Zmeňte Trenčín od základov, zapojte sa!

3. 8. 2020

Trenčín sa chce uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry. Ide o jeden z najambicióznejších projektov v oblasti kultúry v Európe a zároveň je to jedna z najznámejších a najdlhšie trvajúcich aktivít Európskej únie. Každý rok dostanú dve mestá v dvoch štátoch možnosť stať sa Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK). V roku 2026 to bude jedno mesto zo Slovenska a jedno z Fínska. Trenčín má šancu byť v roku 2026 držiteľom prestížneho titulu. Poďte preto do toho s nami a podieľajte sa na projekte aj s vaším nápadom!

Aj vďaka projektom ľudí, ktorí v meste žijú, a projektom, ktoré pripravuje tím EHMK, sa môže podariť pretvoriť Trenčín na mesto pestrej kultúry. Tá však nie je iba o umeleckom programe. „Je to aj pohľad na kvalitu života v meste, na komunity, aktuálne témy, ktoré treba otvárať a riešiť s verejnosťou. Samozrejme, tieto šľachetné ciele sa dajú budovať inovatívnymi riešeniami a kvalitným kultúrnym programom, na ktorom má byť transformácia Trenčína postavená. Tak, aby sme sa priradili na európsku mapu zaujímavých miest,“ hovorí projektový manažér Martin Dorot. Je to výzva pre všetkých, ktorým záleží na tom, čo sa v meste deje. So svojím projektom sa môžete zapojiť aj vy.

O ČOM JE EURÓPSKE HLAVNÉ MESTO KULTÚRY?

O posilnení európskej identity a hodnôt, o spoznávaní sa v rámci Európy. Zakladateľkou Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) je herečka a grécka politička Melina Mercouri. Program, ktorý sa vtedy volal Európske mesto kultúry, sa začal v roku 1985 a prvým držiteľom titulu boli Atény. V roku 1999 bol program premenovaný na Európske hlavné mesto kultúry a tento názov zostal dodnes. Výstupom z prvého kola projektu, ktorý sa odovzdáva 15. decembra 2020 komisii Európskeho hlavného mesta kultúry, je 60 stranový Bid-Book. V ňom sa predstavuje jednotná myšlienka projektu spolu s celkovou koncepciou programu pre rok 2026. „V prípade úspešne napísaného Bid-Booku a samotného projektu postupuje mesto do druhého kola, v ktorom sa dokument dopĺňa a následne sa zo všetkých kandidátov vyberá víťazné mesto,“ hovorí M. Dorot.

PREČO CHCE BYŤ TRENČÍN EHMK?

Za posledných 37 rokov práve vďaka tomuto programu dokázali desiatky miest naštartovať a posilniť kultúrnu scénu, svoje komunity, vylepšiť si infraštruktúru, zväčšiť svoj mestský potenciál, výrazne podporiť cestovný ruch a najmä predstaviť svoje plány a vízie ostatným Európanom. A Trenčín chce byť ďalším mestom, ktoré vďaka EHMK vyrastie. „Pre nás je Trenčín najkrajším mestom pre život, ale určite nie sme jediní. Mnohí ľudia sa sem napríklad vracajú zo zahraničia a aj po skončení vysokej školy. Vďaka EHMK budeme môcť pretvoriť naše mesto ešte k lepšiemu. Vytvoriť nové pracovné miesta, realizovať nové kultúrne a komunitné podujatia, pracovať s rôznymi skupinami obyvateľstva, vzdelávať, rozprávať sa a riešiť celospoločensky aktuálne problémy. Spolu rásť smerom k modernému európskemu mestu. Vykročili sme už teraz, no tento projekt nám vie pomôcť to zvládnuť o niečo rýchlejšie,“ hovorí Barbora Janáková z tímu EHMK. Nejde len o rozvoj kultúrnej oblasti, ale aj o rekonštrukcie ciest a chodníkov, nové cyklotrasy, modernizáciu budov, revitalizáciu verejných priestorov, príjemnejšie detské ihriská, nové kultúrne priestory pre výučbu i voľný čas. Zlepšenie kvality života Trenčanov a zvýšenie ekonomickej aktivity mesta.

KTO JE V TÍME EHMK?

Ľudia z kreatívnej a umeleckej sféry reagovali na iniciatívu primátora Richarda Rybníčka a začali sa od januára 2020 stretávať a diskutovať. Z nich sa vykryštalizoval užší tím, ktorý už usilovne a naplno pracuje:

  • Martin Dorot – galerista a dramaturg, zakladateľ združenia Nová Vlna,
  • Terina Barčáková – marketérka a event manažérka, zakladateľka festivalu Priestor,
  • Barbora Janáková – marketérka, spoluzakladateľka Pucle, držiteľka licencie PechaKucha Night Trenčín, spoluorganizátor Trenčín na Korze,
  • Luisa Szabo Kočiš – učiteľka huslí, spoluzakladateľka knižného vydavateľstva Atomic, spoluorganizátor Literárne Mecheche,
  • Peter Kohout – architekt, saxofonista, člen skupín Bez ladu a skladu, CHVM, Neuropa, Autumnist,
  • Lenka Kuricová – kreatívna podnikateľka, spoluzakladateľka Pucle, spoluorganizátorka TEDx Trenčín,
  • Veronika Sučanská – koordinátorka práce s mládežou mesta Trenčín,
  • Alexander Topilin – architekt, člen združenia Hlava 5, člen tímu festivalu Priestor.

V širšom tíme sú aj ďalší odborníci z vizuálneho umenia, architektúry, urbanizmu, komunitnej práce či pracovníci mesta Trenčín. A bude ich stále pribúdať. Tímom sú všetci, ktorí prichádzajú s dobrým nápadom alebo projektom. Pridajte sa, ešte je čas do 14. augusta!

VÝZVA PRE AKTÍVNYCH ĽUDÍ

„Ak máte nápad alebo dokonca nejaký projekt už organizujete, dajte o ňom vedieť vo Výzve. Nájdete ju na internetovej stránke www.trencin2026.sk v časti „Zapojte sa“. Je to jednoduchý dotazník, kde nám v niekoľkých krokoch opíšete váš projekt, ktorý robíte alebo ktorý by ste robiť chceli. V prípade potreby to s vami veľmi radi prekonzultujeme. Projektov môžete predstaviť i viac. Stačí, ak splníte všetky podmienky vo Výzve. Poďte do toho s nami a vypíšte aj váš projektový zámer,“ vyzýva všetkých aktívnych Trenčanov B. Janáková. Čím viac nápadov, tým lepší projekt bude môcť Trenčín predložiť a tým väčšiu šancu bude mať na úspech. Je to najmä o spolupráci. Pošlite projekty od komunitných piknikov až po veľké festivaly, čas je do 14. 8. 2020. Zmeňme Trenčín spolu!

AKÝ MÁTE NÁZOR?

Na webovej stránke je aj dotazník pre verejnosť, kde môžete písať, čo vám v meste chýba, kam radi chodíte, čo by sa malo zmeniť. „Netreba sa báť snívať! My sa to pokúsime zapracovať do projektu,“ hovorí za celý tím EHMK Martin Dorot.

Sledujte webovú stránku, Instagram alebo Facebook. Hľadajte Trenčín2026!

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!