Prejsť na hlavný obsah

Verzia pre tlač

Otázky a odpovede

Zodpovedané otázky


Téma: Životné prostredie

Dobrý deň.
Na území mesta by nemali byť žiadne bilbordy. Už niekoľko krát robilo mesto reguláciu bilbordov ale tam kde ubudli , pribudli a pribúdajú nové. Akékoľvek bilbordy popri cestách by malo mesto zakázať a nekompromisne odstranovať. Je to nevkusné a najmä s blížiacim sa rokom EHMK 2026 je to nevhodné takto zahltené ulice reklamným smogom. Bude s tým niečo mesto robiť?

Odpoved:

Omar Mirza, mestský kurátor, 11.4.2024

Sme radi, že Vám na verejnom priestore mesta Trenčín záleží. Vonkajšia reklama, pod ktorú spadajú aj bilbordy, je v porovnaní s inými mestami na Slovensku regulovaná priamo v Územnom pláne mesta Trenčín (od str. 82): https://trencin.sk/wp-content/uploads/2022/08/UPN-v-zneni-ZaD-1_7_zavazna-cast.pdf

Téme vizuálneho smogu sa, okrem ďalšej problematiky týkajúcej sa verejného priestoru, venuje mestský kurátor, ktorého pozícia bola zriadená na našom mestskom úrade len pred pol rokom. Napriek tomu už máme hotový prvý strategický dokument k tejto téme s názvom „Manuál reklamy a označovania prevádzok v meste Trenčín“. Okrem toho aktuálne pracujeme na „Manuáli tvorby verejných priestorov“, ktorý by mal byť hotový začiatkom budúceho roka.
Mesto Trenčín v spolupráci s Kreatívnym inštitútom Trenčín (Európske hlavné mesto kultúry 2026) doslova len pred niekoľkými dňami vydalo spomínaný „Manuál“ zaoberajúci sa – okrem iného – témou, ktorá Vás (aj nás) trápi. Preto by sme Vás radi pozvali do KKC Hviezda v utorok 30. apríla o 17:30 h na podujatie, na ktorom tento manuál predstavíme verejnosti, kde budeme diskutovať s odborníčkami zo Slovenska a Čiech na tému vizuálneho smogu a bude tu priestor aj na otázky od občanov: https://www.trencin2026.sk/manualreklamy
Budeme radi, ak prídete a zapojíte sa do diskusie.

Téma: Životné prostredie

Dobrý deň.
Všimol som si že v harmonograme čistenie mesta :https://trencin.sk/wp-content/uploads/2023/03/Harmonogram-Bez%CC%8Cna%CC%81-u%CC%81drz%CC%8Cba-miestnych-komunika%CC%81cii%CC%81-MK-Trenc%CC%8Ci%CC%81nu.pdf chýba Pádivého ulica na Sihoti 4.

Odpoved:

Lukáš Mitala, správca miestnych komunikácií, 11.4.2024

Ďakujeme za upozornenie. Harmonogram sme aktualizovali.

Téma: Ostatné

Je podľa vedenia TRANSDEV-u normálne takto parkovať(viď foto)? Stát na tráve a popri Tom blokovať zastávku MHD?Len nech mi netvrdia že je to v poriadku.A otázka na MsP.V ten deň som videl ísť minimálne jednu hliadku okolo a nič? Či aj podľa MsP je všetko s kostolným poriadkom?

Odpoved:

Zuzana Pribilová, Transdev, 11.4.2024

Odparkované vozidlo MHD sa nachádza v priestore autobusovej zastávky mestskej hromadnej dopravy, netvorí žiadnu prekážku pre ďalšie vozidlá MHD, ponecháva dostatočný priestor na nástup, resp. výstup cestujúcich a neohrozuje bezpečnosť cestnej premávky. Rešpektujeme Váš názor, máme však za to, že vozidlo MHD neporušuje žiadne ustanovenie zákona o cestnej premávke a nie je dôvod voči nemu zasahovať.

Téma: Životné prostredie

zdar, to som zase ja, chcem sa opýtať, dokedy sa budú povoľovať takéto opachy terasy? o niečo menšie, ale stále hrozné, sú aj na Mierovom námestí (verejný priestor = životné prostredie)

Odpoved:

Omar Mirza, mestský kurátor, 11.4.2024

Ďakujeme za Vašu otázku. Sme radi, že Vám na životnom prostredí a verejnom priestore mesta Trenčín záleží. Všetky terasy v meste sú povoľované a umiestňované v zmysle všeobecne záväzného nariadenia č. 12/2013, ktoré nájdete tu: https://trencin.sk/samosprava/transparentny-trencin/vseobecne-zavazne-nariadenia/detail-nariadenia/?id=60

Väčšina terás, aj tie, ktoré spomínate na Mierovom námestí, sú len sezónne, obsahujú iba sedenie, stoly a slnečníky, a tak ako aj inde vo svete dopĺňajú kolorit mesta. Terasa, ktorú ste poslali na fotografii, je celoročná s pevnými stavebnými prvkami. Takých je v centre Trenčína, aj v porovnaní s inými mestami, naozaj len zopár. Už čoskoro sa rozbehne komplexná rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice a jej vzhľad bude po jej dokončení oveľa viac vyhovovať aktuálnym tendenciám v dizajne verejného priestoru. Veríme, že sa Vám bude páčiť.

