Trenčín má vynovené historické námestie

21. 5. 2018

Najväčšia a najvýznamnejšia mestská investičná akcia dala novú tvár Mierovému námestiu. I po rekonštrukcii si zachovalo jedinečnú atmosféru. Otvorené bolo v sobotu 19. mája 2018.

Historické centrum Trenčína nesie názov Mierové námestie od roku 1962 a k zmene nedôjde ani po jeho rekonštrukcii. Od roku 1987 je celkom zaslúžene mestskou pamiatkovou rezerváciou. Na každom kroku dýcha históriu a jedinečnou architektúrou. Jeho obnova to ešte viac zvýraznila.

„Veríme, že tak, ako bolo Mierové námestie kedysi centrom verejného života, miestom korzovania a spoločných stretnutí, bude tomu tak i po jeho komplexnej obnove,“ povedal primátor Richard Rybníček. „Mierové námestie je srdcom a dušou Trenčína. Jeho rekonštrukcia bola jedným z najväčších a najrozsiahlejších zásahov od prelomu 12. a 13. storočia. K obnove námestia sme pristupovali veľmi citlivo, je výsledkom niekoľkoročnej diskusie a participácie odbornej i laickej verejnosti. Chcem poďakovať majiteľom budov, ich obyvateľom, podnikateľom a vôbec všetkým Trenčanom, ktorí trpezlivo znášali celý rok obmedzenia spôsobené rekonštrukciou,“ dodal.

Mesto investovalo do obnovy námestia takmer 3,2 mil. eur. „Rekonštrukcia námestia nebola financovaná zo žiadnych eurofondov, a tak sme od začiatku mali celý proces pod kontrolou,“ zdôraznil R. Rybníček.

Zhotoviteľom rekonštrukcie, ktorá sa začala 20. apríla 2017 boli Cesty Nitra, a. s. Súbežne s touto mestskou investičnou akciou obnovili opotrebované inžinierske siete na svoje náklady ich správcovia za spolu približne 2 milióny eur. Trenčianske vodárne a kanalizácie vymenili vyše 1200 metrov vodovodov a viac ako 650 metrov kanalizácie. Rekonštruovali všetky prípojky. Plynári obnovili asi 1300 metrov plynárenských zariadení. Svoje siete zrekonštruovala i Západoslovenská distribučná, a.s. „Je to historický moment, pretože minimálne najbližších 50 až 80 rokov sa nebude musieť do námestia zásadným spôsobom siahať,“ povedal primátor.

Novinky na námestí

Autormi architektonického návrhu novej podoby Mierového námestia sú Ivan Wahla, Tomáš Rusín a Petr Mutina z brnianskeho ateliéru RAW. „Mierové námestie má obrovskú európsku hodnotu. Ešte viac ho posilňuje fontána Marca Aurelia, okolo ktorej sú bronzové dosky s dátami z dejín Trenčína. Námestie je srdce mesta, kde sa občania identifikujú so svojim mestom. Je to miesto napríklad prvých krokov, prvých rande, prvých revolúcií… Verím, že Mierové námestie ako srdce Trenčína bude mať taký silný tep, ako ho cítime dnes. Je to naozaj zázračný okamih,“ vyjadril sa v deň otvorenia námestia architekt Tomáš Rusín.

Na námestí sú rozšírené chodníky, celé je bezbariérové, má nové pódium z tropického dreva, nové lavičky, smetné koše, cyklostojany pre 62 bicyklov. „Hlavným prvkom rekonštrukcie bola výmena všetkých spevnených plôch a chodníkov. Chodníky na námestí boli pôvodne z liateho asfaltu. Ten je dnes nahradený novými prírodnými materiálmi. Kocky na povrchu námestia sú nanovo poukladané a doplnené. Na chodníky boli použité rezané kocky o rozmere 6 x 6 centimetrov, hlavná plocha je z pôvodnej dlažby. Všetky kocky boli odvezené, vyčistené, nanovo poukladané a doplnené,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Cesty Nitra Juraj Serva. Súčasné chodníky na námestí majú  rozlohu asi 5 100 metrov štvorcových, vydláždené sú 1,25 milióna rezaných kociek. Hlavnú plochu námestia s rozlohou vyše 4 tisíc metrov štvorcových pokrýva viac ako 400 tisíc kociek, ktoré tak, ako na chodníkoch, ukladali ručne. Pribudli objekty architektúry, umelecké prvky. „Ide o námestie s parametrami 21. storočia,“ skonštatoval J. Serva.

Námestie je vybavené inteligentným, integrovaným osvetlením. Nový typ osvetlenia bude súčasťou novej koncepcie smart city a bude ho možné ovládať na diaľku. V rámci stĺpov osvetlenia sú integrované – LED osvetlenie, wifi, ozvučenie a kamery. Trenčín je po Budapešti druhé mesto v Európe s takýmto typom integrovaného osvetlenia.

V stredovom ostrovčeku je nový trávový koberec s vysadenými stromami. Pred kostolom na námestí je bronzový model mesta z dielne domáceho autora Igora Mosného. A ďalšou novinkou a zároveň dominantou, ktorá bude pripomínať historickú minulosť nášho mesta, je bronzová fontána Marca Aurélia. Na námestí sa ešte počíta aj s osviežovačmi.

Vzácne nálezy  

Počas rekonštrukcie historického centra Trenčína robili svoju prácu aj archeológovia. Ich prieskum sa začal 28. apríla 2017 a neboli sklamaní. Hneď v území medzi mestským úradom a stredovým ostrovčekom našli dlažbu, ktorú pravdepodobne Trenčania vybudovali po katastrofálnej povodni v roku 1625. Dnes je prezentovaná priamo na povrchu námestia.

V polovici júna 2017 objavili v priestore medzi hotelom Elizabeth a Trenčianskym múzeom tzv. hornú bránu, ktorá bola v stredoveku súčasťou mestského opevnenia. „Ide o základy brány, ktorá je v prameňoch nazývaná aj ako Vodná brána, pretože sa nachádzala v blízkosti bočného ramena rieky Váh,” povedal Róbert Májsky zo Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI). Kedysi bola jednou zo vstupných brán do mesta. Medzi ďalšie nálezy patrí murivo mestského šľachtického paláca a bývalej tlačiarne pri banke na námestí. Pôdorysy týchto nálezov sú prezentované na povrchu iným typom i farbou dlažby. V ich blízkosti budú osadené i liatinové tabule s informáciou o Hornej bráne v slovenskom i anglickom jazyku.

V deň otvorenia Mierového námestia ho požehnal dekan trenčianskej farnosti Milan Kupčík. O kultúrny program sa postarala ZUŠ K. Pádivého v Trenčíne s muzikálom Studňa lásky, skvelý zážitok ponúkol aj spoločný galakoncert Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala a Komorného orchestra mesta Trenčín. Na záver dňa zaspievala na novom pódiu aj Mária Čírová.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!