Začali sme čistiť sochy v Parku M. R. Štefánika

4. 6. 2021

Projekt „Oživené sochy v Parku M. R. Štefánika“ získal v hlasovaní verejnosti na portáli Ahoj krásne Slovensko siedmu priečku. Grant sme síce nezískali, ale projekt uskutočnený bude – v réžii mesta. Ďakujeme všetkým, ktorí projektu dali svoj hlas.

V piatok 4. júna 2021 začala sochy čistiť trenčianska spoločnosť, ktorá sa profesionálne venuje aj údržbe exteriérov. Práce začali sochou „Jar“ piešťanského dizajnéra, sochára a maliara Andreja Chotváča (1942), ktorý ja autorom aj ďalšej plastiky dievčaťa s holubom na pleci.

Potom prišiel na rad jeden z najstarších pamätníkov v Trenčíne – odhalili ho v júli 1925, venovaný zakladateľovi slovenskej bibliografie, pedagógovi, etnografovi a historikovi Ľ. V. Riznerovi. Vytvoril ho akademický sochár Jozef Pospíšil.

Jozef Pospíšil je zároveň autorom pôvodného pamätníka Milana Rastislava Štefánika, z ktorého fragment – busta M. R. Štefánika je súčasťou diela akademického maliara Juraja Oravca na začiatku parku dnes. Súčasťou projektu „Oživené sochy v Parku M. R. Štefánika“ je aj podstavec pamätníka, ktorý potrebuje opravu.

Vyčistené sochy budú následne ošetrené impregnáciou. Zároveň budú označené s uvedením autora a názvu diela.

Mesto Trenčín projektom nadväzuje na občiansku iniciatívu Hlava *****, ktorá v posledných rokoch zmapovala výtvarné a sochárske diela vo verejnom priestore a s mestom spolupracuje na ich oprave.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!