Téma: Ostatné

Dobrý deň,
chcem upozorniť na SEMAFOR pri BILLE.Zo strany od Sihote-pri zavretom železničnom prejazde,t.j.od našej firmy MIKONA,keď vychádzajú od nás vozidlá cca až na 5-ty krát naskočí Zelená.Upozornili nás na to zákazníci,a začína nám prezúvacia sezona a tým pádom tu bude od nás vychádzať veľké množsto vozidiel.Neviem kde to mám nahlásiť,tak skúšam takto.A aj Semafor pre chodcov 1 tiež naskakuje zelená cca keď sa vystriedajú prúdy vozidiel tiež cca na 5-ty krát.
Ďakujem

Odpoved:

Ľuboš Cvečka, Mestské hospodárstvo a správa lesov, 11.4.2024

K uvedenému problému na svetelnej signalizácií sme vyslali technika, zrejme ide v prípade áut o poruchu na kamere, ktorá sníma prichádzajúce autá do križovatky. Problém budeme riešiť, preveríme aj signalizáciu priechodu pre chodcov, na ktorej sme minulý týždeň vymieňali tlačidlo.

Téma: Ostatné

Dobry den, bolo by prosim mozne umiestnit fyzicku zabranu (pevne osadeny stlpik), ktora by zabranila prejazdu motorovych vozidiel vo vnutrobloku na ulici 28.oktobra? Vodici si tadialto "skracuju" vyjazd z nedalekeho parkoviska a z okolia sochy "medvedov" sa tak stal doslova kruhovy objazd. Motorove vozidla jazdia cez chodnik, travnik, nicia zelen ale hlavne ohrozuju chodcov, cyklistov, kolobezkarov, ktorych z takto upraveneho vyjazdu nie je sanca vidiet...
Dakujem

Odpoved:

Hana Múdra, vedúca útvaru mobility, 11.4.2024

Vnútroblok je obytnou zónou, v ktorej platia osobitné ustanovenia cestného zákona. Vodič smie jazdiť rýchlosťou najviac 20 km/h, pritom je povinný dbať na zvýšenú ohľaduplnosť voči chodcom, ktorí smú používať cestu v celej jej šírke. Vodiči v mieste, kde žiadate osadenie pevnej prekážky, nemajú zakázanú jazdu. Zároveň v rámci projektu „Chodník a parkovisko ul. Inovecká 1137“ riešime úprava oblúku na výjazde od sochy medveďov, aby jazda po zeleni bola vylúčená.

Téma: Mobilita

Dobrý deň, na križovatke Továrenská a Zlatovská mesto vytvorilo nové značené parkovacie miesta a hneď za tým cyklopruh pre cyklistov. Pokiaľ sú tam zaparkované autá, vodič vychádzajúci z Továrenskej popri športovom obchode nemá výhľad na cyklopruh a musí doňho vojsť. Ak pôjde v danom momente cyklista je veľká pravdepodobnosť, že dôjde ku nehode. Prosím mesto o vyriešenie.
Ďakujem.

Odpoved:

Hana Múdra, vedúca útvaru mobility, 11.4.2024

Ak vchádza vodič od smeru zo sídliska Kvetná a má pocit, že nemá dostatočný rozhľad, treba pred cyklopruhom zastaviť. Ak by stála na poslednom parkovacom mieste napríklad veľká nepriehľadná dodávka, aj tak má vodič rozhľad a vidí 12 metrov cyklotrasy pred križovatkou. Cyklista idúci po cyklotrase, vidí vozidlo zo vzdialenosti 15 metrov (prednú časť vozidla zbadá skôr ako vodič zbadá jeho). Takýto rozhľad je vhodný pri rýchlosti 20-30 km/h - čiže pre normálneho cyklistu. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že uvedená komunikácia je v Zóne 30, prednosť majú protiidúce vozidlá na Továrenskej ulici a polomer oblúka je navrhnutý pre rýchlosť 10 km/h.
Pri smere jazdy od Staničnej ulice, je situácia omnoho prehľadnejšia. Vodič vidí pri príjazde do križovatky minimálne 15 m a viac v závislosti od polohy, takže aj v prípade stojacej dodávky s veľkou pravdepodobnosťou nemusí ani zastaviť. Situáciu ale ešte preveríme v čase, kedy bude parkovisko plne obsadené.

Téma: Mobilita

Dobrý deň, neuvažujete umiestniť priechod pre chodcov pri zastávke na ul. Hanzlikovska? Premávka ráno je tam veľmi nebezpečná.. chodník v pravo na ul. Polovnicka je od zastávky nefunkčný ... ďakujem

Odpoved:

Hana Múdra, vedúca útvaru mobility, 11.4.2024

Umiestnenie priechodu pre chodcov nie je možné vykonať bez pripravenej projektovej dokumentácie, ktorej súčasťou je aj nutné osvetlenie nového priechodu pre chodcov. Hanzlíkovská ulica je cesta III. triedy, majiteľom je Trenčiansky samosprávny kraj a spravuje ju Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja. Momentálne nemáme v rozpočte mesta schválené peniaze na vyhotovenie takejto projektovej dokumentácie.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!