Čo sa skrýva za 120. ročnou existenciou hotela Elizabeth?

19. 1. 2022

Od otvorenia najhonosnejšieho a históriou dýchajúceho hotela Elizabeth v Trenčíne ubehlo už 120 rokov. Jednou z nezvyčajných zaujímavostí je aj to, že hotel bol postavený v priebehu jedného jediného roka.

Z historických prameňov sa dozvedáme, že hotel Elizabeth mal svojho predchodcu, a to hostinec s názvom K červenej hviezde, ktorý využívali predovšetkým obchodní cestujúci. Avšak ku koncu 19. storočia prestal vyhovovať požiadavkám rozvíjajúceho sa mesta. Majiteľ barón Armin Popper sa rozhodol hostinec zbúrať a postaviť nový, moderný, dvojposchodový hotel.

Jedným z prvých nájomcov sa stal čašník pochádzajúci z Budapešti, ktorý vybral jedinečný názov hotela Elisabeth (Erszebet Szalo) ako česť cisárovnej Alžbete, manželky cisára Františka Jozefa I. známej aj ako cisárovná Sissi. Honosnosť nielen názvu, ale aj samotnej budovy zabezpečilo rozvinutie kultúrno-spoločenského života v Trenčíne. Vďaka pravidelnému usporiadaniu tanečných zábav, plesov, karnevalov a vystupovania zahraničných umelcov sa stal hotel miestom stretávania sa nielen miestnej smotánky.

Neustály vývoj hotela nasvedčuje aj to, že už v roku 1907 bolo plynové osvetlenie nahradené elektrickým a zabudované boli aj elektromotory, ktoré slúžili na vetranie. Keďže majiteľ barón Armin Popper bol vášnivý hazardný hráč, v hoteli nechal vybudovať aj kasíno. Po prehratí celého majetku sa novým majiteľom stal Popperov svokor, dvorný rytier Samuel Hahn.

Počas prvej svetovej vojny sa hotel využíval predovšetkým ako sklad a ubytovanie pre vojakov, ktorí onedlho hotel zdevastovali. Až v roku 1919 ho odkúpila Tatra banka a premenovala na hotel Tatra. Pomocou skúseného hoteliera Jána Franeka sa podarilo hotelu opäť dosiahnuť predvojnovú európsku úroveň. Organizovali sa tu nielen činohry a opery SND z Bratislavy, ale aj ND z Prahy. Nesmieme zabudnúť ani na literárne štvrtky, kde sa stretávali významní slovenskí autori, ako napríklad Ján Smrek, Milo Urban či Emil Boleslav Lukáč a mnohí ďalší.

V roku 1991 sa stal hotel Tatra majetkom mesta Trenčín a postupom času ho začala prevádzkovať slovensko-kanadská hotelová spoločnosť Atlific s. r.o. Neskôr od roku 2006 hotel prešiel do súkromného vlastníctva hotelovej slovenskej spoločnosti s názvom Synot Gastro Slovakia s.r.o., ktorá sa pustila do rozsiahlej rekonštrukcie. V roku 2012 sa majiteľ vrátil opäť k historicky významnému názvu Elizabeth.

V Štátnom archíve v Trenčíne je zachovaných niekoľko archívnych dokumentov v maďarskom a slovenskom jazyku. Napríklad plány schodiska z roku 1911, ale aj zápisnice mestskej rady ohľadom opráv hotela či žiadosť o povolenie k tanečným zábavám.

Štátny archív v Trenčíne
Mgr. Simona Mikušková

Obrázok č. 1: Pohľadnica Hostinec K červenej hviezde z roku 1889. Zbierka pohľadníc, Štátny archív v Trenčíne.

Obrázok č. 2: Pohľadnica Hotel Elisabeth z roku 1901. Zbierka pohľadníc, Štátny archív v Trenčíne.

Obrázok č. 3: Žiadosť Hotela Elisabeth o opätovné udelenie povolenia na usporiadanie tanečných zábav z roku 1920. Archívny fond Magistrát mesta Trenčín. Administratívne spisy. Štátny archív v Trenčíne.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!