Primátor Trenčína využil po prvý raz právo veta

8. 7. 2010

Primátor Trenčína Branislav Celler (SDKÚ-DS) stopol rozhodnutie mestských poslancov vrátiť miestnej televízii odobratú dotáciu. Právo veta využil po prvý raz. Mestskí poslanci v decembri minulého roka Televízii Trenčín skresali ročnú dotáciu z 236 tisíc eur na 60 tisíc a tak sa s ňou dostali do sporu. Po pol roku jej peniaze prekvapujúco vrátili. Celler veto odôvodňuje tým, že v súčasnej kríze samospráv je toto rozhodnutie nezodpovedné.


Decembrový škrt presadila koalícia v zložení SDKÚ-DS, KDH a ĽS-HZDS. O to prekvapujúcejšie bolo, že návrh na vrátenie peňazí televízii predložil viceprimátor Tomáš Vaňo (ĽS-HZDS) a podporilo ho aj KDH. Za vrátenie dotácie bol aj opozičný Smer-SD. “Využil som zákonnú možnosť na veto. Domnievam sa, že táto transakcia je pre mesto nevýhodná, zvlášť v tejto dobe, keď samosprávam vypadli milióny eur z podielových daní,” uviedol Celler s tým, že v súčasnosti je ohrozené hradenie základných záväzkov mesta. Trenčín dostal za prvý polrok asi o 2,5 milióna eur menej ako vlani.


Cellerovo veto môže prelomiť opätovné hlasovanie, pričom je potrebná vyše trojpätinová podpora poslancov. Riaditeľ televízie Peter Hlucháň a jeho spoločnosť podľa Cellera nie sú tak dôležití, aby znamenali koniec koalície v mestskom zastupiteľstve. Hlasovanie svojich kolegov si vysvetľuje tým, že možno podľahli medializácii názoru o istej prehre prípadného súdneho sporu a teda ešte väčšej škody. Mesto podľa jeho slov postupuje podľa zákona.


Vaňo sa najskôr k dôvodom nečakaného návrhu nechcel vyjadriť. Neskôr médiám tvrdil, že je potrebné urovnať spory. Krstnou mamou televízie je manželka šéfa ĽS-HZDS Margita Mečiarová a na otvorení nových priestorov sa zúčastnil aj Vladimír Mečiar. Zmluvu so spoločnosťou Slovakia okolo sveta s.r.o. uzavrel bývalý primátor Jozef Žiška a od počiatku fungovania TV Trenčín mesto zaplatilo spoločnosti takmer 1,67 milióna eur.


Ján Krátky (KDH) hovoril, že voči zmluve má výhrady, ale je postavená tak, že by v súdnom spore ťahali za kratší koniec. Na pôde mestského zastupiteľstva proti kráteniu peňazí vystupoval Ján Kanaba z opozičného Smeru-SD. Podľa jeho slov by prípadný súdny spor prehrali, pretože poslanci nemali právo v tejto veci rozhodnúť. Hlucháň aj podal žalobu, ale nezaplatil súdny poplatok a tak súd konanie zastavil. Primátor Celler však Kanabu napadol, pretože Hlucháňa zastupuje jeho švagor. Poslancove vyjadrenia k televízii preto nazval absolútne tendenčnými. Kanaba zas Cellerovi odkázal, že je trápny a to, že jeho rodinný príslušník zastupuje televíziu, neznamená, že nebude konať v prospech mesta Trenčín.


Peniaze odobraté televízii mali z rozhodnutia poslancov poslúžiť na usporiadanie kultúrnych podujatí v jednotlivých mestských častiach a na vybavenie materských a základných škôl. Hlucháň mestu a poslancom odkázal, že svojím pôvodným rozhodnutím porušili zákon, na čo má podľa svojich slov aj právne analýzy. A ak krátenie financií poslanci zrušia, je ochotný nenárokovať si zmluvnú pokutu. Hlucháň dodal, že za celou kauzou vidí snahu o likvidáciu TV Trenčín a jej nahradenie inou televíziou.


/SITA/


Publikovanie alebo ďalšie šírenie obsahu správ SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu  porušením autorského zákona.


 

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!