Deň otvorených dverí v synagóge a koncert na námestí

12. 6. 2024

V nedeľu 16. júna 2024 otvorí zrekonštruovaná trenčianska synagóga po prvýkrát od svojej obnovy dvere verejnosti. Deň otvorených dverí formou komentovanej prehliadky sa uskutoční od 14.00 do 16.00 hodiny. Po prehliadke sa môžete vybrať na Mierové námestie na koncert neobyčajných hudobníkov z Nórska – skupiny Mirele.

Počas komentovanej prehliadky vo vynovenej synagóge sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o tomto architektonickom skvoste, uvidíte unikátne vyzdobený sakrálny priestor, aký nemá v strednej Európe obdobu. Na obnovu získala Židovská náboženská obec v Trenčíne vyše 2 milióny eur z Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), Nórska a Nórskych grantov. Ďalších zhruba 250-tisíc eur predstavovalo jej spolufinancovanie. Vstupné na komentovanú prehliadku je dobrovoľné a bude použité na dokončovacie práce v synagóge. Rekonštrukciou by mali v budúcnosti prejsť schodiská, severná stena, strecha aj fasáda. Náklady by mali spolu predstavovať približne 4 milióny eur.

zrekonštruovaný interiér synagógy

Po prvom neobyčajnom zážitku si v nedeľu 16. júna 2024 môžete dopriať aj ďalší, v podobe koncertu, ktorý sa na Mierovom námestí začne o 16.00 hodine. 

Kultúru arabského a židovského sveta, na prvý pohľad zdanlivo nezlučiteľné témy, vo svojej tvorbe spája Miriam Segal, frontmanka skupiny Mirele.

Miriam žije a pracuje v Nórsku a pre svoju umeleckú tvorbu si vyberá židovské piesne z vlastného prostredia a arabské piesne v spolupráci s priateľmi z Palestíny a Sýrie. Ich hudba je pomyslenou cestou naprieč celou históriou, životom, emóciami a farbami dvoch svetov, ktoré sú si tak vzdialené a pritom tak blízke.

Hudobníci z Mirele si nemyslia, že je nezvyčajné prezentovať tieto dve formy hudby spolu, práve vzhľadom na to, že tieto dva národy majú úzko prepojenú minulosť, a to v dobrom aj v zlom. Napriek zdĺhavým konfliktom a zdanlivo neprekonateľným prekážkam tieto kultúry prostredníctvom svojej hudby šíria veľkú radosť a chuť do života.

Koncert patrí k aktivitám bilaterálnej spolupráce nášho mesta s nórskym mestom Bodø. Náš spoločný projekt sa nazýva KULTÚRA SPÁJA – TREBØ VIAC KULTÚRY. Financovaný je z Grantu EHP a Nórska.

ilustrácia skupina Mirele

 

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!