SNP je súčasťou svetovej histórie

28. 8. 2013

Pri príležitosti 69.výročia Slovenského národného povstania sa 28.augusta pri Pamätníku umučených na Brezine konala spomienková slávnosť, počas ktorej bolo možné opäť vnímať odkaz jednej z najvýznamnejších historických udalostí, význam slobody a precítiť úctu k tým, čo sa obetovali.


Počas smútočného chorálu položili vence a kytice kvetov k pamätníku priami účastníci SNP, potomkovia tých, ktorí v povstaní zahynuli, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, zástupcovia ozbrojených síl i zväzu protifašistických bojovníkov, ale i niekoľko občanov mesta.


Vyjadriť vďaku účastníkom bojov v povstaní za ich obetu prišiel i primátor Trenčína Richard Rybníček.  „Tento pamätník a toto miesto má dôležité memento. Súvisí s víťazstvom nad zlom, ale súvisí aj s nádejou.  Tí, ktorí sa pred 69 rokmi rozhodli postaviť zlu, nám dali nádej a mnohých z nich to stálo život. Obetovali sa pre našu budúcnosť a nechali pre nás hodnoty, pre ktoré sa oplatí žiť. Vy, priami účastníci Slovenského národného povstania a aj tí, ktorí tu, žiaľ, už nie sú, máte byť naším príkladom. Patrí vám naša úcta a vďaka,“ uviedol vo svojom príhovore R.Rybníček.


Fakt, že SNP bolo obdobie odvážnych hrdinstiev, obetí, materinského bôľu, ale aj hrdosti na svojich drahých, ktorí bojovali proti nemeckej vojenskej mašinérii, pripomenul priamy účastník povstania Pavol Liška. „Nezabúdajme na tragédie, ktoré priniesla ideológia hákového kríža, na dobu, keď sa ľudia navzájom mučili, zabíjali, keď sa ničili mosty, vypaľovali dediny a vznikali masové hroby.“


Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!