Aj Trenčín pomáha Ukrajine – aktualizované

28. 2. 2022

Štvrtkové ráno 24. februára 2022 otriasla svetom informácia o agresívnom útoku Ruska na Ukrajinu. Trenčianska samospráva okamžite vyjadrila spolupatričnosť a podporu všetkým obyvateľom Ukrajiny. V čase uzávierky aktuálneho vydania mestských novín prichádzalo na Slovensko čoraz viac utečencov. Mesto Trenčín a jeho obyvatelia sú pripravení im pomôcť. Snahou je poskytnúť im najmä bezpečie a strechu nad hlavou. 

Materiálna pomoc je aktuálne na hranici a v blízkych mestách a obciach aj vďaka rôznym humanitárnym organizáciám zabezpečená dostatočne. Koordinujú ju štátne orgány, najmä okresné úrady. Preto, prosíme, šetrite si sily a buďme pripravení pomôcť v čase, keď Trenčín prijme obyvateľov Ukrajiny. Budem o tom včas informovať na mestskom webe a sociálnych sieťach.

„V istom čase bude potrebné odľahčiť nápor na mestá východného Slovenska. Časť ľudí, ktorí sa budú snažiť ujsť, budeme pripravení autobusmi previezť do Trenčína a poskytnúť im ubytovanie, potraviny, nevyhnutnú pomoc a bezpečie. Ďakujem našim obyvateľom za prejavenú ochotu pomáhať a naďalej prosím, aby sa k nám pridali aj ostatní a vyjadrili solidaritu s nevinnými obyvateľmi Ukrajiny, ktorí sú obeťami agresívneho napadnutia zo strany Ruska,“ povedal primátor Richard Rybníček v piatok 25. februára 2022 krátko po skončení Krízového štábu mesta Trenčín.

Mesto má databázu ľudí, ktorí sú pripravení pomôcť s ubytovaním a tiež s dodaním základných potrieb – potravín, hygienických produktov, oblečenia a podobne. Do pondelka 28. februára 2022 sa prostredníctvom dotazníka  zaregistrovalo 283 ľudí, ochotných pomôcť utečencom z Ukrajiny. Formu pomoci s ubytovaním spolu asi pre 500 Ukrajincov zakliklo 80 ľudí. Medzi nimi sú jednotlivci, ale aj majitelia penziónov, či ubytovní. Dotazník stále zostáva otvorený. K dispozícii je aj linka pomoci 0903 113 047 (prac. dni 9:00 – 14:00 h), kde môžete tiež nahlásiť, ako viete pomôcť. Keď príde čas, ozveme sa vám!

Pre pomoc občanom Ukrajiny kontaktujte aj:

Človek v ohrození
Donio 
Integra
Slovenská katolícka charita

O aktuálnych odporúčaniach a potrebách budeme informovať v spolupráci s Okresným úradom Trenčín. Ďakujeme všetkým za prejavenú solidaritu a spolupatričnosť!

Vážení občania, prosíme, venujte pozornosť nasledujúcim informáciám, ktoré slovenským samosprávam zaslalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Zároveň, odporúčame informácie o dianí na Ukrajine čerpať výhradne z oficiálnych zdrojov štátnych inštitúcií.

.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!