Trenčín je pred bankrotom, primátor sa stretne s občanmi mesta

10. 4. 2011

V súvislosti so sto dňami primátora v úrade a výsledkami auditov, ktoré rozklad mestských financií a príčiny tohto stavu ukázali v plnej nahote, Richard Rybníček zvolal na utorok 12. apríla o 18.00 hod. stretnutie s obyvateľmi v športovej hale na Sihoti. V nej primátor ľuďom predstaví stav mestských financií, ako aj možné riešenia.


Ako ozdraviť mesto? Za normálnych okolností je to otázka pre úzky okruh komunálnych politikov, ekonómov, podnikateľov, prípadne občianskych aktivistov. Katastrofálna situácia mestskej pokladnice spôsobila, že ozdravný režim mesta sa dotkne každého občana nášho mesta.


Trenčín je v situácii, keď skutočne hrozí, že sa na jeseň prestanú odvážať smeti, pretože nie sú na to peniaze. A v tejto situácii mesto rokuje s kultúrnymi a športovými inštitúciami o dotácii na tento rok. Trenčín má kultúrne strediská a domy dôchodcov v každom kúte mesta, športové kluby počítajú s podporou na ich činnosť vo forme dotácií a mesto peniaze jednoducho nemá.


„Začali sme u seba, potrebnou reštrukturalizáciou úradu a chystaným prepúšťaním úradníkov. Tiež elektronickými aukciami a drastickým znížením výdavkov aj mojej kancelárie. To však zďaleka nestačí,“ povedal primátor mesta Richard Rybníček.


Mestu denne hrozí pád do nútenej správy. V skratke to znamená, že mesto schváli prísne reštrikčný rozpočet a finančné prostriedky môže používať len s predchádzajúcim písomným súhlasom núteného správcu, ktorého zo zákona menuje ministerstvo financií. Jedným z dôsledkov je, že mesto nemôže poskytnúť akékoľvek dotácie. V najhoršom prípade by to znamenalo obmedzenie činnosti kultúrnych a športových stánkov, menej svietenia a starostlivosti o ulice a zeleň.


„Urobíme všetko preto, aby sme tento stav odvrátili. Veľmi rád by som občanom vysvetlil, v akej zložitej situácii sa mesto nachádza, potrebujem im vysvetliť kroky, ktoré pripravujeme. Aj napriek tomu, že mesto je vo vážnej finančnej kríze, je tu aj príležitosť dokázať, že sa nám podarí mesto ozdraviť. Možno sa budeme musieť na čas uskromniť, ale skutočnosť je taká, že mesto dnes na mnohé činnosti, ktoré dlhoročne poskytovalo, jednoducho nemá. Pokiaľ nezreštrukturalizujeme dlhy mesta, ktoré sú astronomické, mesto sa nepohne ani o krok,“ dodal Rybníček.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!