Trenčín získal za web dve najväčšie ceny

14. 11. 2019

Na vyhlásení výsledkov 16. ročníka súťaže ZlatyErb.sk sa počas medzinárodného kongresu ITAPA 13. novembra 2019 v Bratislave spomínalo mesto Trenčín hneď dvakrát. Mestský web totiž získal celkové víťazstvo i hlavnú cenu Grand Prix eSlovensko. Práve webstránka Trenčína mala najvyššie hodnotenie zo všetkých kategórií a je nominovaná na medzinárodnú súťaž EuroCrest Award, ktorú vyhlasuje české Združenie Zlatý erb.

Súťaž ZlatyErb.sk každoročne vyhlasuje Únia miest Slovenska a eSlovensko spoločne so Združením informatikov samospráv Slovenska a Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Hlavným cieľom súťaže ZlatyErb.sk je podporiť informatizáciu slovenských samospráv, oceniť výnimočné projekty a ohodnotiť snahu zástupcov samospráv efektívne a transparentne využívať informačno-komunikačné technológie a tým zvyšovať kvalitu služieb pre občanov.

Porota hodnotila test reakcie na žiadosť o poskytnutie informácií, povinne zverejňované informácie, odporúčané informácie na zverejnenie,  informácie v oblasti cestovného ruchu, ovládanie webu, navigácia a grafické spracovanie stránky, prehľadnosť, bezbariérovú prístupnosť, pomocné služby, technickú správnosť.

Ceny ZlatyErb.sk 2019 odovzdával podpredseda NR SR Martin Klus, člen Prezídia Únie miest Slovenska Marek Hattas a Miro Drobný, režisér filmu Kto je ďalší?.

Obe ocenenia pre Trenčín prevzal viceprimátor Patrik Žák: „Máme z toho radosť. Vďaka patrí všetkým, ktorí na webe publikujú informácie. Vďaka za viaceré skvelé návrhy smerujúce k úpravám webu tak, aby bol zrozumiteľný, aktuálny a aby vyhovoval čo najviac užívateľom.“

Návštevnosť webu mesta Trenčín

V období od 15.11.2018 do 14.11.2019 zaznamenal 293 794 návštevníkov, 810 611 návštev. Mesačne ide od 25 000 do 40 000 užívateľov, denne od 1000 do 2000 užívateľov:

  • 45% z počítačov
  • 50% z mobilov
  • 5% z tabletov

Priemerne sa na webe zdržia 1 minútu a 47 sekúnd.

Podstránkou mestského webu je aj VISIT.TRENCIN.SK. Venuje sa kultúre a turizmu. V období od 15.11.2018 do 14.11.2019 ju „navštívilo“ 150 168 ľudí (234 817 návštev). Zobrazili 392 672 stránok. Denne ide od 500 do 1600 užívateľov, mesačne od 10 000 do 20 000 užívateľov:

  • 37% z počítačov
  • 59% z mobilov
  • 4% z tabletov

Na stránke zotrvajú priemerne 1 minútu 16 sekúnd.

Ako vznikol aktuálny web

Mesto Trenčín začalo svoju dnešnú webstránku pripravovať v roku 2016. Technické riešenie pôvodného webu už nedokázalo integrovať nové trendy v informačných technológiách. Mesto potrebovalo novú stránku, ktorá bude moderná, modulárna, prehľadná a logicky členená s prihliadnutím na rôznorodosť návštevníkov a ich požiadaviek.

Jednou z hlavných podmienok bolo využiť otvorené technologické riešenie portálu (open source) na zabránenie licenčnej závislosti od konkrétneho dodávateľského subjektu, čo v budúcnosti umožní pružne reagovať na nové požiadavky na portál samosprávy.

Cieľom bolo uľahčiť a zjednodušiť prístup občanov ku informáciám mesta, ktoré potrebujú alebo ktoré ich zaujímajú. Zároveň však bolo prioritou zabezpečiť komfortnú a jednoduchú prácu pre adminov – pracovníkov úradu. Vyhláseniu obstarávania predchádzala obsiahla príprava súťažných podkladov v spolupráci s občianskym združením Slovensko.Digital. Odborníci z IT komunity mali možnosť ich niekoľkokrát pripomienkovať na verejnej diskusnej platforme.

„Odvážny prístup mesta a férové obstarávanie viedli k skvelému výsledku, z čoho máme, samozrejme, radosť a môžete byť vzorom pre zvyšok štátnych IT tendrov. Vážime si, že sme sa ako Slovensko.Digital mohli na tomto úspechu podieľať,“ povedal vtedy výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Ján Hargaš.

Proces obstarávania bol nastavený tak, že o výsledku obstarávania nerozhodovala len cena zistená prieskumom trhu, ale vyššiu prioritu mala kvalita technického riešenia, používateľsky jednoduché spracovanie a dizajn.

Novú webovú stránku mesta Trenčín vytvorila spoločnosť InQool a.s. z Brna.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!