Aká bude Noc divadiel 2014 v Trenčíne

12. 11. 2014

Mottom projektu, ktorý spojí 15. novembra divadlá po celej Európe je veta „To sa ti nesnívalo!“  O 19.00 hodine vo všetkých naraz zaznie spoločný potlesk. V Trenčíne ožijú Nocou divadiel 2014 priestory kina Hviezda.


Ľudia sa môžu do divadla vybrať už v predvečer Noci divadiel, v piatok 14. novembra na premiéru novej hry Trenčana Pavla Seriša Autor. Po dvoch komédiách charakterov (Chutilo vám, páni? a Zo ZOO) prichádza s novou hrou, ktorá je o osude jedného človeka. Autor predstavuje pracujúceho tvora, ktorý musí vytvoriť originálne dielo, inak príde o všetko. Osobná výpoveď o úskaliach tvorby pod režijným dohľadom českého divadelného a filmového režiséra Břetislava Rychlíka sa v divadelnej sále kina Hviezda začne o 19.00 hodine.


V sobotu 15. novembra môžu návštevníci Noci divadiel v Trenčíne už od poludnia zažiť v Malej zrkadlovej sále na 1. poschodí kina Hviezda niečo nezvyčajné. Občianske združenie TRAKT pripravilo workshop HAPPY AUDIO, ktorého náplňou je experimentovanie. Ako informoval výtvarník Lukáš Matejka (TRAKT), jeho základom bude zariadenie, ktoré sa dá upevniť k čomukoľvek. Predmet sa vďaka tomu stáva napríklad klávesom klavíra. Človek tak môže hrať na oblečení, ovocí či rastlinách. Zvuky sa môžu mixovať, nahrávať a kombinovať. Zároveň môže vzniknúť aj vizuálne zaujímavé predstavenie, pretože interpreti dokážu hrať na akejkoľvek inštalácii z rôznych predmetov. Ktokoľvek sa teda môže aspoň na chvíľku pristaviť a skúsiť si experimentovanie s digitálnymi prístrojmi.


Od 16.00 hodiny bude zaiste opäť plná divadelná sála kina Hviezda, v ktorej známe divadlo PIKI odohrá predstavenie pre deti Paskudárium. Jeho predlohou bola knižka Dušana Tarageľa Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov. Paskudárium je vlastne Múzeum neposlušných detí, ktoré založil významný odborník na detskú neposlušnosť doktor Samojed. Malí diváci uvidia špeciálne prístroje na zisťovanie detskej neposlušnosti a zoznámia sa s prípadmi výnimočnej detskej neposlušnosti. Prehliadka Paskudária končí vyjadrením sympatie k tzv. malým paskudníkom, teda deťom plným fantázie a hravosti. Vstup je zdarma.


Zároveň sa o 16.00 hodine v zrkadlovej sále začne pod vedením Pavla Seriša workshop Základy pohybového divadla, ktorý potrvá 60 minút. V rovnakom čase budú otvorené aj Výtvarné divadelné dielne pre deti vo Foyer kina Hviezda. Výroba divadelných maňušiek z textilu potrvá do 19.00 hodiny. Obidva workshopy sú zdarma.


Brilantne napísanú komédiu Všetko o ženách, ktorá slávi úspech na Broadway a bola preložená do viac ako 20 jazykov, uvedie o 17.30 hodine v divadelnej sále Mestské divadlo Trenčín. Hra odhaľuje vzťahy medzi ženami od škôlky až po dôchodcovský vek, v rodine i medzi priateľkami. Prekvapuje autorov prienik do ženskej psychiky a ľahkosť jej zobrazenia.


O 19.00 hodine by sa mal vo všetkých divadlách zapojených do Noci divadiel, teda aj v Trenčíne, ozvať spoločný potlesk.


Po ňom bude divadelná noc v kine Hviezda pokračovať v priestoroch Prvej komornej divadelnej scény, kde sa predstavia mladí kosovskí umelci tragikomédiou DEMOLÁCIA EIFFELOVEJ VEŽE. O 19.30 hodine sa v divadelnej sále začne v podaní domáceho  Divadla Normálka autorské divadelné predstavenie Čínska stena. Vstup na túto komédiu je zdarma.


Divadelný maratón ukončí repríza inscenácie Blázon podľa predlohy francúzskeho autora Patricka Grégoire „Le Imbecile“. Monodrámu o chlapcovi, ktorého najbližšie okolie považuje za blázna, uvedie domáce divadlo Kolomaž v priestoroch Prvej komornej divadelnej scény o 21.00 hodine. Hlavný hrdina žije vo svojom vnútornom svete a neuvedomuje si, čo presne sa okolo neho odohráva. Inscenácia je poctou talentovanému českému hercovi Marekovi Matějkovi (1974 – 2011), ktorý v roku 2004 text preložil, naštudoval a v réžii samotného P.Gregoira aj úspešne hral.


Počas celého podujatia potrvá výstava Divadelný kostým. Pôjde o práce študentov odboru Scénická a kostýmová tvorba Strednej umeleckej školy v Trenčíne a tiež možnosť veselého fotenia sa za šašovskou fotostenou Urob zo seba šaša.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!