Spomienka na tých, ktorí sa nám nevrátili domov

16. 10. 2019

Trenčín a jeho obyvatelia budú vo štvrtok 17. októbra 2019 spomínať na obete holokaustu, obete fašizmu.

„Ich mená budú znieť vo štvrtok 17. októbra od 8.00 do 14.00 h a od 19.00 do 20.00 h v centre mesta cez reproduktory, ktoré sú súčasťou verejného osvetlenia na Mierovom námestí. Budú to mená tých, ktorých z Trenčína deportovali do koncentračných táborov, tých, ktorých umučili a zabili na trenčianskej Brezine. Takýmto spôsobom si uctíme všetkých ľudí, ktorí položili svoj život za slobodu a ktorí sa nám nevrátili domov. Naša spomienka je zároveň vyjadrením, že si ľudí, ktorí zomreli, vážime,“ uviedol primátor Trenčína Richard Rybníček.

Mená obetí načítal slovenský prozaik, básnik, dramatik, scenárista a textár Silvester Lavrík. „Chcem mu aj touto cestou veľmi pekne poďakovať. Je veľmi symbolické, že práve tento vzácny muž načítal tých 1 639 mien,“ povedal R. Rybníček.

V rokoch 1942 – 1945 boli z Trenčína deportovaní židovskí obyvatelia do Poľska a Nemecka, stali sa obeťami holokaustu. Mnohých ďalších zastrelili v Nemeckej a Kremničke. Spolu šlo o 1 570 občanov.

Ďalšími obeťami fašizmu boli i ľudia, ktorých v posledných mesiacoch druhej svetovej vojny umučili a zabili na trenčianskej Brezine. Od 25. októbra 1944 do 3. apríla 1945 odviedli z väznice Krajského súdu v Trenčíne do lesa na Brezine 69 osôb – civilov, domácich aj zahraničných vojakov a partizánov – ktorých v lese beštiálne povraždili a zahrabali do niekoľkých hrobov. Po oslobodení Trenčína bolo na trenčianskej Brezine v lokalite Dušova dolina, Vápenice a Široké objavených a exhumovaných 7 hrobov, v ktorých bolo 69 obetí, z toho 65 mužov a 4 ženy. Všetci boli bosí, nahí alebo len nepatrne oblečení a ich telá niesli stopy po mučení. Boli v takom stave, že 26 z nich sa nepodarilo identifikovať.

Vo štvrtok 17. októbra sa majú v Trenčíne konať dve verejné zhromaždenia – zhromaždenie strany Kotleba ĽSNS a občianska iniciatíva Pochod proti fašizmu. „Chcem poprosiť všetkých, aj jedných, aj druhých, aby boli pokojní a nedali priestor zbytočným vášňam a emóciám, aby sa správali, čo najslušnejšie. Zároveň ich prosím a trochu aj vyzývam, aby si ľudia v úvode oboch zhromaždení minútou ticha uctili obete, ktorých mená budeme v ten deň čítať,“ doplnil primátor.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!