V Trenčíne vzniká akadémia Sparty Praha

16. 6. 2006

          Najslávnejší český futbalový klub AC Sparta Praha otvorí futbalovú akadémiu v Trenčíne, ktorá bude predstavovať súčasť už existujúcej akadémie AC Sparta v Prahe. Vo štvrtok 15. júna predstavil spomenutý projekt v bratislavskom Dome novinárov prezident AC Sparta Jozef CHOVANEC spolu s finančným riaditeľom a podpredsedom predstavenstvom klubu Přemyslom BENEŠOM.


          Podnetom k založeniu akadémie na Slovensku boli podobné úspešné modely zahraničných klubov. Nezanedbateľnú úlohu pri tom zohrala aj pozitívna historická skúsenosť Sparty s účinkovaním slovenských futbalistov v jej drese. Na základe úspešnej činnosti pražskej akadémie vznikla myšlienka rozšíriť aktivity zamerané na podchytenie futbalových nádejí z celého Slovenska, pričom ide najmä o výber talentovaných chlapcov pri ich prechode zo základnej na strednú školu.


          Vedenie Sparty rozhodlo, že svoju akadémiu nepričlení k nijakému slovenskému futbalovému klubu. Mládežnícke mužstvo Sparty v Trenčíne bude hrať v slovenských súťažiach (III. liga dorastu) pod názvom Akadémia AC Sparta. Prezidentom akadémie v Trenčíne sa stal bývalý prezident trenčianskeho klubu Pavol Hozlár. Momentálne si buduje skautskú sieť po celom Slovensku, pretože akadémia Sparty sa nezameriava len na nádeje z oblasti Trenčína, ale z územie celého Slovenska.


          „Ide sa o náš prvý krok a dúfam, že sa osvedčí pri výchove budúcich reprezentantov. Rozhodli sme sa v prvom slede našich plánov pre Slovensko, pretože tu nenarazíme na jazykovú bariéru. Trenčín sme vybrali pre seriózny prístup v rokovaniach a zo strategického hľadiska sa nám toto považské mesto javilo ako najvhodnejšie,“ uviedol prezident Sparty J. Chovanec.


Prezident akadémie P. Hozlár: „Chceme mať prehľad nielen o hráčoch vo veľkých mestách, ale dlhodobo chceme sledovať vybrané nádeje a po konzultáciách s rodičmi ponúknuť im účasť vo vzdelávacom systéme Sparty. Lákadlom môže byť kvalitný tréningový systém založený na metodickej spolupráci so Spartou Praha. Dôležitá je aj zdravá väzba s krajskou a mestskou samosprávou. Samozrejme, že sa uskutočnili rokovania aj s trenčianskym prvoligovým klubom AS. Máme predstavu, že ročne sa aspoň jeden hráč z nášho vzdelávacieho systému objaví v A-mužstve Sparty Praha. Ostatní budú mať možnosť hosťovať v slovenských mužstvách. Akadémia však musí byť v prvom rade efektívna, pretože nesie logo špičkového európskeho mužstva. Sparta stále patrí na Slovensku medzi populárne kluby. V Trenčíne v poslednej období vyrástli futbalovo napríklad Hološko, Brezinský, Ďuriš a Ivana. Vybudovaním akadémie nadväzujeme na konferenciu SFZ, ktorá rokovala aj o rozvoji futbalových akadémií do roku 2010.“


          J. Chovanec priblížil filozofiu Sparty v otázke vzdelávania na akadémii: „Práca s mládežou bola donedávna veľmi podceňovaná, ba až znevažovaná. Mužstvá sa orientovali na nákup hotových hráčov. Spoločenský vývoj však posunul riešenie tejto otázky vpred. Máme záujem o systematickú prácu, nielen o nákupy. Filozofiou akadémie Sparty bude hráča vychovať tak, aby jeho srdce bilo pre Spartu, a nie ho hneď ponúknuť na futbalový trh. Pri umiestňovaní akadémie na Slovensko sme vychádzali z historických väzieb. Napríklad Stanislav Griga reprezentuje blízkosť českého a slovenského futbalu.“


          Primátor Trenčína Branislav Celler ocenil budúci možný prínos akadémie Sparty pre mesto: „Trenčín patrí medzi najstaršie futbalové slovenské mestá, preto je založenie akadémie pre nás cťou. Keď som po prvý raz počul o tejto príležitosti, nepripadalo mi to reálne, ale po potvrdení informácie som to začal považovať za príležitosť vybudovať niečo pozitívne pre futbal.“


          V trenčianskej akadémii Sparty by mali pôsobiť trénerskí odborníci „grigovského“ typu, ktorí budú kvalifikovaní, dynamickí a ochotní vzdelávať sa. Medzi prvých vybraných patrí Ján Blaháč z Prievidze. Veľký dôraz sa bude klásť na individuálny prístup k mladým nádejam. „Už na jeseň plánujeme stretnutie českých a slovenských trénerov, pravdepodobne v Olomouci,“ doplnil víziu možnej spolupráce J. Chovanec.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!