Trenčín v pohybe – Zapojte sa do online diskusií o budúcnosti Trenčína

2. 6. 2020

Zapojenie verejnosti do aktivít v rámci spracovania Plánu udržateľnej mobility mesta Trenčín (PUMM) sa pre koronakrízu presunulo na webstránku zapojsa.trencin.sk. Mesto Trenčín po prvý raz využije online priestor, ktorý bol vytvorený špeciálne na participáciu verejnosti v Barcelone v roku 2016.

Platformu nazvali Decidim, čo v katalánčine znamená „My rozhodujeme“. Za jeho vznikom a vývojom je Mestské zastupiteľstvo Barcelony, ktoré je vzorom v zapájaní obyvateľov do vecí verejných pre celú Európu. Napríklad mesto Helsinki systém decidim  používa na rozhodovanie o participatívnom rozpočte. Naše mesto bude na Slovensku prvé.

Na webstránke zapojsa.trencin.sk sa ľudia môžu už v týchto dňoch zaregistrovať a pridať tam svoju víziu pohybu po meste v budúcnosti.

Od pondelku 8. júna nájdu na stránke videoprezentáciu analytickej časti PUMMu, ktorú pripravili spracovatelia z Centra dopravného prieskumu, v. v. i., Brno. Podrobnosti ponúkne plná verzia dokumentu, ktorý bude tiež zverejnený v pondelok 8. júna. Od tohto momentu bude spustené prerokovanie analytickej časti v online diskusii. Potrvá až do konca júna.

Od piatku 12. júna bude spustené zbieranie návrhov pre zlepšenie mobility a pohybu po meste od širokej verejnosti. Každý sa bude môcť zapojiť a pridať svoj návrh, ako zlepšiť Trenčín pre chodcov, cyklistov, vodičov, zdravotne znevýhodnené osoby, jenoducho pre každého.

„Pretože Trenčín ste vy, jeho obyvatelia a obyvateľky, vaše názory na budúci vývoj v oblasti dopravy sú pre výsledný dokument veľmi dôležité,“ hovorí za brnianske Centrum dopravného výskumu (CDV) výskumný pracovník Daniel Szabó.

Plán udržateľnej mestskej mobility je dokument, ktorý navrhne tvár dopravy vo vnútri mesta na niekoľko ďalších desaťročí. Na základe odborných analýz a v spolupráci s obyvateľmi mesta, expertmi a všetkými inštitúciami a organizáciami, ktoré ovplyvňujú súčasnú podobu dopravy v meste, bude vypracovaný Centrom dopravního výzkumu z Brna. Dokument bude zostavený do marca 2021.

casova-os-pum-pripomienkovanie

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!