Súťaž Trenčianske hodiny oslavuje okrúhle výročie

9. 11. 2009

Súťaž regionálnych ľudových piesní Trenčianske hodiny, ktorú organizuje Mesto Trenčín v spolupráci s  kultúrnym centrom Aktivity, oslavuje v tomto roku okrúhle výročie. Už štyridsať rokov sa na nej stretávajú mladé spevácke talenty, ktoré spája láska k spevu a ľudovým tradíciám.   


Už od nepamäti ľudia vyjadrovali piesňami svoje emócie, radosť, žiaľ či smútok. Pri piesni ľudia pracovali, oslavovali narodenie dieťaťa, vyprevádzali mládencov na vojnu, slávili svadbu, lúčili sa na pohreboch s blízkymi či vítali a slávili ročné obdobia. A práve návrat k tradíciám prostredníctvom piesne inšpiroval pred rokmi Ľubicu KernúAnnu Zemanovičovú, aby založili spevácku súťaž s rovnakým názvom, ako má známa ľudová pieseň Trenčianske hodiny.


Počas štyridsaťročnej histórie sa do súťaže Trenčianske hodiny  zapojili stovky spevákov a na jej životaschopnosti sa podieľalo mnoho ľudí. Patrí k nim interpretka a zberateľka trenčianskych ľudových piesní a nestorka súťaže Lydka Fajtová, hudobné pedagogičky a interpretky piesní z trenčianskeho regiónu Slávka ŠvajdováŽofka Sekerková, ako aj dlhoroční organizátori súťaže Jozef VakošĽubica Kršáková.


„Je pre mňa veľkým sviatkom, keď na Trenčianske hodiny prídu mladí speváci vyobliekaní v nádherných slovenských krojoch a prednesú krásne ľudové piesne. Nejeden ma dojme k slzám a vtedy si uvedomujem, aká je naša práca zmysluplná a dôležitá,“ vyznala sa zo svojich pocitov organizátorka súťaže Ľubica Kršáková.   


Prvý ročník Trenčianskych hodín sa uskutočnil v máji 1969 a organizátorom bol Dom detí a mládeže. Súťažiacich sprevádzal vojenský dychový orchester, neskôr ľudová hudba Kopaničiar pod vedením Stanislava Cibuľku. V súčasnosti spievajú súťažiaci a capella, čiže bez sprievodu dve ľudové kontrastné piesne, jednu z trenčianskeho regiónu a jednu ľubovoľnú slovenskú.


Jubilejný 40. ročník súťaže Trenčianske hodiny sa uskutoční 18. a 19. novembra v kultúrnom stredisku Aktivity na Kyjevskej ulici v Trenčíne. Tí najlepší vystúpia 1. decembra v Kongresovej sále Hotela Tatra na slávnostnom spoločnom koncerte, ktorý sa uskutoční pod záštitou primátora Branislava Cellera.        


/md/ 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!