Kamene zmiznutých už aj v Trenčíne

11. 7. 2023

Medzinárodná umelecká iniciatíva Stolpersteine (Kamene zmiznutých) sa spája s ich autorom Gunterom Demnigom, ktorý dnes (11. 7.) prvé dva takéto kamene osadil aj v Trenčíne na Vajanského ulici, v blízkosti dnešného Posádkového klubu. Kamene sú uložené v chodníku, kde kedysi stál dom Dezidera a Irmy Löwenbeinových, židovských obyvateľov Trenčína, ktorých odvliekli v roku 1942 do pracovného tábora. Domov sa už nevrátili.

Ich dom stál na adrese Vajanského 19. Manželia Löwenbeinoví tam spokojne žili so svojimi dvoma synmi Jozefom a Ladislavom, ktorí po absolvovaní neďalekého gymnázia vyštudovali vysoké školy – Ladislav sa stal právnikom a Jozef lekárom. Počas Slovenského štátu sa všetko zmenilo. Začalo sa nekompromisné prenasledovanie a šírenie nenávisti voči Židom. Obaja synovia emigrovali do USA, svojich rodičov však nepresvedčili. „Mnohých Židov deportovali do koncentračných táborov s cieľom povraždiť ich. Naši starí rodičia mali v tom nešťastí aj trochu šťastia, odviezli ich do pracovného tábora do Vyhní. Môj starý otec Dezider Löwenbein tam zomrel v roku 1943, dodnes nevieme príčinu jeho skonu. Je možné, že bol chorý, prepracovaný alebo aj dobitý k smrti. Údajne ho pochovali na cintoríne v Žarnovici. Snažili sme sa jeho hrob nájsť, ale nepodarilo sa nám to. Nevieme ani, kde popravili našu starú mamu počas poslednej vojnovej zimy.

Skrývala sa počas SNP pravdepodobne v lesoch. Zrejme sú jej pozostatky v doposiaľ neobjavenom masovom hrobe,“ zaspomínal David Logan, ktorý nesie priezvisko tak, ako si ho zmenil jeho otec po emigrácii do USA. Mimochodom jeho otec Ladislav sa stal ešte počas vojny v roku 1941 jedným z hlásateľov československého rádia Hlas Ameriky, ktoré vysielalo z Washington D.C. a zotrval tam 35 rokov.

V utorok 11. júla 2023 sa práve na pamiatku Dezidera a Irmy Löwenbeinových osadili Kamene zmiznutých. Trenčín sa tak stal ďalším európskym mestom, kde budú Kamene zmiznutých pripomínať a ctiť pamiatku obetí nenávistnej ideológie.

 

Aktivita vzišla z iniciatívy amerického vysokoškolského učiteľa Davida Logana, ktorý sa dopočul o Kameňoch zmiznutých na Slovensku a následne sa prostredníctvom svojho českého známeho pokúsil nájsť slovenských aktivistov. „Vnuci Dezidera a Irmy Löwenbeinových – David a Wayne Loganovci – nás oslovili, či by sme im vedeli pomôcť s prípravou Kameňov pre svojich prapredkov. Vedeli len, že v Trenčíne stál dom ich starých rodičov. Mali len jednu fotku toho domu, pred ktorým boli odfotení aj ich starí rodičia. Podľa tej fotky sa nám podarilo spolu s ďalšími Trenčanmi vypátrať miesto, kde ten dom stál. Zároveň sa nám podarilo potvrdiť tragické udalosti z čias 2. svetovej vojny. Ten príbeh je zhmotnený v tých dvoch pamätných kameňoch, prvých v Trenčíne. Veríme, že ich tu bude viac, pretože za čias Slovenského štátu zmizlo odtiaľto asi tisíc našich spoluobčanov,“ uviedol Juraj Bakoš z občianskeho združenia Antikomplex.sk, ktoré začalo Kamene zmiznutých osádzať na Slovensku v roku 2012. „Obyčajne sa to deje s tichým súhlasom samosprávy mesta alebo obce. Trenčín je ale výnimočný, pretože predstavitelia mesta do procesu aktívne vstúpili a adoptovali si tú myšlienku aj tie kamene, ktoré pripomínajú, že k tým najväčším tragédiám dochádzalo v uliciach, po ktorých denne chodíme, v časoch, ktoré si živo pamätajú naši starí rodičia. Žiaľ, k útokom z nenávisti dochádza aj dnes. Tak ako pred 80 rokmi, aj dnes stačí málo a z týchto tragédií môže byť opäť mrazivá každodenná realita. Aj preto je cieľom projektu Kameňov zmiznutých naše spoločné „zakopnutie“ o osudy ľudí vpísaných do zlatistých kociek v chodníkoch, aby sme už nikdy viac nezakopli tak, ako v období nacistického režimu,“ hovorí Juraj Bakoš.

Kamene zmiznutých sa dnes nachádzajú v takmer všetkých krajinách, ktoré boli počas druhej svetovej vojny okupované nacistami. Na Slovensku je ich okolo 300. V poradí stotisíci kameň v Európe bol uložený nedávno v Norimbergu, čo robí zo Stolpersteine najväčší decentralizovaný pamätník v Európe.

Stolpersteine sú dielom nemeckého umelca Guntera Demniga, ktorý s touto myšlienkou prišiel v roku 1992 a vyrába ich doteraz. Samotný pamätník – Kameň, je osadený vždy priamo pred domom obete a pozostáva z betónovej kocky osadenej v dlažbe, ktorá na vrchu nesie mosadznú tabuľku s menom obete. Obsahuje aj ďalšie známe informácie, ako rok narodenia a okolnosti tragédie, vrátane smrti. Väčšina z nich je venovaná Židom, no ďalšie u nás pripomínajú odbojárov a politických odporcov, chystajú sa tiež kamene na pamiatku Rómov.

„Je dôležité neustále udržiavať spomienky na židovskú komunitu nášho mesta. Tí ľudia patrili k Trenčínu, boli jeho súčasťou, prispievali k jeho prosperite. Žiaľ, drvivá väčšina z nich bola odvlečená do koncentračných táborov a zavraždená. Kým budem primátorom Trenčína, budem sa všemožne snažiť, aby hodnota ľudských práv, hodnota vzájomnej tolerancie bola čo najvýraznejšou črtou nášho mesta. Už nikdy nesmieme dopustiť udalosti, ktoré zasiahli aj túto rodinu,“ povedal primátor Trenčína Richard Rybníček. Priestor, kde sú umiestnené tieto kamene, prejde v najbližších dvoch rokoch rekonštrukciou. „Postaráme sa o to, aby toto miesto bolo ľuďom na očiach, aby mali možnosť sa tu zastaviť a zamyslieť. Radi podporíme aj osadenie ďalších Kameňov zmiznutých Trenčanov,“ doplnil primátor.

Pre Davida a Wayna Loganovcov budú tieto kamene a toto miesto jedinou hmatateľnou spomienkou na ich starých rodičov. „Dnešný deň je pre nás veľmi dôležitý a ďakujeme všetkým, ktorí podporili osadenie tejto spomienky na našich prarodičov. Držím mestu Trenčín palce, aby pokračovalo v pripomínaní si obetí nenávistného režimu,“ s dojatím povedal starší zo súrodencov – David.

 

 

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!