Umelá tráva s dvomi hviezdičkami na Mestskom štadióne v Trenčíne

31. 8. 2005

          Kongres UEFA schválil v apríli v estónskom Talline možnosť hrať od sezóny 2005 – 2006 majstrovské, medzinárodné a pohárové stretnutia vo futbale na umelej tráve. Tak vznikla myšlienka zrealizovať projekt s umelou trávou v Trenčíne priamo na mestskom štadióne. Prvé ihrisko s umelou trávou na Slovensku s certifikátom FIFA slávnostne otvoria dnes pred stretnutím II. kola Slovenského pohára AS Trenčín – Dukla Banská Bystrica.


          Je to pilotný projekt nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Predstavitelia klubu AS Trenčín sú si vedomí určitého rizika, no na druhej strane odbremení ich to od problémov, ktoré ich sprevádzali počas celej sezóny, ale hlavne v zimnom období, pri údržbe hracej plochy. Veľké plus vidia v tom aj preto, že trénovať a hrať tu budú aj mládežnícke družstvá.


          Pre klub to prinesie zlepšenie tréningových podmienok, stabilitu kvality hracej plochy a ušetrenie finančných prostriedkov na pravidelnú údržby trávy, nevyhnutnú minimálne štyrikrát do roka, ktorá odčerpávala z klubovej pokladne 800 000 Sk ročne.


          Podľa stanovených podmienok FIFA a UEFA umelý trávnik spĺňa parametre rebríčka FIFA s dvomi hviezdičkami, čo je to najvyššie hodnotenie, aké môže z hľadiska kvality byť. Celková investícia je 26,8 mil. Sk. Začiatok zemných prác a príprava drenážneho, polievacieho a pružného podkladu trval od 18. júla štrnásť dní, nasledujúci týždeň patril pokladaniu umelého trávnika, záver prác tvorilo spevnenie trávnika kremičitým pieskom a gumovým granulátom. Tešiť sa môžu aj trenčianski fanúšikovia, trávnik bude dvojfarebný a vizuálne zlepší prostredie štadióna.


          Generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček je presvedčený, že hráči sa už nebudú môcť vyhovárať na odskok lopty či hrboľatý terén a v kopačkách s lisovanými štupľami sa zvýši aj ich bezpečnosť. Trávnik má predpísaný  útlm, pružnosť, točivosť a vkĺzačky  sú na ňom bezpečné, kožu nespáli.


          Na slávnostnom otvorení novej hracej plochy nebudú chýbať ani predstavitelia Mesta Trenčín na čele s primátorom Branislavom Cellerom. Samospráva je ako majiteľ štadióna investorom celej akcie.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!