Účastníkov sympózia ORA ET ARS SKALKA 2018 prijal primátor mesta

19. 6. 2018

V pondelok 18. júna 2018 sa začal v Trenčíne 11. ročník Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS SKALKA 2018. Umelcov na pôde mesta prijal primátor Richard Rybníček.

Umelci z Poľska, Čiech a Slovenska budú svoje diela tvoriť v areáli Malej a Veľkej Skalky a v priestoroch bývalej školy pod rímsko-katolíckou farou v Skalke nad Váhom do soboty 23. júna 2018.

Vo výtvarnej sekcii sa tento rok zúčastňujú Jaroslaw Kweclich a Tadeusz Kosela z Częstochowej, Danuše Markovová z Ostravy, Iva Jarošová-Štrbová z Bratislavy, Daniela Krajčová zo Žiliny,  Eva Kulhánková z Trenčína, Jozef Matuška a Pavol Rusko z Ružomberka, Dominik Monček z obce Pruské, Andrea Spišiaková zo Sabinova, Radka Šidlová z Dolnej Breznice a Jozef Vydrnák z Dubnice nad Váhom, ktorý je koordinátorom sekcie.

Literárnu sekciu vedie Rudolf Dobiáš z Trenčianskej Teplej. Účastníkmi sú Lydie Romanská z Ostravy, Anton Baláž z obce Hrašné, Ľubomíra Miháliková z Modry, Vladimíra Teslíková z Prievidze a ako hostia Ján Turan z Bratislavy a Viliam Turčány zo Šelpíc.

„Sympózium je vždy veľmi výnimočná udalosť pre mesto Trenčín,“ povedal na prijatí v obradnej sieni Mestského úradu umelcom Richard Rybníček. ORA ET ARS Skalka je podľa neho pevnou súčasťou kultúrneho kalendára mesta a už aj pevnou súčasťou histórie Trenčína. V príhovore zdôraznil hodnotu umeleckých diel, ktoré na sympóziu už jedenásť rokov vznikajú a zaželal jeho tohtoročným účastníkom veľa tvorivých síl a inšpirácie.

prijatie ora et ars

Súčasťou sympózia je po ôsmykrát aj Kultúrno-historický seminár OKNO, tento rok s témou OKNO do histórie pozorovania hviezd. Konal sa v utorok 19. júna v Kongresovej sále Trenčianskeho samosprávneho kraja v dopoludňajších hodinách s pokračovaním nočného pozorovania oblohy v Astronomickej pozorovateľni prof. Alojza Cvacha na budove Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne.

V stredu 20. júna sa o 11.00 hodine uskutoční ďalšie zo sprievodných sympoziálnych podujatí – Stretnutie s literátmi a autorské čítanie poézie Rudolfa Dobiáša a účastníkov literárnej sekcie sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2018 v spoločenskej miestnosti Verejnej knižnice Michala Rešetku na Hasičskej ulici.

Ukončenie sympózia s prvou prezentáciou diel vytvorených na sympóziu a autorským čítaním účastníkov literárnej sekcie s hudobným hosťom Petrom Janků je naplánované na sobotu 23. júna o 17.00 v Kultúrnom dome v Skalke nad Váhom.

Slávnostná vernisáž s prezentáciou výtvarných a literárnych diel vytvorených na sympóziu sa uskutoční 21. júla 2018 o 15.00 v areáli kláštora na Veľkej Skalke.

Hlavným organizátorom 11. ročníka sympózia je Mesto Trenčín. Spoluorganizátormi sú Trenčiansky samosprávny kraj, Trenčianske osvetové stredisko, Farský úrad Skalka nad Váhom, Beňadik, n. f.  a T-VIA, o. z.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!