Máme víťazný návrh rekonštrukcie Kultúrno-komunitného centra Dlhé Hony

5. 5. 2023

Vizualizácie a navrhované riešenia víťazného, ale aj ostatných troch účastníkov architektonickej súťaže, ktorí postúpili do II. kola a získali odmenu 5 tisíc eur, budete môcť vidieť od piatka 5. mája 2023 v priestoroch Centra rozvoja mesta na Farskej ulici. Autorom víťazného architektonického návrhu budúcej rekonštrukcie a revitalizácie Kultúrno – komunitného centra Dlhé Hony je INDEX s.r.o. z Bratislavy.

Mesto Trenčín vyhlásilo 8. decembra 2022 vo Vestníku verejného obstarávania zákazku na architektonický návrh „Rekonštrukcie a revitalizácie Kultúrno – komunitného centra Dlhé Hony“. V lehote na predkladanie ponúk mesto obdržalo v I.18 ponúk. Odborná porota mala 5 členov, z ktorých traja, vrátane predsedníčky, boli nezávislí a dvaja zastupovali mesto Trenčín: Jana Benková (predsedníčka – nezávislá), Romana Kukuľová (nezávislá), Jaroslav Takáč (nezávislá), Dušan Šimun (mesto Trenčín) a Peter Kohout (mesto Trenčín).

Pri posudzovaní brali do úvahy kvalita návrhu, kreativita a originálnosť riešenia, no zároveň správne pochopenie zadania. Porota posudzovala aj referencie účastníkov. V prvom kole bola konkurencia veľmi veľká a úroveň kvality návrhov riešení vysoká. Do II. kola teda postúpili štyri mimoriadne kvalitné a profesionálne návrhy. Po náročnom posudzovaní a niekoľkohodinovej diskusii sa napokon víťazným návrhom stal ten, ktorý vypracovala spoločnosť INDEX z Bratislavy – Ing. arch. Michal Oborný,  Ing. arch. Vladimír Vršanský, Ing. arch. Michal Vršanský, Ing. arch. Andrej Drgala, Ing. arch. Michaela Steiner Sýkorová.

Práve ich návrh spĺňal v najväčšom rozsahu požiadavky mesta. Porota ocenila silný koncept otvorenia átria a prepojenia Kultúrno-komunitného centra s priestorom mestského trhoviska. Výhodou otvoreného átria je variabilnosť – možnosť vzájomného zdieľania verejných priestorov. V prípade potreby získania väčšej intimity a útulnosti pre kultúrne a komunitné aktivity, je možné priestor átria čiastočne vizuálne uzatvoriť nenáročnými mäkšími formami architektonických zásahov (mobiliár, prvky malej a dočasnej architektúry, flexibilné prvky mobilnej zelene a pod.).

Okrem silného urbanistického konceptu porota ocenila aj jasný, priamočiary a v čase overený architektonický výraz stavby, citujúci architektonické ikony moderny, otvorenie fasády smerom k parčíku pri Ulici 28. októbra, kde sú umiestnené priestory komunitného centra, a naopak jej uzavretie na severnej strane, kde sú umiestnené sály a zázemie pre kultúrny program. Hmotové a dispozičné riešenie centra je prehľadné, jednoduché, možno až trochu strohé, no ponúka funkčnú schému s logickým umiestnením priestorov.

Radenie všetkých sál za sebou dáva možnosť flexibilne otvárať, či uzatvárať jeden veľký priestor na viacero menších sál, resp. jednu veľkú sálu. Návrh takto výborne reaguje na teoretické potreby mesta, ktoré môžu vzniknúť v budúcnosti.

Miera vydláždenia plochy medzi trhoviskom a centrom a rovnako plochy átria je však prílišná, mesto očakávalo viac komunitného a mäkšieho charakteru s väčším využitím zelene, čo je však technicky a koncepčne ľahko riešiteľné v ďalších stupňoch projektovania.

 

Viac informácií o výsledkoch súťaže nájdete tu.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!