Trenčiansky hlinený dukát je v obehu

24. 2. 2023

Oslovil vás človek na ulici s prosbou o peniaze na jedlo? Už nemusíte váhať s pomocou. Darujte mu symbolické platidlo – Trenčiansky hlinený dukát. V spolupracujúcich gastroprevádzkach ho za jedlo vymení.

Mesto Trenčín sa pridalo na prelome februára a marca k overenému projektu s názvom Hlinený dukát, ktorý už funguje v meste Trnava, kde boli jeho priekopníkmi, ale aj v meste Nitra, Žilina, Hlohovec, Piešťany či v Novom Meste nad Váhom. 

V Trenčíne ho realizujeme v spolupráci s Diecéznou charitou Nitra a Centrom pre rodinu Trenčín. Aj v našom meste si vďaka tejto spolupráci už môžete kúpiť za 1 euro jeden hlinený dukát a cielene ním pomôcť núdznemu človeku.

Snáď každý z nás zažil situáciu na ulici, keď k vám z nenazdajky pristúpi človek bez domova a pýta si peniaze. Pri úprimnej ochote obdarovať núdzneho človeka sa vyskytne aj pochybnosť a prebieha vnútorná dilema, či nebudú darované peniaze zneužité na kúpu alkoholu namiesto sýteho jedla. Práve hlinený dukát je východiskom z tejto dilemy. Ide o alternatívne platidlo, ktoré sa nedá zneužiť na kúpu alkoholu či iných návykových látok a ponúka obdarovanému účinnú pomoc,“ povedal Patrik Čech, vedúci Útvaru sociálnych vecí MsÚ Trenčín.

Za dukát dostane človek možnosť prenocovať v teplej posteli v mestskej nocľahárni, dukát môže vymeniť za opratie ošatenia, potravinový balíček alebo za občerstvenie v spolupracujúcich prevádzkach.

Jedlo bude za dukáty dostupné v Reštaurácii u Janky na Palackého ulici, v Kebabizni na Sládkovičovej ulici, v blízkosti železničnej stanice v stánku Fast Food Expres a v pekárstve TimiPek na Braneckého ulici.

Trenčiansky hlinený dukát kúpite buď v troch automatoch (na Nám. sv. Anny, ul. Sládkovičovej a 1. mája) alebo prostredníctvom pokladničiek v Centre pre rodinu na Farskej ulice, vo Farskom kostole na Mariánskom námestí alebo priamo v Reštaurácii u Janky na Palackého ulici.   

Benefit symbolického platidla je nielen vo výmene za jedlo alebo praktické služby. Núdzny sa dostane do kontaktu so sociálnym pracovníkom, ktorý mu poskytne odborné sociálne poradenstvo a pomoc pri riešení zložitej životnej situácie. Taktiež projekt prispeje k boju proti organizovanému vykorisťovaniu v podobe núteného žobrania.

Hlinené dukáty vyrábajú klienti Sociálnych služieb mesta Trenčín.

Na jednej strane je mestský symbol baránka, na druhej znak Diecéznej charity Nitra. Nakoľko pomáhať biednym máme zakódované v našom srdci, tak spoločne pomáhajme, ale zmysluplne. “Tento projekt umožňuje, aby naša pomoc bola adresná. Vieme, že za dukát alebo dukáty dostane človek bez domova jedlo, nocľah a služby, ktoré majú zmysel. Zároveň je isté, že za dukát sa človek v núdzi nedostane k alkoholu a teda touto pomocou neprispievame  častokrát k začarovanému kruhu rôznych závislostí,” doplnil primátor Richard Rybníček.

 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!