Pri Pamätníku umučených na Brezine sme si dnes, 10. apríla, teda v deň 79. výročia oslobodenia nášho mesta, pripomenuli hrdinstvo, slobodu, odvahu a vďaku.
Oslobodzovacie vojsko vstúpilo do Trenčína 10. apríla 1945 v ranných hodinách. Šlo o súčasť bratislavsko-brnianskej vojenskej operácie sovietskej a rumunskej armády.
Útok na Trenčín sa začal v noci z 8. na 9. apríla cez Kozí vrch na Brezine smerom na mesto. Postup osloboditeľov spomaľovali nemecké protiútoky. „Večer, 9. apríla, obnovili oslobodzovacie jednotky svoj útok a v noci z 9. na 10. apríla prenikli do mesta od juhozápadu. Ustupujúci Nemci zničili v noci obidva mosty cez Váh. Ráno o ôsmej hodine bola časť Trenčína na ľavom brehu rieky oslobodená. Delostreleckej a mínometnej paľbe bol Trenčín vystavený ešte ďalších 20 dní, veľké škody spôsobovali najmä zápalné granáty. Posledné zvyšky okupačných vojsk vyhnali oslobodzovacie jednotky až 30. apríla 1945,“ priblížil udalosti na konci druhej svetovej vojny poslanec Mestského zastupiteľstva v Trenčíne Tomáš Vaňo.
Pripomenul, že boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali 1 380 padlých vojakov rumunskej armády, 1 255 vojakov sovietskej armády a pri bojoch zahynulo aj 171 civilistov. „Za ich hrdinstvo a rozhodnosť bojovať za našu slobodu, si zaslúžia našu vďaku, lebo aj ich zásluhou môžeme žiť v mieri. Najstrašnejší konflikt v dejinách ľudstva zmaril milióny životov a snov o budúcnosti. Aj v našom meste zanechali pri ústupe vojaci fašistického Nemecka spúšť. Vypálili domy, poškodili telegrafné a telefónne vedenie, prerušili koľajovú trať, zničili stanicu a mnohé ďalšie stavby a ulice. No nádej na nový začiatok, ktorý so sebou priniesli osloboditelia, bola liekom na utrápené a bolesťou poznačené osudy úplne obyčajných ľudí. Nádej na život v mieri, bez vojny, utrpenia, či hladu, bola hnacím motorom, ktorý umožnil našim obyvateľom znovu vstať a začať opäť budovať náš krásny Trenčín. Vážime si aj hrdinské činy partizánov, odbojárov a civilistov, ktorí sa postavili fašizmu a odmietli sa nechať umlčať útlakom,“ dodal Tomáš Vaňo s tým, že nikdy nesmieme zabudnúť na zverstvá spáchané nacistickým režimom, na genocídu šiestich miliónov Židov počas holokaustu a na milióny ďalších nevinných životov stratených fašizmom.
Spomienkovej slávnosti sa zúčastnili zástupcovia mesta, okresného úradu, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ozbrojených síl SR, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Jednoty dôchodcov Slovenska, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne, Trenčianskej univerzity A. Dubčeka, Únie žien, Rady starších a tiež verejnosť i žiaci a študenti trenčianskych škôl.
Všetkým sa prihovoril aj tajomník Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Zdenko Marton: „Históriu a historické fakty netreba prehodnocovať. Červená armáda a jej vojaci Rusi, Bielorusi, Arménci, Ukrajinci, Kazachovia, ale aj Rumuni a ďalší príslušníci národov a národností, samozrejme aj príslušníkom I. Československého armádneho zboru, partizánom i západným spojencom priniesli za našu slobodu obete na životoch. Položením vencov k tomuto pamätníku im vyslovujeme vďaku a uctievame si ich pamiatku. Našou úlohou je chrániť našu históriu a hodnoty antifašizmu, bojovať proti extrémizmu a agresii.“
Na to, aby sme so slobodou narábali zodpovedne, upozornil aj poslanec MsZ Trenčín T. Vaňo. Pripomenul, že mier je krehký a nie je samozrejmosťou. „Veď len kúsok od našich hraníc zúri vojna. Musíme neúnavne pracovať na udržaní mieru! Musíme sa snažiť o jednotu, spoluprácu a porozumenie medzi národmi a ľuďmi, aby sme vybudovali budúcnosť založenú na vzájomnej úcte a dôstojnosti,“ uviedol.
Spomienková udalosť sa uskutočnila na mieste, kde je pochovaných 69 obetí fašizmu, ktoré od októbra 1944 do apríla 1945 popravili Nemci. Pamätník, dnes známy ako „Memento“, bol odhalený v roku 1946. Dnes má novú vlajkoslávu a mesto pripravuje aj obnovu celého areálu.