Trenčín venoval Novembru ´89 tichú spomienku

18. 11. 2020

Pokojne a s úctou poďakovali za slobodu v utorok 17. novembra 2020 aj zástupcovia mesta Trenčín. Pri Pamätníku obetiam komunizmu na Námestí sv. Anny položili vence, zažali sviečky a poklonili sa všetkým ľuďom, ktorých režim zavraždil v šialených stalinských procesoch, pri úteku cez hranice, ľuďom, ktorým zničil životy pre vieru, vymyslené obvinenia či zopár neopatrných slov.

„Už je to 31 rokov,“ zaspomínal si organizátor Novembra 89 v Trenčíne Juraj Konečný. „V tom období už bývalá komunistická vláda mlela z posledných síl a v podstate v celej Európe, v bývalom východnom bloku, už krachovali tieto totalitné systémy, takže bolo treba trošku zatriasť aj tu na Slovensku a, samozrejme, aj v Čechách, teda v bývalom Československu, čo sa nám v tom období podarilo. Aj keď nebolo to dokonale zvládnuté, táto revolúcia – lebo, čo vidíme aj dnes, že nepodarilo sa nám všetky tie ideály splniť, ktoré sme si vtedy hovorili, že to bude sloboda, demokracia, rovnosť a príležitosť pre všetkých – bohužiaľ sa to nepodarilo. Takže dnes, keď si na to spomíname, je to veľmi významné obdobie, ale, žiaľ, nie všetko sa nám podarilo naplniť.“

Podľa primátora mesta Richarda Rybníčka cesta, na ktorú sme sa vydali pred 31 rokmi a z ktorej nesmieme už zísť, má obrovský zmysel. „Pre nás, čo sme tu, aj pre tých, čo prídu po nás. Som veľmi hrdý na to, že aj naše mesto nechalo obrovskú stopu v boji za slobodu. Aj dnes sme dokázali, že Trenčín je výnimočné mesto slušných a slobodných ľudí,“ vyjadril sa primátor na sociálnej sieti po tom, ako v tichosti položil veniec pri pamätníku spolu s Jurajom Konečným a Emilom Sedlačkom, protagonistom protestov proti okupácií Československa a bojovníkom za slobodu v auguste 68 v Trenčíne.

Pamätník obetiam komunizmu na Námestí sv. Anny je dielom akademického sochára Igora Mosného. Nainštalovaný je na mieste kríženia dvoch komunikačných osí, na rázcestí, ktoré vyvoláva v človeku možnosť slobodnej voľby. Slobodu zdôrazňujú štyri voľne stojace piliere spravodlivosti, ktoré medzi sebou chránia bronzovú reliéfnu dosku s vynárajúcimi sa tvárami obetí.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!