VYHLÁSENIE MESTA TRENČÍN

6. 12. 2021

Na správu o sťahovaní sa festivalu GRAPE na trenčianske letisko vydáva mesto Trenčín nasledujúce vyhlásenie:

Mesto Trenčín si na POHODU zvyklo a POHODA si zvykla na Trenčín. To, že sa mesto Trenčín stalo mestom POHODY je fakt.

V Trenčíne počas tých 24 rokov konania festivalu už vyrástla jedna celá generácia, ktorá je spätá s festivalom POHODA.  Na začiatku leta je mesto de facto “hore nohami” a všetci tu žijeme POHODOU. Sú to nielen služby, infraštruktúra, zdravotníci, hotely a ubytovacie zariadenia, polícia, doprava, taxikári, dobrovoľníci, ale týka sa to doslova celých rodín. A čo je dôležité, vďaka POHODE sme aj súčasťou európskej kultúry a navštevujú nás ľudia a umelci z celého sveta. To všetko dotvára atmosféru a jedinečné čaro festivalu a nášho mesta. 

Získať si tento vzťah s obyvateľmi Trenčína a okolitých obcí, vybudovať si ho, trvalo roky. Stojíme a vždy budeme stáť za festivalom POHODA – v dobrom aj v zlom. Nie je náhoda, že patrí medzi najlepšie v Európe. Sme hrdí, že tu POHODU máme. A sme hrdí aj na nášho rodáka a priateľa Michala Kaščáka a jeho tím, ktorí robia vynikajúce meno Trenčínu a pomáhajú mu v jeho rozvoji. 

Pevne veríme, že dohoda medzi festivalom GRAPE a Ministerstvom obrany SR, resp. Leteckými opravovňami Trenčín ohľadom prenájmu trenčianskeho letiska bude na rok maximálne na dva tak, ako je deklarovaná. Dúfame, že to nebude v duchu hesla: „Najtrvácnejšie riešenia sú tie dočasné.”

Mrzí nás, že sa festival Grape, ktorý si vážime, neudržal na letisku v Piešťanoch alebo si dočasne nenašiel iné pôsobisko, možno aj za cenu menšieho komfortu. Berieme veľmi vážne slová Michala Kaščáka a Ladislava Snopka o tom, že mať na jednom mieste dva žánrovo podobné festivaly môže ublížiť obom. Nezdieľame ani niektoré nadšené reakcie z toho, ako bude dobré pre mesto, že bude mať dva takéto festivaly na jednom mieste. Naopak, obávame sa, že napríklad aj kvôli hluku, už obyvatelia mesta a okolitých obcí nemusia ďalší žánrovo podobný festival prijať až s takým nadšením. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!