Mesto vydalo knihu Prechádzky Trenčínom

13. 9. 2021

Ponúka príbehy z Mierového námestia. Ide o knižnú verziu Prechádzok mestom, ktorými už niekoľko rokov sprevádza Zuzana Novodvorská. Práve ona je zároveň autorkou knihy, ktorú v nedeľu 12. septembra 2021 pokrstila vodou z Fontány Marca Aurélia spolu so svojou literárnou dulou Soňou Borušovičovou a primátorom Richardom Rybníčkom.

„Najťažšie pre mňa bolo to, že som ako sprievodkyňa zvyknutá dlho a veľa rozprávať, no a teraz to bolo treba dať na papier s tým, že kapacita knihy bola obmedzená. Bolo treba vybrať len najpodstatnejšie informácie, ale tak, aby mali logickú súvislosť a aby boli zrozumiteľné pre všetkých, teda i pre tých, ktorí ešte v Trenčíne nikdy neboli,“ povedala počas krstu knihy, v nedeľu 12. septembra 2021, v átriu pod Mestskou vežou jej autorka Z. Novodvorská.

V knihe Prechádzky Trenčínom sa dozviete, kde na Mierovom námestí bolo kasíno a väzenie, že na klenbe piaristického kostola sú namaľované svetadiely, no chýba medzi nimi Austrália, ale budete vedieť napríklad aj to, koľko slnečných hodín ukazuje čas na Mierovom námestí. Nová, 144 stranová kniha o Trenčíne ponúka historické zaujímavosti o udalostiach, budovách, pamiatkach a osobnostiach nášho mesta.

Zuzanu Novodvorskú mnohí poznajú z pravidelných Prechádzok mestom so sprievodcom, ktoré už od roku 2015 pripravuje v spolupráci s Kultúrno-informačným centrom. 

„Práve obľúbenosť prechádzok a neuveriteľné množstvo vedomostí v Zuzkinej hlave boli dôvodom na vydanie knižky“ hovorí Janka Sedláčková, vedúca útvaru kultúrno-informačných služieb. História mesta je však veľmi bohatá a bolo treba vyberať. Voľba preto padla na zaujímavé príbehy z Mierového námestia, po ktorom chodíme denne, ale napriek tomu vieme o ňom málo.

Presne tento fakt vyzdvihuje aj scenáristka a spisovateľka Soňa Borušovičová, s ktorou autorka konzultovala spôsob písania: „Pred niekoľkými rokmi som mala dohodnuté stretnutie v Trenčíne na Mierovom námestí. Čo čert nechcel, nejako sme sa s mojou známou zle dohodli, prišla som o hodinu a pol skôr. Krátila som si čas lúštením nápisu na Morovom stĺpe a potom so sa prechádzala po námestí, no boli to len budovy. Hovorila som si, škoda, že neviem o nich viac, nejaké príbehy, súvislosti, ktoré sa s nimi spájajú. Keď som teraz mala možnosť pomôcť pri vzniku knihy, ktorá tieto príbehy odhaľuje, bola som nadšená. Autorka Zuzka Novodvorská mala toľko zaujímavých informácií, že sa do jednej knihy nezmestili a ja verím, že po prvej budú nasledovať ďalšie. Keď začala vznikať táto knižka a Zuzka mi posielala postupne jednotlivé kapitoly, nevedela som sa dočkať, kedy bude kniha už vytlačená, aby som si znovu už za jej sprievodu prešla námestie znovu. Zároveň verím, že po tejto knihe príde ďalšia.“

V to dúfame aj my a slová autorky Zuzany Novodvorskej naznačujú, že je ešte čo skúmať a objavovať. „Dejiny Trenčína sú veľmi bohaté a široké, je ešte určite mnoho neznámych vecí, ktoré by som chcela objaviť. Kniha má 23 kapitol o osobnostiach, udalostiach, ktoré súvisia s Mierovým námestím, no na námestí je toho ešte oveľa viac. Každý tamojší dom má svoju históriu a príbeh, napríklad rodín, ktoré tam bývali. Všetko to boli Trenčania ako my, len žili v inej dobe.“

Na knižnej novinke o našom meste, okrem autorky, spolupracovali ďalší Trenčania, zväčša zamestnanci Mestského úradu Trenčín, konkrétne Útvaru kultúrno – informačných služieb.

Autorom prekrásnej titulnej fotografie je Juraj Majerský, ktorého fotky iste poznáte z rôznych kultúrno – spoločenských akcií v našom meste. Nafotiť fotku na titulnú stranu knižky však bola iná káva. „Celkovo som bol fotiť 5-krát v rôznych časoch. Fotil som z hradu. Urobil som 139 fotiek, z ktorých napokon vybrali tú jednu – titulkovú. Počas piatich dní, kedy som fotil, som urobil 58 412 krokov, mal som 627 minút aktivity a spálil som 2 654 kalórií. Táto knižka je teda pre mňa i zdravotnou knihou a verím, že takou bude i pre jej čitateľov, ktorí si po jej prečítaní obídu Mierové námestie toľkokrát, aby si všetky fakty na vlastné oči pozreli.“

