Rozpočet mesta ráta s investíciami pol miliardy korún

18. 12. 2007

          Rozpočet na budúci rok schválili mestskí poslanci v Trenčíne. Samospráva nastavila celkové príjmy a výdavky vrátane finančných operácií na 1,368 miliardy korún, z toho viac ako 520 miliónov tvoria kapitálové výdavky, teda peniaze určené na investície v meste. Je to napríklad desať ráz toľko ako na rok 2008 vyčlenila Žilina. Schválený programový rozpočet s jasne definovanými cieľmi využitia prostriedkov má 145 strán.


          Kapitálové výdavky ovplyvnila hlavne plánovaná prekládka trate a výstavba nového mosta. Investície do modernizácie železničnej trate dosahujú 125 miliónov korún. V budúcom roku chce mesto investovať 85 miliónov korún do výstavby novej plavárne, stará ustúpi železnici. Peniaze získalo mesto už vlani od železníc Slovenskej republiky, ktoré plaváreň odkúpili. Stavať sa však tento rok nezačalo, tak peniaze ostali na účte.


          Ďalšie prostriedky štát mestu preplatí za to, že vykupuje pozemky a stavia domy pre tých obyvateľov, ktorých domy sa musia pre trať zbúrať. Mesto Trenčín tiež vykupuje pozemky pod juhovýchodným obchvatom mesta a následne ich predá štátu. Budúci rok má ísť o pozemky za 107 miliónov korún. Samospráva sa chystá tiež predĺžiť Inoveckú ulicu tak, aby viedla do pripravovanej nákupnej zóny Laugaricio. Na jej financovaní sa majú 40 miliónmi spolupodieľať aj tamojšie firmy. Pod cestným mostom sa má vybudovať kruhový objazd, pričom podľa primátora Branislava Cellera 50 miliónmi korún prispeje investor výstavby Auparku v centre. Ďalšie desiatky miliónov korún majú ísť už z mestských peňazí do opráv ciest. V rámci celého rozpočtu má ísť najviac prostriedkov do dopravy, rozvoja komunikácií a vzdelávania. Napríklad kultúra dostane 18, 6 milióna korún, propagácia a marketing mesta niečo cez päť miliónov.+ V budúcom roku chce mesto investovať 85 miliónov korún do výstavby novej plavárne, stará ustúpi železnici.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!