Od 1. septembra začnú v Trenčíne jazdiť nové autobusy MHD

15. 8. 2022

Všetky vozidlá budú nízkopodlažné, klimatizované a ekologickejšie. Jazdiť budú na stlačený zemný plyn. Autobusy vo farbách mesta Trenčín, teda v kombinácii červenej a bielej, budú vybavené WIFI, dopytovým tlačidlom pre otváranie dverí a aj vnútornými informačnými tabuľami, ktoré budú obsahovať informáciu o zastávkach so zvukovými signálmi a hláseniami.

V Trenčíne aktuálne zabezpečuje mestskú hromadnú dopravu spoločnosť SAD Trenčín. Tento zmluvný vzťah trvá do 31. augusta 2022. Zo zákona nebolo možné zmluvu predĺžiť, museli sme ísť do verejného obstarávania. Bolo to ešte v lete 2020. Do súťaže na prevádzkovanie MHD sa prihlásili traja záujemcovia, vrátane SAD Trenčín. Najnižšou ponukou sa síce prezentovala spoločnosť Autobusy Karlovy Vary, ale my sme túto ponuku museli vylúčiť, keďže firma v zákonnej lehote nedoručila odpoveď na žiadosť o vysvetlenie ponuky. V takom prípade je to zákonná povinnosť vylúčiť ponuku uchádzača, bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie, čo v konečnom dôsledku potvrdil aj Úrad pre verejné obstarávanie. Výber sa tak zúžil na dvoch uchádzačov. Definitívne napokon uspelo konzorcium spoločností TD Transport a Transdev Morava, ktorého cena bola o 800 000 eur nižšia ako cenová ponuka SAD Trenčín.

Víťaz verejného obstarávania sa zaoberá mobilitou v celej Európe. Mesto s ním podpísalo zmluvu 16. februára 2022 s tým, že začiatok poskytovania služieb bude 1. septembra 2022 a služby bude poskytovať 10 rokov. Východisková hodnota zákazky za prvý rok je približne 4,6 milióna eur a v ďalších rokoch bude cena upravovaná o indexáciu, ktorá je v zmluve zakotvená. Nemáme fixnú sumu na 10 rokov, to sa ani nedá, v zmluve sú mechanizmy, ako sa bude každý rok upravovať cena, aby reflektovala napr. infláciu.

MHD v Trenčíne bude zabezpečovať 43 autobusov – 38 štandardných 12-metrových a päť vozidiel bude 18-metrových kĺbových. Budúci dopravca ich nakúpil z vlastných financií za 12 miliónov eur. Výška základného cestovného sa meniť nebude, naopak chceme posilniť frekvenciu niektorých spojov, napr. v mestskej časti Západ.

Dôležité!

Ak majú cestujúci MHD čipovú kartu alebo časové predplatné lístky ešte od spoločnosti SAD Trenčín, nový dopravca ju bude akceptovať do konca februára 2023.

V nových autobusoch zaplatíte cestovné v hotovosti alebo bankovou kartou. Ďalšou možnosťou ako si kúpiť cestovné lístky, bude mobilná aplikácia, ktorú si do svojho smartfónu bezplatne stiahne každý cestujúci. Pre študentov je dôležité, že nový dopravca bude akceptovať školské preukazy ISIC.

V auguste začali s predajom cestovných lístkov a dobíjaním kreditu na pobočke Transdev (informačné centrum na Palackého ulici), v eshope a mobilnej aplikácii. Dobitie kreditu na dopravnej karte bude možné aj u vodiča autobusu, kde si cestujúci budú vedieť predĺžiť aj predplatný časový lístok (štvrťročný, mesačný).

Ak majú cestujúci MHD čipovú kartu alebo časové predplatné lístky ešte od spoločnosti SAD Trenčín, nový dopravca ju bude akceptovať do konca februára 2023.

O spoločnosti Transdev Slovensko

Transdev Slovensko prevádzkuje MHD v Nitre s 84 vozidlami od 1.1.2022. Vďaka 160 profesionálnym vodičom najazdia 4 milióny km ročne, pričom prevezú okolo 25 miliónov cestujúcich. Transdev v rámci Slovenska pripravuje k 1.9.2022 spustenie prevádzky MHD v Trenčíne. Doprava bude realizovaná 43 autobusmi so 70 vodičmi. V zmysle zmluvy vo verejnom záujme s mestom Trenčín je plánované najazdiť 2 milióny km ročne. 

V Českej republike Transdev zaisťuje dopravnú obslužnosť v Moravskosliezskom, Zlínskom, Stredočeskom, Královohradeckom a Olomouckom kraji. Vďaka svojej flotile 850 autobusov (z toho 400+ s pohonom na CNG) a 1300 profesionálnych vodičov prepraví ročne 50+ miliónov cestujúcich.

Transdev Slovensko aj Transdev Česká republika sú súčasťou globálneho koncernu Transdev, integrátora služieb v oblasti mobility, ktorý dáva ľuďom slobodu pohybovať sa kedykoľvek a akokoľvek. Skupina pôsobiaca v 18 krajinách na 5 kontinentoch denne prepraví cez 11 miliónov cestujúcich.“

 
S novými autobusmi MHD sa Trenčania môžu zoznámiť v pondelok 15. augusta 2022, kde budú ešte do 15.00 h odstavené dva nové autobusy.

Zástupcovia mesta Trenčín a spoločnosti Transdev ich predstavili aj médiám. Pozrite si záznam tlačovej besedy.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!