VIDEO: Búrame mýty o kliešťoch

27. 5. 2011

Búrame mýty o kliešťoch je názov projektu a informačných tabúľ, s ktorými sa od 26. mája 2011 môžu stretnúť obyvatelia Trenčína pri prechádzkach v rekreačnej zóne na známom mestskom ostrove. Cieľom celej akcie je upozorniť občanov na fakt, že žijú v kraji s najvyšším potvrdeným počtom ochorení kliešťovou encefalitídou na Slovensku.


Slovenská akadémia vied v spolupráci s mestom Trenčín pripravila sériu panelov, ktoré upozorňujú na výskyt kliešťov a nebezpečenstvo nakazenia sa kliešťovou encefalitídou. Tabule s informáciami odhalila 26. mája 2011 viceprimátorka Trenčín Renata Kaščáková za prítomnosti odborníkov na problematiku kliešťov a kliešťovej encefalitídy doc. MVDr. Branislava Peťka, CSc. z Parazitologického ústavu SAV, epidemiologičky MUDr. Márie Štefkovičovej, PhD., MPH z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne a MUDr. Martina Chrena z infekčného oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trenčíne.


„Trenčiansky kraj je oblasťou s najvyšším výskytom kliešťovej encefalitídy na Slovensku,“ uviedla MUDr. Štefkovičová, riaditeľka RÚVZ Trenčín, ako dôvod, prečo práve krajské mesto Trenčianskeho kraja sa stalo prvým v tomto roku, kde sa tabule osadili. „V roku 2010 sme v Trenčianskom kraji zaznamenali 43 potvrdených prípadov kliešťovej encefalitídy, čo predstavuje 7,18  prípadov na 100 tisíc obyvateľov. Pre porovnanie, celoslovenský priemer je menej ako 1,66  prípadov na 100 tisíc obyvateľov. V posledných rokoch je evidovaný nárast  počtu ochorení  v Trenčianskom kraji a aj na celom Slovensku, napr. v rokoch 2007-2009 bolo v kraji zaznamenaných od 18 do 37 prípadov.“


Jeden z najdôležitejších motívov, prečo sa mesto Trenčín rozhodlo pre spoluprácu pri osadení informačných tabúľ je fakt, že mnohí občania si nedostatočne uvedomujú hrozbu nákazy ochorením a správajú sa v prírode tak, že sa ľahko môžu stať cieľom útoku týchto malých upírov cicajúcich krv. Navyše, o kliešťoch koluje v spoločnosti viacero zavádzajúcich mýtov. O jednom z nich hovorí aj tabuľa, ktorá upozorňuje na to, že kliešte nie sú „stromové“ parazity, ale žijú v tráve a bežne sa vyskytujú aj v mestských parkoch. „Typickým stanovišťom kliešťov sú listnaté a zmiešané lesy a pastviny s krovinatým porastom od nadmorskej výšky 600 metrov, v súčasnosti až do 1200 m n.m. Kliešť nie je len obyvateľom lesov, bežne sa s ním môžeme stretnúť aj v parkoch alebo v záhradách. Na Slovensku sú dve hlavné oblasti výskytu kliešťovej encefalitídy,“ hovorí Doc. Branislav Peťko, riaditeľ  Parazitologického ústavu SAV v Košiciach. „Prvú oblasť predstavuje dolné a stredné Považie a Ponitrie s centrálnou oblasťou v Trenčianskom kraji a v okolí Žiliny, druhou oblasťou je okolie Rožňavy a podvihorlatská oblasť. Izolovane sa vyskytujú aj samostatné, tzv. horské ohniská kliešťovej encefalitídy“


 


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!