Trenčín bude na kontrolu parkovania používať inteligentné monitorovacie vozidlo

10. 1. 2019

V priaznivých poveternostných podmienkach dokáže skontrolovať za hodinu približne tisícku vozidiel. Viacnásobne tak zefektívni prácu mestskej polície pri kontrole regulovaného parkovania.

Vozidlo CamCar odovzdali mestu vo štvrtok 10. januára 2019 zástupcovia spoločnosti FT Technologies a.s., ktorá dodala technológiu využívajúcu umelú inteligenciu.

„Trenčín vnímame mnohých ohľadoch ako jednotku,“ povedal Daniel Bednařík, predseda predstavenstva FT Technologies a.s. Olomouc. „Do Trenčína sa chodia pozerať mnohé mestá z Čiech i Slovenska práve na unikátny spôsob riešenia parkovania a následných krokov. Technológia CamCar je prvou implementáciou na Slovensku.“

Bielu Toyotu Yaris hybrid so šiestimi kamerami na streche môžu Trenčania vidieť v zónach s regulovaným parkovaním už v týchto dňoch. Danú lokalitu prejde vždy dvakrát, nasnímané evidenčné čísla porovná s databázami a vyhodnotí podozrivé vozidlá. Upozorní mestskú políciu, ktorá už nemusí fyzicky preverovať všetky vozidlá na parkovisku, ale môže sa venovať iba konkrétnym autám.

Doteraz sme dokázali skontrolovať a vyriešiť približne 630 vozidiel za deň,“ povedal Peter Sedláček, poverený vedením Mestskej polície Trenčín. „Auto v teréne dokáže skontrolovať približne tisíc vozidiel za hodinu. Hliadka bude potom vyhodnocovať iba priestupky, ktoré CamCar vygeneruje.“

Systém je priamo napojený na mestskú políciu, je jednoduchý a intuitívny. Podozrenia na priestupky uvidia mestskí policajti priamo na mape a pôjdu iba na miesta, ktoré im systém ukáže. Viacnásobne to zefektívni ich prácu pri kontrole regulovaného parkovania.  

„Samotné vozidlo Toyota Yaris vyšlo mesto na približne 16 tisíc eur,“  informoval viceprimátor mesta Patrik Žák. „Technológia vychádza na necelých 30 tisíc eur a mesačné prevádzkové náklady na jej servis budú 618 eur. Plánujeme rozširovať reguláciu parkovania zo súčasných 4 400 miest na približne 8 800 a s tým by sme mali zvyšovať aj počet policajtov na kontrolu. Vďaka využitiu CamCar budeme potrebovať menej ľudí na pokračovanie regulácie statickej dopravy. Ide nám najmä o ochranu Trenčanov, ktorí si kúpili parkovacie karty, aby mali parkovacie plochy pre svoje užívanie.“

Príjem priamo do rozpočtu mesta bol od začiatku regulácie parkovania na jar roku 2017 do dnes približne 1,5 milióna eur. Za ten istý čas mesto investovali do prevádzky a rozširovania parkovacích plôch približne 4 milióny eur. V tomto roku mesto plánuje pokračovať v budovaní nových parkovacích miest za viac ako 2 milióny eur.

V trenčianskom okrese stúpol medziročne počet nových registrovaných áut o 4 percentá. Je to približne 1700 vozidiel čo len potvrdzuje trend narastajúcej automobilovej dopravy a potrebu starostlivo sa venovať statickej doprave.

Vozidlo CamCar bude mať pre mesto veľký význam aj z hľadiska zberu štatistických údajov. „Vozidlo bude zberať anonymizované dáta o parkovacích plochách v meste. Vďaka nim budeme môcť vyhodnocovať ako systém funguje a čo treba zlepšiť. To, čo by sme teraz museli robiť pracne ručne s našimi zamestnancami, alebo si objednávať externe, spraví toto vozidlo svojou bežnou prevádzkou.“ vysvetlil P. Žák.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!