Vo štvrtok otvorenie murálu na nocľahárni a premietanie pri Váhu

22. 6. 2026

Rieka je posvätná kvôli sebe samej – to je názov murálu, veľkoplošnej maľby na bočnej fasáde nocľahárne na Nešporovej ulici. V tomto čase ho dokončuje medzinárodne uznávaný umelec Rigo 23.  

A práve otvorenie tohto murálu je ďalším z množstva programov Európskeho kultúrneho leta 2026 v Trenčíne.

Murál má pozvať ľudí na vnímanie rieky Váh nielen ako geografického prvku, ale ako posvätnú entitu, neoddeliteľnú od života komunity. Rigo 23 vo svojej tvorbe vychádza aj zo skúseností s pôvodnými obyvateľmi severnej Kalifornie, pre ktorých je rieka stredom sveta a túto perspektívu prenáša do európskeho kontextu.

Otvorenie murálu bude priamo na mieste – teda pri nocľahárni, vo štvrtok 25. júna o 18.00 h.

Nasledovať bude (18.30 h) spoločný pochod smerom k Váhu, k jeho nábrežiu pri Lodenici. Tam sa o 19.00 h uskutoční participatívne predstavenie Sestry rieky pri Váhu pod vedením poľskej umelkyne Cecylie Malik a kolektívu Siostry Rzeki. Táto akcia vzdá symbolický hold riekam ako živým bytostiam a zdrojom života.

V priestore Lodenice sa potom bude o 19.30 h premietať dokumentárny film Sestry rieky o aktivitách rovnomenného kolektívu zameraných na ochranu riek a zvyšovanie povedomia o význame sladkovodných ekosystémov.

O autoroch

Rigo 23 (1966, Madeira, Portugalsko) –  vizuálny umelec a aktivista, ktorý dlhodobo pôsobí medzi Európou a USA. Vo svojej tvorbe prepája verejný priestor, sociálne témy a spoluprácu s komunitami, pričom čerpá aj z kontaktu s pôvodnými obyvateľmi Ameriky a ich vzťahu k prírode.

Cecylia Malik (1975, Poľsko) j-  vizuálna umelkyňa, performerka a environmentálna aktivistka. Je zakladateľkou kolektívu Siostry Rzeki, ktorý prostredníctvom umeleckých akcií a kampaní upozorňuje na ochranu riek a sladkovodných ekosystémov v Poľsku aj v širšom európskom kontexte.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!