Zdieľané bicykle sú v servise

16. 8. 2019

Kto si chcel alebo potreboval požičať bicykel na jazdu po Trenčíne, mohol tak urobiť od 9. júna 2019. K dispozícii bolo desať bezplatných mestských bicyklov. Bez zámkov, bez registrácie, bez aplikácie. Aktuálne ich zostalo sedem. Teraz sú v servise, ale opäť sa do ulíc nášho mesta vrátia. Ide o spoločný experiment bicyklovej spoločnosti z Trenčína – Liberty Trade a Mesta Trenčín.

Za dva mesiace ľudia na týchto bicykloch najazdili 8 tisíc km. Ukázalo sa, že ich cieľom nebolo len centrum mesta, ale aj jeho okrajové časti, dokonca aj susedné obce.

Prevádzka zdieľaných bicyklov zaznamenala dobré i horšie skúsenosti. V prvých týždňoch občania bicykle vracali späť na určené stanovištia. Po čase ale začali pribúdať prípady, kedy bicykle neboli “zaparkované” v staniciach. Najmä po piatkovej a sobotňajšej noci sa stávalo, že si ich ľudia požičali na cestu domov a vrátili až na druhý deň poobede. Na druhej strane – skupinky mladých dobrovoľníkov prevážali bicykle medzi stanicami, kde bolo bicyklov veľa, na stanice, kde ich bolo menej alebo kde nebol ani jeden.

Žiaľ, tri bicykle sú „nezvestné“ a jeden GPS modul tiež. Zvyšných sedem bicyklov je v tomto čase v garáži na servisnej prehliadke. Na svoje stanovištia sa vrátia do konca augusta. Dobrou správou je, že sa ozvali Trenčania, ktorí chcú finančne prispieť na ďalšie rozširovanie zdieľaných bicyklov.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!