Všetko, čo potrebujeme vedieť o recyklácii papiera

5. 11. 2020

Papier je dnešnej dobe aj napriek vyspelým elektronickým technológiám neodmysliteľnou súčasťou života nielen pre školákov či podnikateľov, ale aj pre obalový priemysel. Papier je možné recyklovať 5 až 7-krát. Na to, aby mohol byť recyklovaný, je potrebné ho starostlivo vytriediť.

Papier sa vyrába zhutnením celulózy, ktorá sa získava väčšinou z ihličnatých stromov, ako je smrek či jedľa, ale pri jeho výrobe môžu byť použité aj iné dreviny a materiály ako bavlna alebo konope. Na výrobu jednej tony papiera je potrebné približne 2 až 3 tony dreva, veľké množstvo vody a elektriny.

Papier patrí do skupiny dobre recyklovateľných materiálov, ale nedá sa recyklovať donekonečna, lebo vlákna celulózy sa pri opakovanom recyklovaní skracujú. Poslednou formou recyklácie je napríklad obal na vajíčka a rolka od toaletného papiera.

Papier tvorí približne 14 % hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu z domácností.

Z výsledkov ručného triedenia obsahu čiernych nádob od náhodne vybraných podnikateľských subjektov, ktoré sa v Trenčíne konalo 25. septembra 2020, vyplynulo, že z celkového ich obsahu bolo možné vytriediť približne 60 percent. A z nich bolo v nádobách z administratívnych, maloobchodných prevádzok a prevádzok poskytujúcich rôzne služby 20,8 % nevytriedeného papiera. V nádobách zo stravovacích a reštauračných zariadení to bolo 12,3 %.

Čo patrí do triedeného zberu papiera?

ÁNO: noviny, časopisy, kancelársky papier, zošity, reklamné letáky, plagáty, krabice a kartóny, papierové obaly a podobne.

NIE: väzbové obaly kníh, mokrý, mastný alebo znečistený papier, asfaltový a dechtový papier, použité plienky a hygienické potreby, alobal.

Dôležitým pravidlom je krabice pred vyhodením zložiť na plocho, aby bol ich objem čo najmenší a neobsahoval zbytočne veľa vzduchu. Zostane tak viac miesta pre ďalší odpad. Odvážanie vriec a kontajnerov, ktoré sú správne naplnené, je nielen efektívnejšie, ale aj priateľské k životnému prostrediu.

Papier, ktorý vytriedime, nesmie byť znečistený, mokrý ani mastný.

Aký význam má triedenie papiera?

Triedením papiera šetríme nielen lesy, ale tiež vodné zdroje a energie. Z vytriedeného papiera sa ďalej vyrába novinový papier, zošity, lepenkové krabice, toaletný papier, puzzle, obaly na vajíčka a podobne. Jena tona zberového papiera zachráni 17 stromov.

Čo sa deje s papierom po vytriedení a vyhodení?

Vyzbieraný papier je potrebné ešte dotriediť na jednotlivé druhy, nakoľko sa každý druh papiera inak spracováva. Na triediacej linke sa vytrieďujú jednotlivé druhy papiera a odpadu, ktorý tam nepatrí. Následne sa papier lisuje do balíkov a odváža sa k spracovateľom. Pri recyklácii sa papier namáča, rozvlákňuje, odstraňujú sa z neho lepidlá, spinky a tlačiarenská farba a nakoniec sa suší a lisuje, aby sa z neho mohli vyrobiť nové papierové produkty.

Zdroj: ENVI-PAK, Marius Pedersen, mesto Trenčín

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!