V Archívnom okienku o vzniku pasáže Zlatá Fatima

30. 5. 2023

Najnovší príspevok Archívneho okienka sa venuje obdobiu v histórii nášho mesta, kedy ho často sužovali ničivé požiare. Čo mali spoločné s novým prístupom na Mierové námestie? Ako sa volal hotel, ktorý bol pre tento nový prístup prebúraný?

 

V nákupnom centre, do ktorého sa vchádzalo pasážou Zlatá Fatima, si ľudia mohli kúpiť zlaté šperky, porcelán, knihy či textil. Obchodníci vyzývali obyvateľov mesta najmä pred Vianocami, aby necestovali za nákupmi do Viedne, Budapešti či Prešporku, ale aby nakupovali u nich, lebo tam nájdu všetko, čo potrebujú a ešte aj ušetria na ceste.

Archívne okienko spomína aj investície mesta do pasáže a spoločenskú sálu s luxusnými benátskymi zrkadlami, aj vznik kina v týchto priestoroch. 

Ak vás zaujíma história nášho mesta, prečítajte si celý príspevok s názvom Čo mal vznik pasáže Zlatá Fatima spoločné s požiarom?

Archívne okienko pripravuje Štátny archív v Trenčíne. Texty sú doplnené o vzácne historické dokumenty a artefakty, ktoré sa v trenčianskom archíve nachádzajú.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!