Miroslav Patay je autorom ilustrácií. Nie je celkom bežné ilustrovať takéto dejepisné knihy, ale v tomto prípade to bolo, dá sa povedať, nutné. „Nemali sme kvalitné záznamy, fotografie neboli do knihy použiteľné. Ale nakresliť portréty historických osobností, ktoré súvisia s Trenčínom, nebol pre mňa až taký problém. Najviac mi dala zabrať ilustrácia strašidelného väzenie Pavla Baračkaia. Temná tematika nie je veľmi pre mňa, ale myslím, že sa to podarilo a je z tej kresby cítiť istú moru, ktorú som i ja vnímal pri kreslení tejto ilustrácie.“  M. Patay, ktorý je aj autorom viacerých fotografií, priznáva, že vďaka práci na fotkách vidí Trenčín úplne inak. „Všímam si viac detaily a pozerám na budovy aj smerom vyššie. Najviac ma prekvapil piaristický kostol a jeho 3D kupola, ktorá je vlastne 2D. Je to taká maľba urobená v perspektíve. To ma najviac dostalo.“

Za grafickým dizajnom knižky stojí Radoslav Jánoš, ktorý pripravoval aj jej sadzbu do tlače. Preto nám mohol prezradiť, že „v knihe je asi 143 tisíc písmen, 22 tisíc slov, 117 obrázkov, z toho 84 fotografií, zvyšok sú ilustrácie, ešte je tam jeden graf a mapa.“ Tiež prispel niekoľkými fotografiami. „Najhoršie sa fotili Farské schody, nie sú veľmi fotogenické. Na fotkách chýba ten pocit, keď tadiaľ idete – to drevo a vrzgot. Najviac ma ale potrápila fotka pohrebnej kaplnky Ilešháziovcov vo farskom kostole. Našimi fotoaparátmi sa nedal zachytiť celý, takže som ho na trikrát odfotil mobilom a potom som tie tri časti v počítači zošil,“ prezradil R. Jánoš. Fotku oltára nájdete v knihe na strane 36 a iste uznáte, že sa práca na nej podarila na výbornú.

Dôležitým členom tímu bola Alenka Chrenková. Mala na starosti produkciu a manažment knižky. „Knihu som prečítala asi 14 – 15 krát, aby sme vybrali vhodné miesta na umiestnenie fotiek, aby súviseli s textom, aby sme sa dohodli, ktoré udalosti vypichnúť do časovej osi a, samozrejme, aby sme vychytali všetky chyby a detaily,“ povedala. Z osobností, o ktorých sa v knihe píše, ju najviac očaril Alojz Chura. „Bol detským lekárom. Keď som o ňom ten text čítala prvýkrát, naozaj mi – ako sa hovorí – padla sánka. Dnes veľa vecí v zdravotnej starostlivosti o deti považujeme za samozrejmosť, vrátane obvodných lekárov a rôznych poradní. No on bol iniciátorom toho všetkého. Aj takáto významná osobnosť žila v Trenčíne. Alebo aj Karol Brančík, on sa venoval neskutočnému množstvu aktivít. Pri čítaní textu o ňom som si v istom momente pomyslela, ako to vôbec stíhal, no a potom nasledovali ešte ďalšie dva odseky o jeho ďalších aktivitách. Odporúčam všetkým, aby sa s ním a aj s ostatnými osobnosťami v knihe zoznámili.“  Alenka Chrenková vyberala do knihy aj historické fotky, tie sú najčastejšie zo zdrojov Trenčianskeho múzea. „Najcennejšie pre mňa sú tie, ktoré fotila pani Mária Urbasiówna-Holoubková. Fotila aj prezidenta T. G. Masaryka. Je to pre mňa vzácnosť. Ide o 100 ročné fotky významnej osobnosti, na ktorých je ďalšia významná osobnosť.“

Celému tímu ľudí, ktorí na knižke pracovali, verejne poďakoval i primátor Trenčína Richard Rybníček. „To, akí sme, ako sa nám tu žije, súvisí aj s tým, aký príbeh naše mesto má. Stopa našich predkov tu zostáva. V rokoch 2017 – 18 sme popri Mierovom námestí zrekonštruovali i Morový stĺp. To považujem za úžasný zážitok, lebo som sa dočítal práve v tejto knižke, že od roku 1710, kedy bol veľký mor v Trenčíne, sa Morový stĺp i s jeho okolím obnovil práve za našej éry, za čo som veľmi vďačný. Som šťastný, že sme sa postarali i o sochu sv. Jána Nepomuckého, ktorý je tiež významnou osobnosťou nášho mesta. Dočítal som sa v knižke, že Trenčín nemal a nemá len svetlé stránky, ale prežilo si aj viacero temných období. A práve preto som rád, že toto mesto je veľmi tolerantné. Trenčín je mestom slušných a dobrých ľudí, ale veľa z nás, ktorí tu žijeme o našom meste nevieme toľko, koľko by sme chceli a mali vedieť. Táto knižka to môže zmeniť. Aj vďaka nej sa dozvieme možno aj niečo o sebe samých. Má to obrovskú hodnotu a zmysel aj do budúcnosti. Čím viac o našom meste budeme vedieť, budeme o ňom aj viac premýšľať a to môže zmeniť vzájomné vzťahy k lepšiemu,“ uviedol primátor.

Uvedenie knižky do života bolo v slávnostnej atmosfére zvonov, ktoré práve v tej chvíli vítali pápeža na Slovensku. Tak nech sa jej dobre darí! Kniha je v predaji od 13. septembra 2021 v Kultúrno-informačnom centre Trenčín na Mierovom námestí. Cena je 10,90 €.

Prechádzky Trenčínom vydalo Mesto Trenčín v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Trenčín a okolie.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!