V Trenčíne dnes začína festival Artfilm

27. 6. 2008

   BRATISLAVA 27. júna (SITA) – V Trenčíne dnes slávnostne otvoria 16. medzinárodný filmový festival Artfilm Trenčianske Teplice – Trenčín. Na úvod festivalu premietnu belgickú komédiu Moscow, Belgium v réžii Christopha van Rompaeyho. Po úspechu na MFF v Cannes príde film osobne uviesť režisér Christophe van Rompaey a herec Jurgen Delnaet, ktorý si zahral hlavnú úlohu. Súčasťou úvodného ceremoniálu bude odovzdanie ocenenia Zlatá kamera scenáristovi Toninovi Guerrovi a kameramanovi Miroslavovi Ondříčkovi.
   Na Artfilme tento rok ocenia sedem osobností svetovej kinematografie. Zlatú kameru si spolu s Ondříčkom a Guerrom odnesie poľský režisér Krzysztof Zanussi. Cenu Hercova misia odovzdajú na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach egyptskému hercovi Omarovi Sharifovi, talianskej herečke Chiare Caselli, nórskej herečke Liv Ullmann a slovenskému hercovi Ivanovi Palúchovi.
   Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na 105 celovečerných filmov a 80 krátkych snímok. V hlavnej súťaži uvedú 14 filmov, ktoré už zožali úspech v zahraničí. Medzinárodná súťaž hraných filmov reprezentuje to najzaujímavejšie, čo vlani nakrútili mladí filmári. Víťaz získa vynovenú sošku Modrého anjela a finančnú prémiu 15-tisíc eur (v prepočte približne 460-tisíc korún). Z MFF Cannes prídu do Trenčianskych Teplíc a Trenčína súťažiť filmy Delta (Maďarsko) a Tulpan (Rusko, Kazachstan). O Modrého anjela budú bojovať i snímky Je ťažké byť dobrý (Bosna a Hercegovina) a Nič osobné (Rusko). Organizátorom sa podarilo do súťaže získať i tri filmy z festivalu v Rotterdame, a to Kvet vo vrecku (Malajzia), Odíď v pokoji, Jamil (Dánsko) a Nádherné mesto (Thajsko). V hlavnej súťaži ďalej uvedú filmy Kráľ pingpongu (Švédsko), Nedokončené príbehy (Irán), Fujian Blue (Čína), Čo s takými priateľmi (Belgicko), Ballast (USA), Učebnica (Turecko) a Wolfsbergen (Holandsko).
   V Súťaži krátkych filmov bude mať zastúpenie aj Slovensko. Svoj film Letné hry predstaví mladý režisér Marián Tutoky a režisérka Ivana Šebestová bude súťažiť s animovanou snímkou Štyri. Treťou súťažnou sekciou je Panoráma východu, ktorá prináša celovečerné hrané filmy zo strednej a východnej Európy. Súťažiť bude jedenásť snímok ako Shultes (Rusko), Vlk (Maďarsko), Som z Titov Veles (Macedónsko), L ako láska (Slovinsko), Kenedi sa žení (Srbsko) či Las meninas (Ukrajina).
   V sekcii dokumentárnych filmov premietnu úspešnú snímku Juraja Lehotského Slepé lásky, ktorá si odniesla z MFF v Cannes ocenenie CICAE. Slovenskú dokumentárnu tvorbu bude reprezentovať i Peter Begányi s filmom Ja som bulvár a Lubomír Dohnál so snímkou Sklenené obrazy Palo Macho.
   Na Artfilme dostanú priestor i dve špeciálne sekcie, a to Filmy fondu Huberta Balsa a Nový čínsky film. Medzi informatívne sekcie patrí i Panoráma, ktorá reflektuje svetovú kinematografiu. Nesúťažná prehliadka Yin and Young ponúkne výber študentských filmov zo Slovenska a Česka. Novinkou je, že tento rok budú môcť študentské filmy našich tvorcov súťažiť v medzinárodnej súťaži krátkych filmov. Divácky atraktívna je sekcia Late Night Show, ktorá ponúka provokatívne a extravagantné snímky.
   Výnimočnou prehliadkou sú Zvláštne uvedenia starších i celkom nových filmov. Návštevníci sa môžu tešiť na nový film Andrzeja Wajdu Katyň (2007), legendárny Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klosa, dokument Ladislav Chudík (2008) a dokument Shine A Light (2008) Martina Scorseseho.
   Súčasťou festivalu je i bohatý sprievodný program. Na trenčianskom námestí sa uskutočnia dva veľké open-air koncerty kapiel Čechomor a Monkey Bussines. Ďalšími centrami spoločenského a zábavného festivalového života bude STEPS Club v Trenčíne, kde budú hrať poprední dídžeji a Festivalová kaviareň Kúpeľná dvorana, kde bude sériu koncertov každý večer naživo uvádzať hudobník Oskar Rózsa.


Copyright © SITA 2008


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ  SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.


 


 


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!