Trenčín medzi mestami s najvyššou úrovňou rozvoja

6. 11. 2013

Za posledných päť rokov je Trenčín tretím najrozvinutejším mestom na Slovensku. Vyplýva to zo štúdie rozvoja slovenských miest a krajov, ktorú spracovali experti z Ekonomickej univerzity v Bratislave.


Štúdia hodnotila rozvoj miest v troch dimenziách – v ekonomickej, sociálnej a zaoberala sa infraštruktúrou a verejnými službami. Trenčín skončil za Bratislavou a Žilinou tretí s indexom rozvoja na úrovni 60,32. Za ním nasledovali mestá Košice a Banská Bystrica.V hodnotení tempa rozvoja sa podľa štúdie Trenčín umiestnil na štrnástom mieste. Jedným z dôvodov horšieho postavenia je jeho vysoké dlhové zaťaženie na konci roku 2010 a s tým súvisiaca priorita nového vedenia mesta konsolidovať financie mesta a odvrátiť riziko ozdravného režimu a nútenej správy, čo sa úspešne podarilo.


Po troch rokoch sa dlh znížil o takmer 50 percent. Preto sa už v roku 2013 Mesto Trenčín sústredilo aj na postupný rozvoj mesta prioritne v sociálnej oblasti, v oblasti dopravnej a školskej infraštruktúry. 


V sociálnej oblasti patrí podľa štúdie Trenčínu tretie miesto. Môže za to predovšetkým nízky podiel dlhodobo nezamestnaných (tretia najlepšia hodnota),ako aj vysoká miera participácie, kde sa Trenčín umiestnil na vrchole rebríčka.


Výsledky 1. ročníka unikátnej štúdie predstavil autor projektu spoločnosť MasterCard 30. októbra 2013 v Bratislave. Ocenenie za mesto Trenčín prevzal prednosta Mestského úradu Jaroslav Pagáč.


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!