Budeme mať prvý trenčiansky parklet

14. 6. 2024

Parklet je pôvodne parkovacie miesto, dočasne alebo natrvalo prerobené na priestor pre ľudí, ktorí sa na ňom môžu zastaviť, posedieť si, relaxovať či vychutnávať si atmosféru mesta. Autorom prvého trenčianskeho parkletu je architekt Sami Rintala, ktorý ho prišiel osobne do Trenčína nainštalovať.

Nórsky architektonický ateliér Rintala Eggertsson sa špecializuje na stavby z dreva. Trenčiansky parklet vám možno bude svojou formou pripomínať rímsky chrám alebo hustý les stromov. Jeho autor, Sami Rintala, sa inšpiroval dedičstvom Trenčína, rímskym odkazom i krásnou prírodou v okolí mesta.

Stavba parkletu prebieha na Palackého ulici pred Galériou M. A. Bazovského.

Hotová inštalácia bude odhalená v sobotu 22. júna 2024 v rámci programu podujatia Korzo Palackého o 10.00 hodine. V stánku Inštitútu participácie Trenčín sa môžete s autorom parkletu Samim Rintalom zoznámiť a vypočuť si rozhovor o architektúre a prístupnosti v našom meste. Diskusiu s názvom Naša architektúra nórskymi očami povedie v angličtine viceprimátor mesta Patrik Žák.

Príďte sa pozrieť, ako inak by mohlo byť využité parkovacie miesto, ak by neslúžilo autám, ale ľuďom. Sezónne parklety sa nachádzajú na uliciach v Rotterdame, Stockholme, Paríži, Varšave ale aj v iných európskych mestách. Je to overený spôsob ako oživiť verejný priestor.

Ide o vedlajšiu aktivitu bilaterálnej spolupráce nášho mesta s nórskym mestom Bodø. Náš spoločný projekt sa nazýva KULTÚRA SPÁJA – TREBØ VIAC KULTÚRY. Financovaný je z Grantu EHP a Nórska.

Parklet na Palackého ulici zostane na svojom mieste počas leta. Ide o prvú inštaláciu projektu Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!