Figurálne súsošie troch národných dejateľov Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu od autorov architektov Ivana Michalca a Miloslava Mojžiša a akademického sochára Milana Ormandíka začali dnes, v utorok 28. mája 2024, uvoľňovať z podstavca. Presun pamätníka na nové miesto je súčasťou revitalizácie pešej zóny na Hviezdoslavovej ulici.
Pamätník bol odhalený 2. septembra 1991. Z mramorového podstavca „vyrastal“ štylizovaný bronzový list lipy, z jeho pravej polovice vystupovali postavy J. M. Hurbana a M. M. Hodžu. Bronzová socha Ľudovíta Štúra v nadživotnej veľkosti stála v popredí. Otvorená kniha v pozadí odkazovala na ich prínos do národnej literatúry. Päť metrov vysoký pamätník z bronzu a tvarovaného medeného plechu bol odhalený ako symbol slovanskej vzájomnosti a národného povedomia.
Fotografia z obhliadky modelu pamätníka v ateliéri akad. Sochára M. Ormandíka v júli 1989. Zdroj: Hlava5
Fotografia z obdobia po odhalení. Zdroj: Hlava5
Práve títo traja muži, zobrazení na súsoší, sa 11. júla 1843 stretli na fare v Hlbokom a dohodli sa na základných pravidlách nového spisovného jazyka.
V Trenčíne pôsobilo viacero príslušníkov rodiny Štúrovcov. V evanjelickej cirkevnej škole vyučoval Samuel Štúr, otec Ľudovíta Štúra. Na evanjelickom cintoríne je pochovaná Ľudovítova matka, Anna Štúrová. V Trenčíne sa narodil jeden z Ľudovítových bratov Karol Štúr (1811 – 1851), evanjelický farár, literát a pedagóg. V Trenčíne je pochovaný aj ich najmladší brat Janko Štúr, publicista a aktívny účastník národno-obrodeneckého hnutia rokov 1848 – 49.
Nové dôstojné miesto pre pamätník bude pred Okresným úradom v Trenčíne.
Premiestnenie súsošia je súčasťou veľkého projektu Revitalizácia pešej zóny Hviezdoslavova, ktorý sa začal prvými výkopovými prácami 22. mája 2024.
Ide o prvý realizovaný europrojekt na Slovensku v novom programovacom období v rámci integrovaných územných investícií. Mesto naň získalo nenávratný finančný príspevok z Programu Slovensko vyše 7,8 milióna eur. Žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku podalo mesto vďaka získaniu titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026.
Harmonogram prác a celý opis revitalizácie nájdete na www.trencin.sk/hviezdoslavova.
Pozrite si ako bude vyzerať priestor, v ktorom bolo pôvodne súsošie umiestnené, po revitalizácii.