Únia nevidiacich ponúka kvalitnejšie služby vo vynovených priestoroch

12. 4. 2010

Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska sídli od začiatku tohto roka v nových priestoroch na Jilemnického ulici 2 v budove bývalého Slovakotexu. V piatok 9. apríla sa tu uskutočnil deň otvorených dverí, ktorý si nenechali ujsť desiatky záujemcov.


V pestrej ponuke dňa otvorených dverí nechýbali odborné prednášky o odstraňovaní bariér, výstava kompenzačných a optických pomôcok či praktické ukážky výcviku vodiacich psov. Návštevníci mali navyše možnosť vyskúšať, aké náročné je zvládnuť bežné činnosti, keď chýba zrak. S klapkami na očiach a bielou paličkou v ruke viacerí neisto kráčali po chodbe, hoci pohyb a orientáciu v priestore im uľahčovali vodiace línie na podlahe.


Práve výrazné vodiace línie  spoľahlivo všetkých zavedú z prízemia na prvé poschodie budovy, kde od januára krajské stredisko únie pôsobí. Jeho vedúca Silvia Ondrejičková netají spokojnosť s novým zázemím: „Našim klientom z celého Trenčianskeho kraja môžeme ponúknuť kvalitnejšie služby hneď v piatich miestnostiach. Jednou z nich je aj kuchynka, kde záujemcovia nadobudnú praktické zručnosti,“ vysvetlila.  Zárubne dverí a steny všetkých miestností sú vymaľované na žlto-modro, pretože takéto farebné spektrum vnímajú zrakovo postihnutí najlepšie.


Na prezentácii potrieb zrakovo postihnutých pri zabezpečení ich mobility v priestore, konkrétne využívanie navigácie na  priechodoch pre chodcov, sa zúčastnil aj predseda Komisie dopravy, životného prostredia a investícií Jozef Mertan. Podľa jeho slov mesto musí aj v budúcnosti viac dbať na to, aby všetky nové projekty spĺňali aj kritériá potrebné pre zrakovo postihnutých. „V rámci Komisie dopravy, životného prostredia a investícií by som rád pripravil  v spolupráci s novým centrom podobnú prezentáciu pre všetkých členov, aby sa aj oni oboznámili s potrebami hendikepovaných občanov týmto veľmi názorným spôsobom,“ zhodnotil akciu J. Mertan.


Dva dni v týždni pomáhajú pracovníci krajského strediska záujemcom v centrále, po zvyšok týždňa poskytujú odbornú pomoc v teréne. „Priestorovú orientáciu použitím bielej paličky učíme klientov priamo v lokalite ich bydliska, kde sa budú pohybovať denne. Vyučovať ich na miestach, kam zájdu zriedka alebo vôbec, by nemalo význam,“ objasnila Ondrejičková.


Piatkové podujatie si nenechal ujsť ani trenčiansky primátor Branislav Celler. „V uplynulých rokoch sa podarilo v meste odstrániť niektoré bariéry, nie však všetky, a preto treba v trende odstraňovania prekážok pokračovať,“ zdôraznil primátor a pripomenul, že štandardy pre zrakovo postihnutých spĺňa napríklad aj mestská webstránka. 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!