebo administratívne centrá v Brne a Ostrave,“ zoznámil poslancov s podnikateľskými aktivitami spoločnosti v susedných Čechách primátor Trenčína Branislav Celler, ktorý absolvoval maratón rokovaní s predstaviteľmi CTP Invest, kým sa záujem spoločnosti investovať v Trenčíne stal realitou.


          V portfóliu CTP Invest je viac ako 100 spoločností z rôznych kútov zeme, ktorým na mieru postavené objekty dlhodobo prenajíma. „Pre mňa je najväčšou zárukou serióznosti a istota, že projekt bude v Trenčíne realizovaný, história holandského partnera. Záujem o investovanie v Trenčíne sa nezrodil na základe sympatií k nášmu mestu, ale pre  našu výhodnú polohu, keďže partneri CTP Investu tlačili developera k investíciám na Slovensku, aby boli bližšie k lídrom na našom hospodárskom trhu typu Pegueot-Citröen či Kia,“ reagoval B. Celler na mestskom zastupiteľstve na otázky poslancov o zárukách, ktoré by na Slovensku pomerne neznámeho strategického partnera robili dôveryhodným. „Nakoniec, ani na Slovensku nie je úplne neznámy, investuje alebo sa chystá investovať aj v Prešove a Žiline-Hričove,“ dodal primátor.


           Okrem predaja pozemkov poslanci trenčianskeho MsZ schválili aj zmluvu o spolupráci oboch strán, v ktorej sa uvádza, že ak Mesto Trenčín nezíska prostriedky zo zdrojov Európskej únie na vybudovanie infraštruktúry v priemyselnej zóne vo výške 200 mil. Sk, CTP Invest vybuduje infraštruktúru na vlastné náklady. „Splnili sme všetky požiadavky a získali prísľub na 200 mil. Sk z fondov EÚ. Konkrétna zmluva o prevode týchto peňazí na náš účet však dodnes nebola podpísaná a jej podmienky sa neustále sťažujú. Ani na SARIO sme nedostali presnú odpoveď na otázku, či je možné po získaní dotácie odpredať pozemky. Pre ktorú samosprávu je však výhodné najbližších 15 rokov takéto pozemky len prenajímať?“ spýtal sa B. Celler, ktorý ako ďalšie veľké plus v zmluve vidí záväzok CTP Invest, že len 15% z odpredanej plochy môžu zaplniť logistické centrá, na ostatnom území vyrastú objekty pre firmy, produkujúce vyššiu pridanú hodnotu. „Pri ani nie štvorpercentnej nezamestnanosti v Trenčíne potrebujeme sem doviezť najmä spoločnosti z oblasti vedy a výskumu, aby  sme dokázali zaujať zaujímavými pracovnými ponukami aj ľudí s vyšším vzdelaním,“ spokojne dodal primátor.       


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!