Župný dom sa po obnove zmení na živé kultúrne miesto

23. 7. 2025

 V pondelok 21. júla 2025 si objekt prevzal zhotoviteľ, aby mohol v najbližších dňoch začať s rekonštrukčnými prácami. Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 bude financovaný z programu Slovensko.

Ide o investíciu za takmer 4,9 milióna eur. Táto suma predstavuje stavebné práce, interiérové a exteriérové vybavenie a aj nepriame výdavky na stavebný dozor, archeologický dohľad a reštaurátorské doskúmanie.

Župný dom sa stane staveniskom, preto bude musieť byť oplotený tak, aby sa do vyhradeného priestoru zmestili i stavebné stroje, napríklad v istom čase i žeriav. Preto bude pred župným domom zúžený priestor, prosíme o zhovievavosť a ohľaduplnosť.

Jedna z najvýznamnejších pamiatok v Trenčíne bude mať obnovený interiér i fasádu. Pôjde o výmenu alebo renováciu okien, dvier, podláh, rozšírenie sociálnych zariadení i čiastočnú debarierizáciu. Rekonštrukcia sa dotkne aj vykurovania a rozvodov plynu, elektroinštalácie, bleskozvodov, zdravotechniky. Obnoví sa kotolňa, nádvorie, časti strechy a krovu. Myslí sa aj na sanáciu vlhkosti. Župný dom bude mať nové osvetlenie a bude vybavený kamerovým systémom aj wifi. Stavebné práce, o ktoré sa postará spoločnosť PAMARCH, by mali trvať 7 mesiacov.

Čo predchádzalo rekonštrukcii

V priestoroch Župného domu sa urobilo viacero posudkov a výskumov. Uskutočnil sa architektonicko – historický výskum, dendrologický posudok na zdravotný stav drevených prvkov časti krovu budovy, statické posudky konštrukcii krovu, meranie objemovej aktivity radónu, reštaurátorský výskum s návrhom na reštaurovanie a aj ornitologický posudok.

Župný dom ako kultúrny hotspot

Táto výrazná stavba po jej obnove ožije kultúrou a vráti sa sem i Trenčianske múzeum. Na prvom podzemnom i nadzemnom podlaží budú výstavné a galerijné priestory zamerané na vizuálne umenie, interdisciplinárne výstavy, vrátane multimediálnych foriem prezentácie umenia. Okrem priestorov slúžiacich na implementáciu programov EHMK Trenčín 2026, bude 1. nadzemné podlažie spolu s nádvorím slúžiť aj ako priestor prvého kontaktu s návštevníkmi programu Trenčín 2026, Trenčianskeho múzea a v budúcnosti pre turistov a návštevníkov mesta. Priestor tu nájdu i menšie pódia pre doplnkové hudobné podujatia, vernisáže, literárne stretnutia a podobne.

Na ostatných troch podlažiach Župného domu sa počíta s výstavnými priestormi pre expozície a administratívnymi priestormi pre zamestnancov.

Čo vieme o Župnom dome

Župný dom v Trenčíne je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou. Trojpodlažnú budovu s pôdorysom v tvare C postavili v 18. storočí. Stojí v Mestskej pamiatkovej rezervácii v severovýchodnej časti Mierového námestia. Ide o najkrajší neskorobarokový dom palácového typu v Trenčíne.

Pôvodne bol Župný dom palácom dedičných pánov Trenčína a županov Ilešháziovcov. V múroch je zabudované nárožie Hornej brány a čiastočne aj hradobný múr. Na prvom poschodí vo veľkej zasadacej miestnosti, „Palatium sessionale“, sa konali župné porady. V strede priečelia so štítom a s toskánskymi stĺpmi je nad balkónom osadený historický erb Trenčianskej župy.

Svojho času tu bývali aj kominár, pekár, felčiar a nožiar. Na prízemí sa čapovalo pivo. Mala tu byť aj väznica. Bol tu archív župného súdu aj veľký župný archív. V roku 1790 bol v Trenčíne veľký požiar, zasiahol najmä strešnú konštrukciu župného domu i najvyššie poschodia. Archív župného súdu na treťom poschodí a veľký župný archív sa podarilo zachrániť.

V roku 1860 bolo v ľudovo nazývanom veľkom župnom dome sídlo župného úradu s kanceláriami predstavenstva, troch župných komisárov, daňového inšpektora a jeho zástupcu, župného účtovníka, lekára, tajomníka a ostatných župných úradníkov. V budove bol umiestnený slúžny i daňový úrad a úrad urbárskeho súdu. Sídlom župy bol spomínaný objekt až do roku 1922, keď bola župná organizácia zrušená.

Od roku 1940 sa budova stala po mnohých sťahovaniach novým stánkom Mestského múzea Karola Brančíka. Počas 2. svetovej vojny slúžili priestory múzea na prvom poschodí Poštovej evakuačnej komisii, ostatné obsadili nemeckí vojaci. Zbierky ukryli do zadného traktu, kam viedli tajné dvere. Po odchode Nemcov slúžila budova múzea ako civilná nemocnica Červeného kríža, na dvore mali poľnú kuchyňu a v budove lôžkovú časť a ubytovňu.

Trenčianske múzeum sídli v priestoroch Župného domu dodnes, hoci aktuálne je dočasne presťahované. Dôvodom boli nutné práce i výskum pred rekonštrukciou a, samozrejme, príčinou je aj práve sa začínajúca obnova Župného domu. Po jej ukončení sa Trenčianske múzeum vráti späť domov.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!