Reliéf Jána Jiskru už neprehliadnete

26. 10. 2022

Reliéf vojvodcu Jána Jiskru z Brandýsa na severnej strane hradného brala zvýrazňuje vo večerných hodinách nové osvetlenie aj vďaka finančnému príspevku Nadácie EPH. Väčšiu časť zaplatilo mesto zo svojho rozpočtu.

Niekedy je mylne pokladaný za reliéf Matúša Čáka Trenčianskeho. Vytesali ho v roku 1921 na mieste staršieho reliéfu z rokov 1915 – 1916. Ten pôvodne zobrazoval námet Víťaznej Hungárie ako symbolu hrdinstva bývalého Uhorska. Hungária v podobe ženskej postavy sa opierala o dlhý meč. Pod reliéfom bol nápis „Höseink emlékere” – „Na pamiatku našim hrdinom”. Dnes už o  existencii pôvodného reliéfu svedčia len archívne materiály. 

Krátko po vzniku Československej republiky v roku 1921 reliéf ako nehodiaci sa vtedajšej ideológii nahradili reliéfom Jána Jiskru z Brandýsa, ako symbolom bratstva dvoch národov. Jeho autorom je akademický sochár František Ducháč – Vyskočil spolu s Kamenárskou školou z Hořic. Inšpirovaný bol motívom z  Jiráskovho Bratstva a pripomínal dobu, kedy Ján Jiskra z Brandýsa prišiel s vojskom na Slovensko a obsadil hrad Trenčín, ktorý sa stal oporou jeho moci. Pri premene reliéfu bol ponechaný pôvodný rámec a iba postava Jána Jiskru a vedľajšia postava boli nanovo vytesané. Do roku 1952 zostala pri reliéfe aj pôvodná tabuľka s letopočtom 1914 – 1917. Odstránená bola až po upozornení profesora Štefana Pozdišovského, vtedajšieho riaditeľa Okresného múzea v Trenčíne, ktorý požiadal Mestský národný výbor v Trenčíne o jej odstránenie. 

Reliéf na hradnej skale si doteraz vo večerných hodinách mnoho turistov a návštevníkov ani nevšimlo, dnes je vysvietený vďaka investícii vo výške viac ako 8 tisíc eur, z ktorých 3 tisíc bol príspevok Nadácie EPH. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!